×

سکوت ساکت شکست:
مربی نباید کفتار صفت باشد

 • کد خبر: 170291
 • 25 دی 1399
 • سرمربی سابق تراکتور پس از ماه‌ها سکوت درباره محرومیت خود، به حواشی پیش آمده واکنش نشان داد.
  مربی نباید کفتار صفت باشد
 • به گزارش نوبر خبر؛ ساکت الهامی سرمربی فصل گذشته تراکتور که توانست با این تیم قهرمانی در جام حذفی را به دست آورد، پس از این مسابقه و به دلیل اتفاقات دیدار با استقلال، با حکم کمیته انضباطی به مدت سه ماه قطعی و سه ماه تعلیقی محروم شد تا فصل را هم با سرخ‌پوشان تبریز آغاز نکند، اما حالا و با توجه به اینکه الهامی روزهای پایانی محرومیتش را پشت سر می‌گذارد، نام او در حوالی چند تیم لیگ برتری شنیده می‌شود و باید دید چه سرنوشتی در انتظارش خواهد بود.

  الهامی پس از ماه‌ها سکوت در گفت‌وگویی مفصل با رادیو ایران به حواشی و اتفاقات پیرامون خود واکنش نشان داد؛ او در بخش آغازین صحبت‌های خود درباره دوری از عرصه مربیگری پس از قهرمانی با تراکتور گفت: دیروز به فدراسیون فوتبال رفتم و فرجام‌خواهی خود را نوشتم تا اگر موافقت شود، از ابتدای بهمن‌ماه من را ببخشند. آقای بهاروند لطف کردند و دستوری روی فرجام‌خواهی بنده به کمیته‌های انضباطی و استیناف ارجاع دادند.

  او ادامه داد: اتفاقی که در بازی فینال جام حذفی رخ داد، اتفاق ناخوشایندی بود که نه باب میل من بود و نه برای طرفداران دو تیم خوشایند بود. این محرومیت که برای من پیش آمد، این مسئله را توفیق اجباری دانستم و پس از مدت‌ها، دانشگاهم را ادامه دادم و مطالعه کردم و البته ریکاوری هم داشتم تا دیگر از این اتفاقات نیفتد.

  سرمربی سابق تراکتور اضافه کرد: واقعا اتفاق خوبی نبود و من بازهم از مردم بابت آن اتفاقات عذرخواهی می‌کنم، یک تشکر ویژه‌ای هم باید از آقایان حسن‌زاده، جاودانی و دیگر آقایان در کمیته انضباطی و آقایان صالحی، موسویان و دیگر عزیزان در کمیته استیناف داشته باشم چراکه واقعا برای من زحمت زیادی کشیدند؛ من روزهای سختی را گذراندم، چون که تیمی قهرمان بشود و پس از آن شرایطی تیم به نحوی شود که همه دنبال «به به و چه چه» باشند اما از فردای فینال جام حذفی، من پله‌های کمیته انضباطی را بالا و پایین رفتم که اگر می‌شود محرومیت ما را کمتر کنید.

  ساکت الهامی در تحلیلی درباره فصل جدید مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران اینطور توضیح داد: نمی‌گویم کیفیت بازی‌ها بهتر از گذشته شده اما تیم‌ها بسیار نزدیک به هم شده‌اند و یک سطح شده‌اند؛ اولین بحث این است که بازیکن خارجی ممنوع شده و بحث دوم هم نخبگان فوتبال ما در فصل گذشته که شش هفت نفر بودند، همگی‌شان از ایران کوچ کردند. ما باید یاد بگیریم که با تمام دنیا ارتباط داشته باشیم، متاسفانه اما خارجی‌هایی که به ایران می‌آمدند کیفیت خوبی نداشتند و به قولی، آخرین پل‌شان ایران بود.

  سرمربی سابق تراکتور در واکنش به قانون ممنوعیت خرید بازیکنان خارجی ابراز کرد: در واقع از جایی که می‌آمدند، شرایطی خوبی را نداشتند که من خودم سال گذشته در تراکتور از نزدیک ۵ ۶ بازیکن را به سبک و سیاق دیدم که همگی آن‌ها را رد کردم به جز سوگیتا. که او هم خودش به واسطه شرایط زندگی که داشت رفت و خارج از ایران کار خود را دنبال کرد اما بقیه‌شان کیفیت لازم را نداشتند. بازیکنان خارجی که می‌آیند، باید از بازیکنان داخلی سطح فنی‌شان بالاتر باشد تا بازیکنان ما چیزی از آن‌ها یاد بگیرند به مانند مربیان خارجی که می‌آیند که باید به‌روز باشند و همه ما و مربیان جوان و بازیکنان نیز از آن‌ها یاد بگیرند و تبادل افکار کنیم و شما بتوانی از نکات خوب تیمش نکته‌برداری کنید.

  او یادآور شد: همانطور که کی‌روش آمد و مدتی تیم‌ها شبیه به مدل کی‌روش بازی می‌کردند اما الان به مرور فلسفه تیم‌ها در حال تغییر است؛ اما واقعا باید از نوع خوب خارجی‌ها وارد ایران شود تا بتوان از حضورشان بهره برد. تمام مربیان و بازیکنانی که به ایران می‌آیند، آخرین پله‌شان ایران است.

  الهامی در ادامه صحبت‌های خود، درباره زمان پایان محرومیت‌اش گفت: قاعدتا شما نصف محرومیت را بگذرانید، می‌توانید مابقی آن را تعلیق کنید و خود آقای صالحی نیز این مسئله را به من گفت؛ خودشان و آقای حسن‌زاده در این‌باره صحبت کردند و به من در آن زمان قول اول بهمن‌ماه را داده‌اند. من امروز درخواست فرجام‌خواهی خودم را دادم که اگر می‌شود من را از شنبه یکشنبه پیش‌روی ببخشند و شرایط به گونه‌ای باشد که اگر پیشنهادی برای من آمد و شرایط تیم مهیا بود، بتوانم به کارم ادامه دهم.

  سرمربی سابق تراکتور درباره پیشنهادات ارائه شده برای ادامه حضور در عرصه مربیگری هم اینطور پاسخ داد: من با همه بچه‌های تراکتور رابطه خوبی دارم، اتفاقی که افتاد واقعا کار را سخت کرد؛ الان هفته یازدهم است و اگر من هم می‌مانم، کاری نمی‌توانستم انجام بدهم و مجبور بودم اما چیزی که است این‌که بگذارید درباره تیم‌هایی که مربی دارند، صحبت نکنم چرا که تیم‌ها بازی دارند و نباید در این موقعیت درباره شخص خاصی و یا تیم خاصی صحبت کرد. یکی دو گزینه مطرح است و با آن‌ها صحبت کردم، انشاالله خدا برای هیچ مربی نخواهد ولی این طبیعت فوتبال است. من قهرمان شدم و فردای آن جای من مربی آوردند و این طبیعت فوتبال است، اما ای کاش همه مربیان بتوانند نتیجه بگیرند و برای همه آن‌ها نیز آرزوی موفقیت دارم. جا هست، حالا مقداری بالا یا پایین اما نباید شرایط به گونه‌ای باشد که با لابی‌گری و زد و بند بخواهیم جایی را بگیریم.

  او صحبت‌های خود را این‌چنین ادامه داد: اعتقاد دارم مربی نباید کفتارصفت باشد، الان یک تیم مربی دارد و بخواهم من بروم با لابی‌گری او را کنار بزنم و کار را به دست بگیرم؛ این اتفاق، اتفاق خوبی نیست و خوشبختانه شرایط از قبل بهتر است و تیم هم وجود دارد. خیلی از مربیان تیم دارند و از تیم داشتن‌شان برای جای دیگر سوء استفاده می‌کنند، متاسفانه مدیران ما هم شرایط را طوری به وجود آورده‌اند، که مربی به جایی که می‌رود از فردای شروع کارش تلاش می‌کند برای خود جای دیگری را دست و پا کند چون از جایگاه خود اطمینان ندارد. حتی فکر می‌کند که با دو باخت جای خود را از دست می‌دهد اما اگر مطمئن باشد که این‌چنین نیست، قطعا این کار را نخواهد کرد اما عده‌ای هستند که این کارها را دارند انجام می‌دهند.

  الهامی با حمایت از سرمربیان جوان و پوست‌اندازی فوتبال ایران گفت: آرزوی من این است که بشود انشالله چون فوتبال‌مان دارد پوست می‌اندازد و نسل مربیان و بازیکنان در حال تغییر است و مربیان جوان دارند روی کار می‌آیند، این جوانان نسوزند. امیدوارم هم در گذاشتن آن‌ها دقت زیادی شود و هم این‌که در برداشتن آن‌ها بیشتر دقت شود و مدیران عجله نکنند.

  سرمربی سابق تراکتور درباره شایعه حضورش در شهر خودرو هم این موضوع را تکذیب کرد و گفت: خوب سوالی درباره شهر خودرو کردید، من درباره همان بحث کفتارصفتی که صحبت کردم، مهدی رحمتی شاگرد من بوده است و اگر مهدی سرمربی رئال هم می‌بود، من جانشین او نمی‌شدم؛ تا همین الان از جانب آقای حمیداوی با من صحبتی نشده اما اگر هم بشود، محال است که من جای مهدی رحمتی بروم. بحث این نیست که من گزینه شهر خودرو باشم اما من به جای مهدی رحمتی نمی‌روم چون او می‌سوزد. متاسفانه مدیران عجله می‌کنند، مهدی رحمتی داشت بازی می‌کرد اما به او اصرار کردند که بیاید و مسئولیت را بپذیرد، حالا هم پذیرفته و مشخص هم بود تیمی که ۷۰ درصد آن تغییر کرده، قطعا به این مشکل می‌خورد. مهدی رحمتی درست است بازیکن باتجربه‌ای بوده اما همه می‌گویند مربیگری و بازیکنی باهم فرق می‌کنند، اما من کاملا با این عقیده مخالفم. ببینید چه مربیانی در دنیا در حال کار هستند و چه بازیکنان بزرگی خانه‌نشین هستند.

  ساکت الهامی درباره سوالی با موضوع تقویت کادرفنی شهر خودرو و حضورش در کنار مهدی رحمتی هم این‌طور پاسخ داد: من قطعا جایی که باید کار کنم، باید مستقل کار کنم و به عنوان سرمربی؛ الان کادر شهر خودرو خیلی خوب شده است و امید روانخواه عزیز هم به آن‌ها اضافه شده و محمد نوازی و علی سامره هم هستند و کادر خوبی دارند. شما هر چه که بکارید، باید زمان بگذارید و صبور باشید تا باران بیاید و پس از آن برداشت کنید؛ شما وقتی بهترین‌های یک تیم را در اول می‌فروشید، مثلا سعید صادقی که الان در گل‌گهر می‌درخشد، یا حسین مرادمند این تیم زمان می‌خواهد.

  وی در واکنش به این‌که آیا از ذوب‌آهن پیشنهادی را دریافت کرده، گفت: اجازه بدهید من اصلا صحبت نکنم که ذوب‌آهن یا تیم خاص دیگری؛ موضوع تغییر مربی که طبیعت فوتبال است، پوچتینو بهترین نتایج را در تاتنهام گرفت اما یکسال در خانه نشست و الان به پاری سن ژرمن به جای توخل رفته است. توخل که خود در فینال لیگ قهرمانان اروپا حضور داشت و این طبیعت فوتبال است. چون تیم‌ها بازی دارند، اصلا این‌که الان بخواهیم اسم ببریم خوب نیست. صادقانه بگویم که بحث جدی نه با ذوب‌آهن و نه تیم دیگری نشده است.

  در بخش پایانی صحبت‌های خود، ساکت الهامی درباره زمان بازگشت خود به لیگ برتر هم این‌طور گفت: ان‌شاالله اگر کمیته انضباطی و استیناف که خواهش می‌کنم این لطف را در حق من داشته باشند، من را ببخشند، من ان‌شاالله طی هفته آینده تا ۱۰ روز آینده صاحب تیم خواهم شد.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *