×

پایان روزهای بدون واکسن کرونا/
کدام واکسن‌ها مطمئن هستند؟

 • کد خبر: 171184
 • 20 بهمن 1399
 • آن طور که وزیر بهداشت روز گذشته اعلام کرد، قرار است از روز سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹، برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ در کشور کلید بخورد.
  کدام واکسن‌ها مطمئن هستند؟
 •  بالاخره روزهای انتظار برای داشتن واکسن کرونا در کشور به پایان رسید و اگر اتفاق غیر منتظره ای رخ ندهد، برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹، از صبح سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹ با تزریق واکسن برای نیروهای ICU در بیمارستان های کشور آغاز می شود.

  آن طور که مسئولان وزارت بهداشت بارها و به دفعات عنوان کرده اند، کار واکسیناسیون با گروه های در اولویت آغاز می شود که شامل کادر درمان، سالمندان آسایشگاه ها، جانبازان و در ادامه سایر سالمندان و…، خواهد بود. در این بین، نیروهای فعال در بخش های ICU، بیشترین مواجهه با بیماران کرونایی را دارند که از همین رو، کار واکسیناسیون با این نیروها استارت می خورد.

  کنترل پاندمی کرونا با واکسیناسیون

  علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که یک سال از آغاز روزهای کرونایی می گذرد و در این مدت جهان دچار مشکلات روانی، بیولوژیک و اقتصادی شدید گردیده است، گفت: لازم است که هر چه زودتر پاندمی کرونا با واکسیناسیون جمعی کنترل شود. زیرا، کرونا با رعایت بهداشت و دستورالعمل ها، افزایش تست های شناسایی، درمان مناسب، قرنطینه و ایزلاسیون و در نهایت واکسیناسیون کنترل خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه درمان های کرونا خصوصاً در فرم های شدید بیماری درمان های معجزه آسایی نیستند، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود مهم ترین بخش کنترل ویروس کووید ۱۹، واکسیناسیون است.

  رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه در مسیر تضمین سلامت مردم نیاز به واکسن های با کیفیت داریم، تاکید کرد: باید ایمنی به میزان قابل توجهی ایجاد شود تا گردش ویروس بسیار کاهش یافته و بیماری کنترل شود.

  وی افزود: واکسن هایی را می توانیم واکسن مناسب بنامیم که حداقل کارایی و اثربخشی آنها بین ۷۰ تا ۷۵ درصد باشد.

  ویژگی های واکسن های در حال تولید

  ناجی با اشاره به اینکه پروتئین اسپایک هدف اصلی واکسن ها هستند، خاطرنشان کرد: به طور مثال واکسن نوواوکس یکی از واکسن های پروتئینی است که در حال گذراندن فاز سوم بالینی است و نتایج آن اخیراً منتشر شده است. واکسن مشترک بین ایران و کوبا که در حال ورود به فاز سوم کارآزمایی بالینی در ایران و کوبا است نیز از نوع واکسن های پروتئینی به حساب می آید.

  وی ادامه داد: واکسن های غیرفعال از دیگر واکسن های مقابله با کرونا است که از جمله آنها می توان به واکسن سینوفارم چین اشاره کرد و واکسن کوویران در این پلت فرم قرار دارد.

  ناجی افزود: واکسن های وکتورال دسته دیگری از واکسن های ضد کرونا هستند که در این بین واکسن معروف آکسفورد-آسترازنکا، اسپوتنیک وی و واکسن جانسون-جانسون از واکسن های وکتورال هستند.

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اطمینان از بی ضرر بودن واکسن ها را یکی از مهم ترین ابعاد تولید واکسن ذکر کرد و ادامه داد: آزمایش واکسیناسیون و تست ها در مراحل مختلف، افراد، نژادها، گروه های سنی و گروه های بیماران مختلف بسیار زیادی انجام می شود.

  وی با تاکید بر اینکه مراحل تولید واکسن بسیار زمان بر است گفت: به دلیل شرایط اضطراری کرونا و تلفات بسیار زیاد و این موضوع که تنها با واکسیناسیون می توان ایمنی جمعی در جامعه به وجود آورد، واکسیناسیون در کرونا اهمیت ویژه ای به خود گرفته است.

  رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسن هایی که در بازار وجود دارد اگر چنانچه مجوزی هم دارند واکسن هایی هستند که دارای مجوزهای اضطراری هستند. در واقع همچنان باید به دنبال اطلاعات جدید درباره واکسن ها در پی تزریق های گسترده در جهان، یعنی طی کردن فاز چهارم باشیم. همه واکسن های کرونا مجوز استفاده اضطراری دارند و هیچ واکسنی مجوز قطعی تزریق را ندارد.

  چرا واکسن روسی

  بعد از اینکه مشخص شد اولین محموله از واکسن های وارداتی به کشور، شامل واکسن روسی است، جریانی به راه افتاد که نشان بدهد مخالف ورود و استفاده از این واکسن است. در حالی که سعید نمکی وزیر بهداشت، در پاسخ به این سوال که چرا واکسن روسی را انتخاب کرده ایم، گفت: ما دو اصل را برای تهیه واکسن دنبال کردیم، اول اینکه واکسن مورد نظر حتماً باید فاز ۳ را گذرانده باشد و اینکه حداقل چند کشور معتبر این واکسن را ثبت کرده باشند تا خیال مردم ما راحت باشد. از همین رو منتظر ماندیم تا واکسن روسی در سایر کشورها استفاده شود و بعد برای خرید آن اقدام کرده ایم.

  حیدر محمدی مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، با عنوان این مطلب که حدود یک ماه قبل مستندات مجموعه واکسن سازی گامالیا در خصوص واکسن روسی به وزارت خارجه ارسال شد، گفت: این مستندات در چندین فاز مورد مطالعه قرار گرفت و پس از انجام مطالعات پیش بالینی در فاز سوم بررسی ها، این واکسن بر روی ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر انجام شد که نتایج ارائه شده مجموعه گامالیا از مثبت بودن این آزمایش ها حکایت دارد و در نهایت پس از تائید نهایی این واکسن در کمیسیون مربوط، مجوز مصرف اضطراری این محصول صادر شد.

  در حال حاضر ۱۵ کشور دنیا برای تهیه واکسن روسی اقدام کرده اند و ایران، شانزدهمین کشوری است که این واکسن را تقاضا داده و وارد کرده است.

  محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو، در واکنش به ادعاهای منتقدان واکسن روسی، گفت: ما به تمامی نظرات و اظهارات که علمی و مستند باشند، احترام می گذاریم. اما، باید بدانیم که مرجع تأیید دارو و واکسن در کشور، سازمان غذا و دارو است.

  تشریح جزئیات آغاز واکسیناسیون

  در همین حال، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، در توضیح جزئیات برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹ که قرار است از فردا (۲۱ بهمن ۹۹)، در کشور کلید بخورد، گفت: احتمالاً این اقدام با یک مراسم نمادین در تهران کلید خواهد خورد و آغاز واکسیناسیون را ما با همین تعداد برای همکاران بخش های ICU بیمارستان های ریفرال شروع می کنیم.

  وی افزود: واکسیناسیون با روزانه ۱۰۰۰ نفر آغاز خواهد شد و سپس با توجه به ارزیابی مجدد سیستم، روزانه ۵ هزار، ۱۰ هزار و به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

  جهانپور به این نکته هم اشاره کرد که واکسن در مرحله اول به کسانی تزریق می شود که تست مثبت PCR نداشته باشند، اما به طور کلی در پروسه واکسیناسیون منعی برای تزریق به افرادی که قبلاً مبتلا شده اند، نداریم.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *