×

سمساری:
نسبت نیروی کار به بازنشستگان در آذربایجان‌شرقی پایین است

 • کد خبر: 173855
 • 11 اردیبهشت 1400
 • مدیر کل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر نرخ و نسبت نیروی کار به تعداد بازنشستگان این استان پایین تر از میانگین کشوری و استانداردهای معمول است.
  نسبت نیروی کار به بازنشستگان در آذربایجان‌شرقی پایین است
 • جعفر سمساری روز شنبه در جمع اعضای هیات مدیره تشکل های بازنشستگی آذربایجان شرقی، نسبت کنونی نیروی کار به بازنشستگان در آذربایجان شرقی را ۴.۳ اعلام و اضافه کرد: این میزان حداقل باید به نسبت ۷ کارگر شاغل در برابر یک نفر بازنشسته برسد که تا رسیدن به این عدد راه طولانی در پیش است که باید با اشتغال زایی و توسعه کارگاه های تولیدی برای رفع این معضل حرکت کرد.

  وی به نقش نیروی کار در رونق تولید و چرخه اقتصادی کشور و استان اشاره کرد و افزود: امروز اگر حتی از سرمایه مادی مناسب و فناوری های روز دنیا و آنچه در بحث فضای مجازی پیش آمده، برخوردار باشیم، باز بدون داشتن سرمایه انسانی نمی توان کاری از پیش برد و در حوزه های اقتصادی به موفقیت دست یافت.

  سمساری با بیان اینکه باید به نیروی کار اهمیتی خاصی قائل شد، اظهار داشت: فراهم کردن بیمه و ایجاد امنیت شغلی در قالب آن، یکی از مهم ترین راهکارها در این زمینه است که به موجب آن بهره وری و توسعه به خوبی صورت می گیرد و تأمین اجتماعی در این مسیر گام بر می دارد.

  وی به نقش مهم تشکل های صنفی در طرح و پیگیری مشکلات کارگری اشاره کرد و گفت: با برپایی تجمعات غیرقانونی نمی توان به پیشبرد و رفع مطالبات کاری صورت دارد و البته تشکل های بازنشستگی آذربایجان شرقی با تدوین برنامه ای مناسب در این راستا حرکت می کنند.

  سمساری مجموع افراد تحت پوشش تامین اجتماعی آذربایجان شرقی را ۲ میلیون نفر معادل ۵۳ درصد از کل جمعیت استان اعلام کرد و ادامه داد: تأمین اجتماعی استان هم اکنون به ۲۷۸ هزار بیمه شده خاص، ۴۰۸ هزار بیمه شده اجباری و همچنین ۲۰۷ هزار مستمری بگیر ارایه خدمت می کند.

  وی از کسری هزینه و درآمد تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: در مجموع و با احتساب هزینه های درمان، افزون بر یک هزار میلیارد تومان تامین اجتماعی استان جهت ارایه خدمات هزینه می کند و اگر از سازمان مرکزی بودجه ای در این حوزه اختصاص نیابد، با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *