×

خبر/
دور پنجم مذاکرات وین می‌تواند دور نهایی باشد

 • کد خبر: 174749
 • 3 خرداد 1400
 • سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد: گفت‌وگوهای وین قفل نشده است و در این گفت‌وگوها پیشرفت قابل توجهی صورت گرفته است.
 • سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ایرانی و خارجی با اشاره به فرارسیدن سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر و تبریک این روز گفت: سالروز آزادسازی خرمشهر و حماسه ای که صورت گرفته فراتر از فتح یک شهر است. این حماسه نماد خاص و اراده ملی ایران بود و نشان داد که هرگاه مردم ایران اراده می کنند حتی اگر تمام دنیا در مقابل آن ها بایستند و تمام زر و زور و قدرت با هم جمع شوند، در دفاع از کیان اسلامی و مرز پرگوهر این کشور تردیدی به خود راه نمی دهند و به آن دست پیدا می کنند.

  وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با مباحث صورت گرفته در مورد احتمال تمدید توافق بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و آخرین اخبار در این ارتباط خاطر نشان کرد: ضروری است که در این مورد دو نکته گفته شود اول اینکه در شورای عالی امنیت ملی در خصوص موضوع تمدید این توافق گفت وگوها صورت گرفته است و این موضوع در پروسه بررسی های نهایی قرار دارد و در اولین فرصتی که این پروسه نهایی شود دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی یا سازمان انرژی اتمی در ارتباط با آن اطلاع رسانی خواهند کرد.

  این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: در مورد این توافق توجه به این نکته ضروری است که این توافق دسترسی فراپادمانی به آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی دهد و این یک تصمیم بین ایران و آژانس است که دوربین ها فیلمبرداری ها را در چارچوب پروتکل الحاقی انجام دهند ولی دسترسی به بازرسان آژانس داده نشود و اگر این توافق تمدید نیز شود بعد از این هم دسترسی فراپادمانی به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی داده نمی شود.

  وی ادامه داد: اگر در پایان گفت وگوهای وین ما به نتیجه مشخصی برسیم فیلم های ضبط شده می تواند در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار بگیرد و باید تا آن روز صبر کنیم.

  خطیب زاده گفت: فکر می کنم که نهایتا این تصمیم (تصمیم گیری در مورد تمدید توافق با آژانس) امروز انجام می شود.

  وی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مذاکرات وین تأکید کرد: در خصوص گفت وگوهای فنی وین پیشرفت های قابل توجهی صورت گرفته و هنوز فکر می کنیم تفاهم در دسترس است و آنچه هم باقی مانده براساس دستورالعمل های اعلامی به وزارت خارجه، باید مورد دقت و پیگیری قرار بگیرد.

  خطیب زاده ادامه داد: اگر تصمیم سیاسی در واشنگتن اتخاذ شود که از ادبیات، رفتار و منش دولت قبل ایالات متحده و کمپین شکست خورده فشار حداکثری فاصله گرفته شود، در مورد آنچه که باقی مانده به راحتی می توان به نتیجه رسید.

  سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: اروپایی ها و آمریکایی ها فراموش نکنند که اگر برجام امروز زنده است این موضوع به خاطر صبر راهبردی و اقدامات با تدبیر ایران است.

  وی همچنین در مورد برخی اظهارات اخیر مقامات سعودی علیه ایران گفت: ریاض باید تصمیم بگیرد که آیا واقعا می خواهد از ادبیات و کلام ملال آور گذشته استفاده کند و رفتار گذشته خود را تکرار کند و یا اینکه تصمیم گرفته به عنوان شریک سازنده در کنار دیگر کشورهای منطقه نقش ایفا کند و از سیاست های توطئه طلبانه و جنگ افروزانه فاصله بگیرد.

  خطیب زاده گفت: ما منتظر اقدامات و تغییر رفتار ریاض هستیم و سیاست های ایران در خصوص گفت وگوها و ترتیبات منطقه ای چیز جدیدی نیست و از حضور عربستان در این فرایند نیز استقبال می کنیم و فکر می کنیم عربستان می تواند عنصر سازنده ای در این زمینه باشد اگر از ادبیات ملال آور و سیاست های شکست خورده قبلی فاصله بگیرد.

  این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به اظهارات برخی از مقامات آمریکایی در ارتباط با موضوع برجام و بحث تحریم ها گفت: آمریکایی ها نه تنها از برجام خارج شدند بلکه کلیه تعهدات خود را نقض کرده اند و به عنوان طرفی که سابقه سیاهی در نقض تعهدات و عدم اجرای تعهدات خود دارد در موضعی نیست که جز بازگشت به تعهدات و عمل به تعهدات خود لفاظی های دیگری بکند. ما به آن ها توصیه می کنیم که پیش از این لفاظی ها به اقدامات عملی فکر کنند و به تعهدات خود عمل کنند.

  خطیب زاده در بخش دیگری از صحبت های خود با ارائه گزارشی از سفرهای هفته گذشته ظریف به برخی از کشورهای اروپایی اظهار کرد: فردا سه شنبه ظریف به دو کشور آذربایجان و ارمنستان سفر خواهد کرد.

  وی همچنین با اشاره به برگزاری گفت وگوهای وین و برگزاری کمیسیون مشترک برجام در هفته گذشته گفت: این گفت وگوها این هفته نیز ادامه خواهد داشت.

  این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد سفر ظریف به ایرلند و زمان بازگشایی سفارت ایرلند در تهران با توجه به رایزنی های صورت گرفته گفت: در سفر آقای دکتر ظریف به ایرلند و سفر چندی پیش وزیر خارجه ایرلند به تهران گفت وگوهای اجرایی در این زمینه آغاز شده است. دوستان ما در بخش اروپای وزارت خارجه با همکاران خود در این کشور در تماس هستند که به یک مسیر راه در این زمینه برسند.

  وی گفت: تصمیم برای بازگشایی سفارت ایرلند در ایران اتخاذ شده است و مقدمات آن در حال برنامه ریزی و اجرا است.

  سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات در وین تأکید کرد: تنها وقتی به توافق خواهیم رسید که تمامی آنچه که مدنظر ایران است و باید در مورد آن توافق شود، در مورد آن ها توافق شده باشد. دقت در این مسیر برای ما در اولویت اصلی قرار دارد در عین حال که اجازه نخواهیم داد کسی مذاکرات را فرسایشی کند.

  خطیب زاده با بیان اینکه گزارش این مذاکرات به صورت روزانه برای مقامات نظام ارسال می شود که همه به صورت هم زمان در جریان این مذاکرات قرار بگیرند و اگر نظری دارند آن را اعلام کنند، اظهار کرد: گفت وگوها در وین قفل نشده است و پیشرفت قابل توجهی داشته است. در خصوص رفع تحریم های بخشی و بحث های اقتصادی در مورد موضوعات اخیر توافق صورت گرفته است. پرانتز ها و براکت ها در بحث رفع تحریم ها تا حد بسیار زیادی پاک شده است و چند موضوع باقی مانده است که در مورد آن ها گفت وگوها را ادامه خواهیم داد. در خصوص اقدامات هسته ای متن نگارش شده به توافقات خوبی رسیده و دوستان در سازمان انرژی اتمی گفت وگوها در این زمینه را به پیش برده اند. چند نکته باقی مانده و بقیه نکات حذف شده است. در مورد ترتیبات اجرایی ممکن است موضوعات بیشتری باقی مانده باشد. در این حوزه نیز پیشرفت های خوبی صورت گرفته است.

  وی تأکید کرد: یک تصمیم و اراده سیاسی باید در آمریکا باشد که به جای استفاده از وقت و انرژی وین برای دفاع از میراث شکست خورده ترامپ مسیر را عوض کند و به بازگشت تمام و کمال به برجام فکر کند و در این زمینه اقدام کند و اگر چنین اتفاقی صورت بگیرد مسیر طولانی در پیش روی ما نخواهد بود.

  سخنگوی وزارت خارجه در مورد اتهامات مطرح شده از سوی دادستان بحرین به برخی از بانک های ایرانی در مورد اتهام پولشویی تصریح کرد: این اتهامات تکراری و فاقد هر گونه وجاهت قانونی و حقوقی است و جز رنگ و بوی سیاسی چیز دیگری ندارد.

  خطیب زاده با بیان اینکه بانک مورد اشاره ذیل قوانین بحرین فعالیت می کرده و بانک مرکزی بحرین بر آن نظارت داشته است، ادامه داد: همان طور که اشاره کردم اتهامات مطرح شده جز رنگ و بوی سیاسی چیز دیگری ندارد. در مورد حکم دادگاه مقدمات بدیهی در این زمینه رعایت نشده است بنابراین حکم دادگاه فاقد وجاهت قانونی است و ما این حکم را نه تنها به رسمیت نمی شناسیم بلکه فکر می کنیم مخرب است و ایران برای دفاع از منافع خود در کلیه بحث ها و صحنه ها بدون تعارف است و در راستای دفاع از این منافع حرکت می کند.

  سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای عراقچی اعلام کرده اند که احتمالا این دور از مذاکرات در وین دور پایانی مذاکرات است، گفت: آقای دکتر عراقچی هیچ گاه نگفته اند که این دور، دور نهایی مذاکرات وین است. دور پنجم گفت وگوهای وین می تواند دور نهایی باشد همان طور که دور قبلی می توانست این گونه باشد. ما تمام متون و مقدمات لازم را فراهم کرده ایم و این دور می تواند مثل هر کدام از ادوار پیشین دور آخر باشد اگر طرفین بتوانند به توافق نهایی برسند.

  وی با بیان اینکه مسائل قابل توجهی باقی مانده است که حل بیشتر آن ها به تصمیم سیاسی واشنگتن بستگی دارد و اگر چنین موضوعی حل شود رسیدن به توافق قابل دسترسی است، خاطر نشان کرد: ما هیچ زمانی را مد نظر قرار نمی دهیم جز زمانی که کلیه منافع ملت ایران در چارچوب برجام تأمین شود. برجام مسیر و نقشه راه ما است و به طرف های مقابل نیز گفته ایم که از پتانسیل مذاکرات وین برای مذاکره در خصوص مذاکرات غیربرجامی اجتناب کنند که تاکنون اجتناب شده است. مذاکرات ما در چارچوب برجام است و هیچ گاه چیزی فراتر از برجام گفته نشده و نخواهد شد.

  خطیب زاده با تأکید بر اینکه دولت واشنگتن است که باید تصمیم سیاسی بگیرد که به تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کند، افزود: ما خود را به زمان خاصی محدود نمی کنیم و خود را در مضیقه آن قرار نمی دهیم و هدف ما این است که کلیه منافع ملت ایران در چارچوب برجام تأمین شود.

  وی همچنین در پاسخ به سوالی دیگری در خصوص گفت وگوی اخیر روانچی نماینده ایران در سازمان ملل با یکی از سناتورهای آمریکایی تصریح کرد: همیشه سفرا و نمایندگان ایران در نیویورک و سازمان ملل در چارچوب وظایف عادی خود چنین گفت وگوهایی داشته اند. گفت وگوی مورد اشاره نیز برخط بوده و در مورد چند موضوع از جمله مذاکرات وین رایزنی و گفت وگو شده است. در جریان این رایزنی آقای روانچی تأکید کرده اند که آمریکا نمی تواند از موضوع تحریم ها به عنوان ابزار مذاکراتی علیه ملت ایران استفاده کند. در این گفت وگو در رابطه با موضوع فلسطین نیز صحبت شده است و آقای روانچی حمایت بی چون و چرای آمریکا از رژیم صهیونیستی را مورد انتقاد قرار داده اند و اینکه این رژیم به خاطر حمایت بی چون و چرای آمریکا از هر گونه پیگیری حقوقی و قضایی به خاطر جنایت هایی که انجام داده مصون بوده است.

  وی ادامه داد: موضوعات دیگری نیز در این گفت وگو مطرح شده از جمله در مورد زندانیان ایرانی در ایالات متحده نیز صحبت شده و آقای روانچی تأکید داشتند که از بُعد انسانی و ایجاد فضای مناسب ضروری است زندانیان ایرانی در آمریکا که بدون هیچ گونه جرمی در زندان های آمریکا به ناحق گروگان شده اند هر چه زودتر آزاد شوند.

  منبع: ایسنا

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *