• امروز : سه شنبه - 9 آذر - 1400
 • برابر با : 25 - ربيع ثاني - 1443
 • برابر با : Tuesday - 30 November - 2021
یادداشتی به قلم "وحیده برنون"

 مدیریت شهری و نه به “پروژه های غیرضروری”

 • 05 اردیبهشت 1400 - 10:24
 مدیریت شهری و نه به “پروژه های غیرضروری”
اگرچه بخشی از پروسه توسعه زیربنایی و پایدار شهری، منوط به طراحی و اجرای پروژه های عمرانی است، با این حال این الزام مدیریتی، به هیچ عنوان نباید با اجرای طرح ها و پروژه های غیرلازم و غیرضروری به انحراف کشیده شود.

اداره سلیقه ای شهر و در کنار آن، طراحی و تصویب اجرای برخی طرح ها و پروژه های عمرانی، خدماتی که اساسا بدون مطالعات جامع شهری صورت می گیرند و فاقد مهندسی ارزش در چرخه مدیریتی و حتی اجرایی هستند، یکی از آفت های بزرگ مدیریت شهری به شمار می رود که متاسفانه در سال های اخیر نیز اثرات و تبعات منفی این قبیل کارها در توسعه نامتوازن شهر دیده شده است.

 

متاسفانه طراحی و اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی در شهر تبریز که اصولا می بایست بر اساس نیازسنجی، مطالعات شهری و ارزیابی چشم انداز آینده صورت گیرند، در سال های گذشته کم تر مورد توجه مدیران شهری بوده و هر دوره ای به اقتضاء سلیقه مدیران و شوراهایی که بر سر کار بوده اند، مولد پروژه هایی خاص شده اند.

 

این درحالی است که اجرای طرح های غیرلازم، جدای از برهم زدن روند توسعه اصولی و استاندارد شهر، باعث تحمیل هزینه های گزاف به بودجه های عمرانی شهرداری از یک سو و بی توجهی به پروژه های ضروری و مورد نیاز شهر و شهروندان از سوی دیگر شده است.

 

این خطای مدیریتی که عمدتا ناشی از فقدان برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و نبود چشم انداز کلی برای شهر است، در حداقلی ترین سطح، مانع از تحقق شهر انسان محور با رشد متوازن و منطقی شده است.

تبریز در چنین وضعیتی، بدون تردید نیازمند بازتعریف و بازنگری اساسی در روش ها و رویه های سیاست گذاری، تصمیم سازی و تصمیم گیری کلان مدیریتی در دوره آتی مدیریت شهری و شورای آینده خود است، الزامی که قطع به یقین در صورت توجه مدیران آینده تبریز، خواهد توانست مسیر و روند توسعه شهری آن را به سمت استانداردهای علمی و برنامه محور مدیریتی سوق دهد.

لینک کوتاه : https://nobarnews.ir/?p=173523

  اخبار مرتبط

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : 0
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.