×

حکایت عجیب فوتبال ایران؛
وقتی زور تراکتور به دولتی ها نمی رسد

 • کد خبر: 172183
 • 23 اسفند 1399
 • این روزها که تنور نقل و انتقالات داغ است، طبق معمول استقلال و پرسپولیس از پیشتازان این فصل از نقل و انتقالات هستند.
  وقتی زور تراکتور به دولتی ها نمی رسد
 • به گزارش نوبر خبر؛ پرسپولیس با جذب مهدی ترابی و شهریار مغانلو و احتمالا فرشاد فرجی، فصل رویایی در نقل و انتقالات زمستانی داشته و استقلالی ‌‌ها هم با خرید سعید مهری، آرمان رمضانی و خرید احتمالی امین قاشمی ‌نژاد، در تکاپوی ساختن تیمی مدعی در نیم فصل دوم هستند. اما در این بین گفته می شود که مبلغ دلاری رضایت نامه شهریار مغانلو را یک هوادار پرداخت کرده است و علی نامداری نیز در استقلال برای جذب ستاره‌های بازار گران نقل و انتقالات ایران، دست به جیب می‌شود.

  در طرف دیگر بازار داغ نقل و انتقالات اما معدود تیم های خصوصی حال و روز خوبی ندارند، نساجی با ماشین فانوس بدست در تلاش برای بقا هستند و خریدهایش کفاف خروجی هایشان را هنوز نداده است. شهر خودرو یا پدیده هم از یک تیم مدعی تبدیل به تیمی معمولی شده است تا مجبور به تغییر مالکیت شود. مهمترین تیم نقل و انتقالات در سال های گذشته تراکتور بوده که در این فصل اما نای حرکت ندارد!

  آن چه در این بین باید مورد توجه قرار گیرد این است که حتی تیم های خصوصی پر سر و صدا چون تراکتور نیز در این بازار توان رقابت با دولتی‌های فوتبال ایران را ندارند و هوادارانشان هنوز در انتظار خریدهایی هستند که با شرایط فعلی به نظر نمی رسد به سرانجام برسد، مگر اینکه معجزه ای رخ دهد. این در حالی که است که طی دو فصل اخیر و پس از حضور زنوزی در تراکتور شاهد خریدهای هیجان انگیزی از تبریزی ها بودیم.

  در چنین شرایطی به نظر می رسد که معدود تیم های خصوصی لیگ برتر رفته رفته دریافته اند که نمی توانند توان رقابت در این بازار را داشته باشند. همان گونه که اشاره شد، نماینده مشهد دیگر خصوصی نیست، نماینده مازنداران برای بقا می جنگد و دو نماینده تبریز هم یکی در شرف سقوط قرار دارد و دیگری در حسرت خریدهای پر زرق و برق رقبا!

  تیم‌های دولتی ما با کمک افراد حقیقی اداره می‌شوند و خصوصی‌های ما بدون هیچ حمایت از ارگان خاصی تن به رقابت با دولتی‌ها می‌دهند. در اینجاست که به این اصل می‌رسیم، که تیم‌های دولتیِ فوتبال ایران توسط اشخاصی متمول اداره می‌شوند و تیم‌های خصوصی ما هم بی‌دولت شده اند… این در حالی است که سال هاست شاهد سر دادن شعار حمایت از خصوصی سازی در ورزش هستیم اما در عمل چیزی که دیده می شود، قدرت مندتر شدن روز به روز تیم های دولتی هستیم. تیم هایی که دیگر می توان با اطمینان گفت خصوصی شدن شان شویی بیش نیست.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *