×

با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی و سازمان بسیج هنرمندان آذربایجان شرقی؛
کنگره منطقه‌ای شعر محرم در تبریز برگزار می‌شود

 • کد خبر: 227241
 • 9 تیر 1401
 • کنگره منطقه‌ای شعر محرم ( ویژه استانهای شمالغرب کشور ) با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی و سازمان بسیج هنرمندان آذربایجان شرقی مرداد ماه سال جاری در تبریز برگزار می‌شود.
  کنگره منطقه‌ای شعر محرم در تبریز برگزار می‌شود
 • به گزارش نوبر به نقل از روابط‌عمومی کنگره منطقه‌ای شعر محرم، از مهم‌ترین اهداف این کنگره می‌توان به موضوعاتی همچون فعالیت در زمینه فرهنگ عاشورا، شکوفایی و ترویج شعر عاشورایی، حمایت از جریان شعر آیینی و ارج نهادن به خلاقیت شاعران آیینی و انقلابی، اثرگذاری و زمینه سازی برای شعرآفرینی در حوزه مضامین عاشورایی، حمایت ویژه از شاعران جوان آیینی، حمایت و شکوفا نمودن محافل شعری مسجد و پایگاه محور، توجه به موضوعات روز جهان اسلام با عنایت به اصل « کل ارضٍ کربلا و کل یومٍ عاشورا » در شعر عاشورایی و تلفیق موضوعات و مضامین مهمّی مانند: ( ارزشهای انقلاب اسلامی، استکبار ستیزی، مدافعان حرم، دفاع مقدس ، مقاومت شیعیان در یمن، جمهوری آذربایجان، نیجریّه، بحرین، وحدت در پرتو ولایت ، سردار دلها حاج قاسم سلیمانی و…. ) با موضوع اصلی و محوری کنگره از امتیاز ویژه ای برخوردار می باشد، اشاره کرد.

  محوریت موضوعی کنگره منطقه‌ای شعر محرم نیز شامل موضوع محوری و اصلی کنگره، شخصیت بلند ستاره آسمان کرامت، پرورده دامان عصمت، عقیله النساء، نور چشم مرتضی، سلیله الزهراء، بطله کربلا، حضرت زینب کبری (سلام ا…علیها) می باشد.

  شایان ذکر است شاعران می توانند اشعار خود را در قالبهای مختلف در موضوعات مربوط به شخصیت و حیات حضرت زینب کبری، مانند: ۱-توصیف ویژگیهای شخصیت آن حضرت همچون کرامت، صبر و استقامت، فصاحت، شجاعت، عبادت و….۲-نقش آن حضرت در وقایع مربوط به نهضت کربلا و روز عاشورا،۳-عظمت زینب کبری (س) از دیدگاه سیدالشهداء(ع) و انصار آن حضرت،۴-تجلی عفاف و حجاب زینبی، ۵-ایثارگری و شکیبایی حیرت انگیز زینب کبری( س) در جایگاه خواهر امام شهید، مادر شهید، عمه شهید و…، ۶- زینب کبری (س) و ابلاغ پیام کربلا به تاریخ و بشریت، ۷-زینب کبری (س) و تداوم نهضت کربلا بعد از عاشورا، ۸-بارگاه زینب کبری (س) در شام به عنوان دژ مقدس و شکست ناپذیر مقاومت در برابر هجوم ارتش جهانی تکفیر و جنایت، ۹-محبت زینب کبری (س)، انگیزه بخش رزمندگان مکتب اهل بیت (ع) برای مبارزه با جریان ضدبشری تکفیر و شکست این جریان، ۱۰- حماسه های مدافعان حرم (ایرانیها، عراقی ها، پاکستانی ها، افغانستانی ها، آذری های قفقاز ، لبنانی ها و…) در حرم زینب کبری (س) و حریم اهل بیت (ع)، ۱۱-زینب کبری(س)، الگوی مادران، همسران و خواهران شهدا و… به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.

  خاطر نشان می شود اشعار در دایره موضوع کنگره باشد، اشعار خارج از موضوع مورد بررسی هیئت داوری قرار نخواهدگرفت، همچنین از ارسال اشعار تکراری و اشعاری که پیش تر در کنگره ها و همایش های ادبی شرکت داده شده خودداری شود.

  گفتنی است اشعار شاعران جوان مورد توجّه خاص کنگره می باشد همچنین حداکثر تعداد آثار ارسالی توسط هر شاعر 5 قطعه شعر در قالبهای مختلف می باشد.

  نحوه ارسال آثار نیز بدین شرح است: آثار ارسالی از اپلیکیشن‌های فضای مجازی(ایتا، سروش، روبیکا، واتساپ و تلگرام و….) به شماره09378514709 به صورت فایل WORD یا به صورت تایپ در اپلیکیشن امکان پذیر خواهد بود.

  مدت زمان پذیرش آثار توسط دبیرخانه کنگره از تاریخ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۵/۱۲ بوده و آیین اختتامیّه کنگره در مرداد ماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

  یادآور می‌شود دبیرخانه کنگره‌منطقه‌ای محرم واقع در تبریز- بلوار 29 بهمن- مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن- طبقه دوّم- سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجانشرقی و تبریز-میدان دانشسرا-اداره کل تبلیغات اسلامی -انجمن شعر اهل بیت (علیهم السلام) به شماره تماس های
  09355388063
  04133292140
  04133305794
  است.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *