×

فیروز کریمی:
من بودم خیلی ها از تراکتور جدا نمی شدند

 • کد خبر: 226119
 • 29 شهریور 1400
 • سرمربی تراکتور در مصاحبه ای مفصل با رسانه رسمی باشگاه گفت: شاید اگر من بودم، پنج هفته را از دست نمی‌دادیم و از جدایی برخی بازیکنان تاثیرگذار ممانعت به عمل می‌آوردم.
  من بودم خیلی ها از تراکتور جدا نمی شدند
 • به گزارش نوبر خبر؛ بعد از پایان لیگ بیستم که به عقیده فیروز کریمی تیم تراکتور در آن موفق به کسب سهمیه مشروط لیگ قهرمانان آسیا شد، بلافاصله فراز کمالوند به عنوان سرمربی جدید سرخ پوشان انتخاب شد. ظرف کمتر از دو ماه اما کمالوند از سمت خود استعفا داد و کریمی دوباره سرمربی تراکتور شد. کریمی بلافاصله پس از قبول هدایت تراکتور این تیم را ظرف تنها چند روز آماده بازی با النصر کرد؛ دیداری که حریف عربستانی سه شنبه هفته گذشته با نتیجه یک بر صفر به سود خود به پایان رسید. تراکتور در برگشت از قطر، تمرینات خود را سه روز تعطیل کرد و از روز گذشته شاگردان کریمی بار دیگر تمرینات شان را از سر گرفته اند. رسانه باشگاه تراکتور امروز مصاحبه ای مفصل با سرمربی خود منتشر کرد که کریمی در آن به موضوعات مختلف و جالبی اشاره کرده است و خواندن آن خالی از لطف نیست:

  *با توجه به آغاز دور جدید تمرینات تیم فوتبال تراکتور، پیشکسوتان، هواداران و مسئولان برخی مسائل و نقطه نظراتی درباره تیم داشتند. در همین خصوص به سراغ آقای کریمی آمدیم تا با توجه به صداقت و صریح السانی که ایشان دارد، تمامی مسائل مطرح و امیدواریم دغدغه‌های هواداران در این گفت‌وگو برطرف شود. به عنوان سوال اول، درمورد شرایط تیم در فصل گذشته بگویید که هدایت تیم را در هفته‌های پایانی برعهده گرفتید.

  تیم تراکتور در سال گذشته، اول به شر و عاقبت به خیر شد. با تمامی فراز و نشیب هایی که داشتیم، تیم در پایان فصل به مقام چهارم رسید و به نوعی سهمیه آسیایی را به شکل مشروط به دست آورد. اگرچه قسمت نشد که تراکتور به لیگ قهرمانان آسیا راه یابد، اما بچه‌ها تلاش خود را به کار گرفتند.  از زمانی که من هدایت تراکتور را برعهده گرفتم، تمرینات شکل منظمی به خود گرفت و با دعای خیر مردم، بازی‌های خوبی انجام دادیم که مردم، مسئولان و هواداران از عملکرد تیم راضی بودند. روز به روز، به میزان آمادگی تیم اضافه شد و در آخرین مسابقه شاهد کسب یک پیروزی قاطع و شیرین بودیم که ترکتور را به رده چهارم نیز رساند. نگاه و امید ما به فصل جدید است تا بتوانیم ویژگی تیم را روز‌به‌روز بهتر کنیم.

  *با جایگاهی که در فصل گذشته به دست آمد، چه مقدار از معیار مدنظر شما تطابق داشت؟

  در مقطعی که من هدایت تیم را برعهده گرفتم، بازی های سنگینی در پیش داشتیم و باید به مصاف تیم‌های بالانشین جدول می‌رفتیم. تیم‌های استقلال و پرسپولیس که رقیب اصلی تراکتور در سال‌های گذشته بودند، در بیرون از خانه با کم‌ترین بضاعت بازی کردیم و با دست خالی به میدان رفتیم. بسیاری از بازیکنان‌مان در آن بازی غایب بودند، اما پایاپای بازی کردیم و در سایر دیدارها توانستیم نتایج خوبی بگیریم. میانگین کسب دو امتیاز در هر بازی، برای هر تیمی نتیجه خوبی به حساب می‌آید؛ مخصوصاً اگر آن تیم به دنبال خروج از بحران هم باشد. به نظر من، فصل خوبی را پشت سر گذاشتیم.

  *شما امسال هم در آستانه دیدار مقابل النصر عربستان هدایت تیم را برعهده گرفتید که تراکتور از هم پاشیده بود، اما شما سرمربی تراکتور شدید.

  ما در بدترین زمان ممکن به دیدار آسیایی رفتیم. من پس از پایان فصل گذشته با صلاحدید مسئولان در کنار تیم نبودم و زمانی که به تیم اضافه شدم، بیشتر از پنج جلسه تمرین نتوانستیم برگزار کنیم. پیش از این دیدار، من گفتم که تراکتور از پیش بازنده نیست. مردم هم دیدند که حریف از دقیقه ۸۰ به بعد، اقدام به وقت‌کشی کرد. در روزی که هیچ کدام از مهاجمان اصلی را نداشتیم و بسیاری از بازیکنان دیگر را از دست داده بودیم، یک فوتبال قابل قبول به نمایش گذاشتیم.  با شرایط مناسبی از لیگ قهرمانان خداحافظی کردیم و امسال تلاش می‌کنیم تراکتور را بار دیگر به لیگ قهرمانان آسیا برسانیم و در این مسابقات نیز سرافزار باشیم.

  *یکی دیگر از دغدغه‌ها، آغاز دیرهنگام تمرینات آماده سازی تیم بود. نظر شما در این مورد چیست؟

  ما چاره‌ای نداشتیم. زمانی که آقای زنوزی با من صحبت کرد، قصد رفتن به یک مسافرت سه روزه را داشتم. تراکتور یک تیم محبوب است و همین علاقه من به این تیم، باعث شد حتی سه روز استراحت را هم نداشته باشم. حیف شد که ما تقریباً پنج هفته را از دست دادیم. شاید اگر من بودم، پنج هفته را از دست نمی‌دادیم و از جدایی برخی بازیکنان تاثیرگذار ممانعت به عمل می‌آوردم، شاید می‌توانستیم النصر را شکست بدهیم، به مراحل بعدی هم راه پیدا کنیم و تا فتح جام پیش برویم.

  *با همدلی از روزهای سخت عبور می‌کنیم

  سایر تیم‌ها در هفته‌های گذشته تمرینات خود را آغاز کرده‌اند، اما از بین ۱۵ بازیکن اصلی که در ما در فصل گذشته داشتیم، فقط یکی، دو نفر در تیم مانده‌اند. با این حال، تمرینات را با تمام قوا آغاز کردیم و سعی می‌کنیم شرایطی را مهیا کنیم که مورد قبول پرشورها باشد. طرفداران ما باید بدانند که روزهای بسیار سخت و مشکلی در پیش داریم که کم برای تراکتور پیش آمده است. در این شرایط، همه باید دست به دست هم بدهیم تا از این روزهای سخت سربلند خارج شویم. من و اعضای کادر فنی به تنهایی نمی‌توانیم از این مشکلات تنهایی خارج شوم. همه باید دست به دست هم بدهیم و هواداران حمایت کنند تا همه به بهترین شکل تراکتور را هدایت کنیم. هر نتیجه‌ای که به دست بیاید، متعلق به همه ماست. اگر بتوانیم این روزهای سخت را پشت سر بگذاریم، مطمئن باشید که طبق وعده خداوند متعال، روزهای خوبی در پیش خواهیم داشت.

  *خواسته مدیریت و هیئت مدیره باشگاه از شما چیست؟

  خواسته‌ها باید معقول و منطقی باشند. تیم‌های اصفهانی و کرمانی، فولاد و پرسپولیس و استقلال؛ رقیب‌های سرسختی برای ما هستند و حرف‌هایی برای گفتن خواهند داشت. سایر تیم‌ها نیز دست و پا بسته نخواهند بود. دعای خیر هواداران همیشه پشت تراکتور است که همیشه عاشقانه از تیم‌شان حمایت می‌کنند و خداوند نیز طرفداران عاشقان است و مطمئناً به ما کمک خواهد کرد. پرشورها، با شعورها و مظلوم‌ها؛ لقب تراکتور و هوادارانش است. ما باید عنوان باشعور و مظلوم را هم به پرشور اضافه کنیم. هر چقدر به این هواداران لطف و عنایت شود، کم است. آنها نشان داده‌اند که صادقانه پشت تیم هستند. ما به خاطر هواداران تلاش‌مان را می‌کنیم و آنها هم باید با وجود هر فردی، فقط تیم را حمایت کنند تا فاصله‌ای بین دو طرف ایجاد نشود.

  *به تماس با مالک باشگاه اشاره کردید؛ این روزها بحث مالکیت باشگاه نیز داغ است. در تماس با آقای زنوزی، صحبتی در این رابطه انجام داده‌اید؟

  من حدود ۱۵ سال با اشخاصی که به شکل خصوصی تیم داری می‌کنند همکاری داشتم. خرج صدها میلیارد تومان برای یک تیم، آن هم بدون عایدی کار سختی است. هواداران باید صبوری به خرج بدهند. ما در حال جبران مافات برای گذشته‌ای هستیم که برای‌مان به ارث رسیده است. الان آقای زنوزی از جیب خودش در حال پرداخت بدهی‌هاست تا پنجره تراکتور باز شود. رئیس هیئت فوتبال آذربایجان شرقی از رقمی در حدود ۳۵۰ میلیارد تومان برای بدهی‌های تراکتور یاد کرده که رقم کوچکی به حساب نمی‌آید. این شوخی بردار نیست که یک فرد از جیب خودش این پول را پرداخت کند. هواداران اشتباه نکنند و قدرشناس باشند. اگر آقای زنوزی نباشد، هیچ شخصی حتی پنج میلیارد هم برای تراکتور هزینه نخواهد کرد، چه برسد به ۳۵۰ میلیارد. این خیلی سخت است که آقای زنوزی از جیب خودش برای تراکتور هزینه کند و ناسزا هم بشنود. هواداران ما بسیار باشعور هستند و باید با این موضوع نیز منطقی برخورد کنند.

  *زنوزی حسب اعتماد به کادرفنی بازیکنان گران قیمت جذب کرد

  این بدهی‌ها از نظر من به خاطر ندانم کاری کادر فنی حادث شده است. من در سال‌های گذشته با آقای زنوزی کارکردم، ایشان اصلاً دخالتی در مسائل فنی ندارد و بر حسب خواسته کادر فنی، مبلغی را در اختیار باشگاه و کادر فنی قرار می‌دهد تا بر اساس آن اقدام به جذب بازیکن کند. آقای زنوزی چه می‌داند استوکس چه کسی است. ایشان به خاطر اعتمادی که به مربیان سابق کرده، این بازیکنان را آورده و ماحصل آن نیز باعث ایجاد بدهی‌های سنگین شده است. این بدهی به هر حال باید پرداخت شود، اما باید عزت تراکتور را هم حفظ کنیم. فوتبال، جایگاه مناسب و صرفه جویی خوب در جبران بدهی‌ها حاصل شود و تراکتور به جایگاه اصلی خود برگردد. امسال بودجه ما محدود است؛ البته نه به شکلی که نتوانیم با هیچ بازیکنی وارد مذاکره شویم، اما نمی‌توانیم ده‌ها میلیارد تومان به یک بازیکن پیشنهاد بدهیم. در یک مقطع آقای زنوزی بهترین بازیکنان را برای تراکتور به خدمت گرفت و در این روزها که امکان صرف چنین بودجه‌هایی وجود ندارد، از ما خواسته صرفه‌جویی کنیم. ما هم باید این کار را انجام بدهیم، چون آقای زنوزی در روزهایی که امکانش بوده، بیشترین هزینه را برای تراکتور انجام داده است. ما باید تیمی بسازیم که برای فصل آینده حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. بازیکنانی که امسال جذب کردیم، بازیکنان بسیار با کیفیتی هستند. عده‌ای بین طرفداران ما رخنه انداخته‌اند که این بازیکنان دسته یکی هستند، اما مطمئن باشید که من به کیفیت بازیکنان بسیار حساس هستم. ما بازیکنان جوانی را به تراکتور می‌آوریم که در پایان فصل ده‌ها میلیارد تومان قیمت‌شان باشد و جایگاه مناسبی برای تراکتور به دست آورده‌اند.

  *باهوش باشیم تا فرصت طلبان بین هواداران رخنه نکنند

  امیدوارم حمایت هواداران نیز فرصت سازندگی به باشگاه بدهد. مطمئن باشید که این نفرات با حساب و کتاب جذب تراکتور شده‌اند. بازیکنانی جوانی که در تیم حضور دارند، نیازمند حمایت هستند. اگر این اتفاق بیفتد، تیمی منسجم در دست خواهیم داشت. اگر کسی بین هواداران رخنه کند و مشکل به وجود بیاورد، این تیم سخت به حالت اولیه خود برمی‌گردد. از هواداران می‌خواهم که صبور  و باهوش باشند. در فضای مجازی می‌گویند که یک بازیکن در راه تراکتور است که خیلی وقت پیش فوتبالش به اتمام رسیده. در حالی که ما نه با چنین بازیکنی ضحبت کردیم و نه از این قضیه خبر داریم. این همان رخنه‌ای است که از آن صحبت می‌کنم و هواداران با دامن زدن به این حواشی بازیکنی را به ما تحمیل نکنند.

  *آماده تعامل با هواداران هستم

  طرفداران باید حواس‌شان باشد. اگر قرار باشد اتفاقی رخ بدهد، آن را از زبان من بشنوند. من حاضرم که با هواداران در ارتباط باشم و مخلص آنها هم هستم. تنها خواهشی که از آنها دارم، این است که اجازه شکستن دل هیچ کسی را ندهند. ما به خاطر گرمی دل هواداران تلاش می‌کنیم.  من پیشنهاد داشتم و دارم، اما اگر به اینجا آمدم، به خاطر عزت، شعور، مظلومیت و پشت گرمی هواداران است. هواداران هم نگذارند که این پشت گرمی از بین برود.

   

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *