×

شعبه تبریز زیر سایه شعبه استانبول؛
دو قطبی مدیریتی در تراکتور

 • کد خبر: 226256
 • 24 مهر 1400
 • باشگاه تراکتور این روزها با شیوه ای متفاوت و عجیب اداره می شود. سیاست های کلان در استانبول تعیین می شوند و برای حل مشکلات بزرگ هم نفراتی از این شعبه به کار گماشته می شوند.
  دو قطبی مدیریتی در تراکتور
 • به گزارش نوبر خبر؛ فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران این هفته شروع می شود و تیم تراکتور اولین بازی خود را مقابل گل گهر سیرجان برگزار خواهد کرد. این تیم میزبان حریفی است که عملکرد بسیار خوبی در نقل و انتقالات تابستانی داشت. شاگردان فیروز کریمی اما در  شرایطی بسیار عجیب خود را آماده فصل 01-1400 کردند و تا این لحظه هنوز قرارداد بازیکنان جدید این تیم به صورت رسمی ثبت نشده است چرا که تکلیف نهایی پنجره نقل و انتقالاتی سرخ پوشان تبریز مشخص نیست. از پیش از پایان لیگ بیستم مشخص بود که تراکتور به خاطر بدهی های سنگین خارجی با پنجره بسته مواجه می شود، در آن مقطع وعده های زیادی را شاهد بودیم که هیچکدام رنگ واقعیت به خود ندید. در شرایطی که هفته گذشته رسانه رسمی باشگاه تراکتور سرانجام از حل مشکل خبر داد اما فیروز کریمی یک روز بعد در مصاحبه ای اعلام کرد که پنجره هنوز باز نشده است!

  سرمنشا این تضادها را باید در شیوه اداره باشگاه تراکتور بیابیم. جایی که عملا باشگاه تبریزی به صورت دو شعبه ای اداره می شود؛ یک شعبه در تبریز و یک شعبه در استانبول. چندی پیش علیپور، مدیرعامل سابق تراکتور در اظهاراتی تامل برانگیز اعلام کرد که ساختار این باشگاه در “حاج آقا گفته” خلاصه می‌شد. این ادعا جنجال زیادی به پا کرد و واکنش های تندی به آن شد. در شرایط فعلی اما باشگاه تراکتور به گونه ای دیگر و متفاوت تر از آن چه که علیپور گفته اداره می شود. جمشید نظمی با وعده جذب اسپانسر و تامین هزینه های جاری باشگاه شروع به کار کرد اما حواشی متعدد پس از شروع به کار او (جنجال بزرگ اکبر ایمانی، شروع جدی اعتراضات هواداران و رفت و آمدهای بدون توجیه سرمربیان در عرض چند ماه) شرایط را برایش بسیار سخت کرد. مدیرعامل تراکتور در جذب منابع مالی ناکام ماند تا بار دیگر همه نگاه ها به سمت استانبول باشد؛ جایی که طی سال های اخیر تصمیمات و خریدهای بزرگ باشگاه در آن رقم خورده است.

  بعد از تجمع اعتراضی هواداران مقابل باشگاه در تاریخ 13 شهریور که یکی از بزرگترین اعتراضات تی تی ها در تاریخ بود، نظمی عملا نتوانست شرایط را مدیریت کند؛ او برای آرام کردن هواداران از واگذاری باشگاه خبر داد؛ خبری که مورد تایید مالک نبود. مدیرعامل تراکتور شب همان روز با دو استوری کنایه آمیز با هواداران واقعی تراکتور خداحافظی کرد و در همان ساعات، رسانه رسمی باشگاه از تعطیلی تمامی فعالیت ها خبر داده بود. 72 ساعت بعد همه چیز به حالت سابق برگشت و حتی نظمی هم با وجود خداحافظی اینستاگرامی در باشگاه حضور یافته و به کارش ادامه داد؛ با این وجود اما به نظر می رسد که همان شب آخرین شب مدیریت واقعی مدیرعامل تراکتور بود چرا که نظمی بعد از آن در هیچ یک از تصمیم گیری ها و اقدامات کلان باشگاه نقشی نداشته و معمولا اطلاعات چندانی هم به او در این موارد داده نشده است؛ این اقدامات معمولا در دفتر استانبول انجام می شوند. موضوع مربوط به پنجره نقل و انتقالاتی، یکی از این موارد است که در شعبه استانبول انجام گرفت و حتی مدیرعامل سرخ پوشان که از فرایند کامل موضوع خبر نداشت، عجله کرده و خبر باز شدن پنجره را در حالی اعلام کرد که هنوز این اتفاق رخ نداده بود.

  نتیجه هم عدم ثبت قراردادها با وجود اعلام خبر باز شدن پنجره در سایت رسمی تا این لحظه است. این در حالی است که هواداران تراکتور طی هفته های اخیر معمولا اخبار مربوط به پنجره را از صفحه مجازی هوشنگ نصیرزاده که در دفتر استانبول، به عنوان نماینده زنوزی پیگیر امورات شده بود، دنبال می کنند و حتی به رسانه رسمی هم دیگر اعتباری قائل نیستند. در چنین شرایطی، همچنان به نظر می رسد که تراکتور حول یک حاجی می گردد و شعبه تبریز باشگاه عملا اعتبار خود را در میان تی تی ها از دست داده است. زمانی که خبر باز شدن پنجره در سایت رسمی منتشر شد، پیگیری ها نشان می داد که هنوز، تشریفات اداری برخی از بدهی ها به پایان نرسیده و به چند روز زمان نیاز است. با این وجود اما خبر منتشر شد و یک روز بعد سرمربی آن را تکذیب کرد تا شاهد یک ناهماهنگی عجیب در تبریز باشیم.

  هواداران تراکتور با در کنار هم قرار دادن این اتفاقات، کاملا پی به این موضوع برده اند که باشگاه در حال حاضر از شعبه ای خارج از تبریز اداره می شود و مدیریت حاضر برای انجام امورات کلان بایستی از نفرات مورد تایید از سوی شعبه استانبول یاری بگیرند؛ برای مثال نفراتی کار مذاکره و مکاتبه های مربوط به بازیکنان طلبکار را انجام دادند که پست رسمی در باشگاه نداشتند اما از سوی شعبه استانبول این ماموریت به آنها داده شده بود. در آستانه شروع لیگ برتر باید ببینیم این شیوه مدیریت، تراکتور را به چه سمتی خواهد برد.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *