×

محمود شجاعی:
اشتباهات داوران گاهی شبهه برانگیز است

 • کد خبر: 170946
 • 14 بهمن 1399
 • مربی تراکتور معتقد است که برخی از قضاوت ها در لیگ برتر شبهه برانگیز است.
  اشتباهات داوران گاهی شبهه برانگیز است
 • به گزارش نوبر خبر، محمود شجاعی، مربی تراکتور به انتقاد از عملکرد داوران و نحوه چینش آنها از سوی فدراسیون فوتبال پرداخت و مدعی شد که تیمش از این بخش دچار ضرر شده است.

  به زعم آمار و ارقام تیم برتر میدان بودیم

  این اعتراضات تنها شامل تیم تراکتور و بنده نمیشود و در هفته گذشته خودتان مشاهده کردید که پیروز قربانی چگونه به نحوه ی داوری ها تاخت و سایر مربیان نیز از داوری ها گله مند بودند. این نکته را هم یادآور شوم که اصلا بابت باخت روز شنبه به آلومینیوم گلایه ای ندارم زیرا به زعم آمار و ارقام تیم برتر میدان بودیم و اگر حتی یک سوم موقعیت هایمان تبدیل به گل می شد با اختلاف دو گل آلومینیوم را شکست می دادیم.

  اشتباهات داوران گاهی شبهه برانگیز است

  داوران هم همانند سایر انسان ها جایزالخطا هستند ولی گاهی اوقات اشتباهاتی را رقم می زنند که شبهه برانگیز است و مشخص است که قصد و غرضی در آن وجود دارد. اگر شما به عنوان رسانه و یا یک هوادار فوتبال کمی با فوتبال و قوانین آن آشنا باشید می دانید وقتی دروازه‌بان توپ را بر می دارد و مجددا آن را به روی زمین می اندازد اگر مجدد توپ را با دست لمس کند این خطای آشکار است و باید خطا در محوطه ی هجده قدم گرفته شود در حالی که این اتفاق در بازی با آلومینیوم افتاد و داور بازی بدون توجه به قوانین از اعلام خطا چشم پوشی کرد که تعجب همه، حتی ناظر مسابقه را برانگیخت. در آن صحنه داور چهارم متوجه اشتباه شد و من به ناظر بازی تاکید کردم اگر قوانین تغییر پیدا کرده است به ما هم اطلاع دهید که ناظر مسابقه گفت داور اشتباه کرده است و باید خطای غیر مستقیم در محوطه جریمه به نفع تراکتور گرفته می شد که این اتفاق نیفتاد.

  لیگ برتر امسال آزمایشگاهی برای داوران شده است

  بالای بیست سال در فوتبال هستم و حتی زمانی که لیگ آزادگان بود تقریبا ۱۰-۱۲ داور بودند که نسبت به بقیه شایستگی بیشتری داشتند و نه تنها در لیگ برتر بلکه در لیگ دسته یک هم قضاوت بازی های حساس به آن ها سپرده می شد ولی متاسفانه لیگ برتر امسال آزمایشگاهی برای داوران شده است که داوران بی تجربه را از لیگ های دسته یک و دو بیاورند و در لیگ برتر آزمایش کنند. داورانی که سرجمع پنج مرتبه در لیگ برتر قضاوت نکرده اند را در بازی های حساس و برای تیم های بزرگ مثل تراکتور انتخاب می کنند، اگر بگوییم این چینش داوری به دلیل انتخابات فدراسیون فوتبال است باید برویم کمیته انضباطی پاسخگو باشیم اگر هم می گویند دلیل آن جوانگرایی است که ما چنین چیزی ندیده ایم و داوران ۴۱ ساله برای اولین بار در لیگ برتر قضاوت می کنند که چنین چیزی را نقض می کند.

  اعلام ضربه پنالتی خنده دار بود

  یک روز این داوران پشت دروازه را بر می دارند و اعلام می کنند هزینه اضافی روی دوش کمیته داوران می گذارد و مجدد نمی دانم از کجا یکدفعه پول تزریق می شود که از این داوران پشت دروازه استفاده می کنند، همانطور که داور چهارم هیچ کمکی به کیفیت داوری نمی کند داوران پشت دروازه نیز کمکی به بالا رفتن کیفیت داوری ها نمی کنند. در صحنه ی منجر به پنالتی که در بازی با آلومینیوم اتفاق افتاد واقعا اعلام ضربه پنالتی خنده دار است، این صحنه را برای سه داور که در لالیگا و کالچیو سوت می زنند فرستادیم و هر سه معتقد بودند چون دروازه بان ابتدا توپ را لمس کرده است و در ادامه به بازیکن برخورد کرده است به هیچ عنوان پنالتی نیست و تصمیم داور اشتباه بوده است.

  کجای دنیا با اعتراض و نامه نگاری نتیجه بازی تغییر می کند

  باشگاه نامه ای را تنظیم کرده است که امروز  به فدراسیون فوتبال ارسال می کنند ولی کجای دنیا با اعتراض و نامه نگاری نتیجه بازی تغییر می کند و بخاطر اشتباه داور نتیجه را برمی گردانند. خواهشی که از کمیته داوران دارم این است که وقتی به شهر سردسیری مثل تبریز قرار است داوری فرستاده شود یا از داوری که به آب و هوای سرد آشنایی دارد استفاده شود یا اینکه لباس مناسب و ضخیم در اختیار داور قرار دهند که مجبور نباشد به علت سرد بودن هوا سریع بازی را به اتمام برساند و این از آن اشتباهات عمدی در داوری است و این از دو حال خارج نیست و داور باید چهارم دبستان را گذرانده باشه و ساعت را بلد باشد که بتواند وقت اضافه را به درستی محاسبه کند و یا اینکه با لج بازی می خواهند علیه تراکتور داوری کنند.

  نباید بین تیم‌ها تبعیض قائل شوند

  مربی تراکتور درمورد اینکه پیش از بازی با پرسپولیس مطرح کردن مسائل داوری این شائبه را به وجود می آورد که این باشگاه قصد تحت تاثیر قراردادن داور بازی را دارد ادامه داد: اصلا چنین چیزی نیست، قصد داشتم هفته‌های قبل پیرامون داوری‌هایی که علیه تراکتور گرفته می‌شود صحبت کنم و اگر هفته قبل صحبت می‌کردم گفته می‌شد چون بازی را بردند در خصوص داوری صحبت می‌کنند اگر الان حرف بزنم گفته می‌شود چون به آلومینیوم باختند تقصیرها را گردن داور می‌اندازند. یکی از برنامه‌های تلویزیونی رسانه ملی بیست دقیقه از وقت برنامه را به یکی از مربیان لیگ برتر که خیلی هم محترم هستند اختصاص می‌دهد و داوری‌های سه و چهار سال پیش آن مربی را گلچین می‌کند و در معرض نمایش قرار می‌دهد در حالی که نباید بین تیم‌ها تبعیض قائل شوند. شما ببینید مجری یک برنامه تلویزیونی در زمان بچگی شاید طرفدار یک تیم بوده است ولی الان که در رسانه حضور دارد و اجرای یک برنامه ورزشی را بر عهده دارد نباید این سلایق و علایق بچگی خود را در برنامه دخیل کند و از یک تیم جانبداری کند البته  داوران هم از این قاعده مستثنی نیستند. در همین هفته های قبل  لیگ برتر مشاهده کردیم که داور مسابقه به مربی یک تیم می‌گوید بفرمایید بنشینید ولی با نیمکت تراکتور با تحکم و بی احترامی برخورد می‌کند در حالی که همان داور نباید علایق و سلایق رنگی خود را در داوری دخیل کند.

  مالکان خصوصی باید حمایت شوند

  تاکید می‌کنم افرادی که در بخش خصوصی در فوتبال ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند باید حمایت شوند و مالکان تیم‌های خصوصی تراکتور، نساجی و پدیده با سرمایه‌گذاری خود به نوعی کارآفرینی کرده‌اند و شعار حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی را تحقق بخشیده‌اند، از مسئولانی که در راس فوتبال هستند خواهش می‌کنم کاری نکنیم که این افراد از حضور در فوتبال دلسرد شوند و عطایش را به لقایش ببخشند.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *