×
بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان آذربایجان شرقی به مناسبت روز خبرنگار
 • به گزارش نوبر، متن این بیانیه به شرح زیر است:

  به نام خدا، حافظ حرمت کلمات..

  آفتاب نیمه تابستان، یادآور تلاش جمعی زنان و مردانی است که آهسته اما پیوسته، حافظ سنگر دانایی و آگاهی بوده‌اند؛ گاه جاده‌ایشده‌اند از روزمرگی به مقصدی ناشناخته؛ گاه پل شده‌اند برای ارتباط میان دو ناآشنا تا مفهومگفت‌و‌گورا قوام بخشند؛ گاه تصویریشده‌اند گویاتر از هزار کلام؛ گاه رنج کشیده‌اند در نوشتن هر کلمه وثبت هر تصویر، اشک ریخته‌اند اما ایستاده‌اند و نوشته‌اند و ثبتکرده‌اند برای روشنایی فردایی که از راه می‌رسد.

  روزها می‌گذرند و سال از پی سال می رسد و همچنان بر سر عهد ایستاده‌ایم؛ عهدی که بر مسیر آگاهی بستیم و با همه فراز و فرودها،در مسیر ماندیم؛  کاستی‌ دیدیم اما پس نکشیدیم، سختی‌ دیدیم، خسته شدیم اما از پای ننشستیم تا چراغکلمهوآگاهیوداناییدر تندباد روزگار روشن بماند.

  *

  انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی در حال حاضر به عنوان پرسابقه‌ترین انجمن صنفی مطبوعاتی کشور با همراهی همدلانهاعضای محترم خود به فعالیت ادامه می‌دهد. این مجموعه شامل جمعی پرتلاش، اخلاق‌مدار، همدل و رو به تعالی است و با وجودمرارت‌ها، از راه راستی کنار نرفته و مفتخر به حضور پیشکسوتان، فعالان، جوانان و بهترین قلم‌ها و نگاه های شهر است.

  روز خبرنگار امسال در حالی از راه رسیده که ماههایی عجیب را پشت سر گذاشته و بی‌تردید روزها و ماههایی شگفت‌انگیز را پیش روداریم.

  از این رو، نیازمند هم‌اندیشی هر چه بیشتر درون این خانواده‌ی بزرگ و متکثر و البته همدل و همچنین هم‌گرایی با نهادهای مختلفمرتبط با امور جاری زندگی مردم هستیم.

  روز خبرنگار با تمام خاطرات تلخ و شیرینی که برایمان به همراه دارد، شایسته ذکر نکاتی است که هرچند گرد ملال‌آور تکرار بر روی آنهانشسته، اما لازم است با همدلی و همراهی، برای رفع آنها تلاش کنیم.

  *

  ۱‌.  روز خبرنگار آخرین سال قرن حاضر شمسی، زیر سایه سنگین ویروس کرونا از راه رسیده است. در شرایطی بی‌مانند که برای همهما جدید و غیرقابل پیش‌بینی است.

  ضمن ادای احترام به کادر خستگی‌ناپذیر درمان که جان بر کف، در راه تسکین آلام هموطنان در تلاش هستند، به احترام ایشان تمام قدمی‌ایستیم و در کنار تمام مردم ایران زمین، هر چه در توان داریم برای کاهش خطرات و اثرات تکثیر شده در زندگی مردم تلاش می‌کنیم.

  از این رو نیازمند همدلی هرچه عمیق‌تر در انجام وظیفهچشم و گوش مردم بودنو انتقال نیازهای مردم به متولیان هستیم.

  ۲.  سرانجام،موزه مطبوعات آذربایجان“…

  مطالبه دیرین فعالان رسانه ای استان، با همراهی بی‌دریغ استاندار محترم، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان، مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان و مجموعه‌داران دلسوز شهر به سر منزل مقصود رسید تا شاهد جوانه زدنتلاشی باشیم که بذر آن، یک دهه قبل توسط نمایندگان جامعه رسانه ای استان در انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان‌ شرقی کاشتهشده است.

  از این پس، خانه تاریخی صلح‌جو، میزبان آثار ارزشمندی از نسخه های تاریخی مطبوعات و همچنین آثار مرتبط با انتشار جراید دردوران تولد نشریات مشروطه در شهر تبریز خواهد بود تا این تلاش زمینه‌ آشنایی آیندگان با آنچه بر این مسیر رفته را فراهم نماید.

  ۳. در فضای فعلی با مختصاتی که شرح آن رفت، نیازمند تعامل و همراهی هر چه بیشتر نهادها و متولیان با اهالی رسانه به عنوانچشمان بینای جامعه و سرمنشا توسعه پایدار میهن هستیم.

  اتفاقی که متاسفانه به ضرب‌المثلسال به سال دریغ از پارسالشانه می‌زند.

  این امر کاملا مخالف مصوبات صریح کشوری در رابطه با عمل بهآیین‌نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعاتو مانعکسب اطلاع مردم با عنوان ولی‌نعمت و صاحب این امور است و مقاومت مدیران در خصوص جای سوال دارد.

  مایه تعجب است که متولیان امور در جایگاه‌های مختلف، از اهالی رسانه دوری جسته و نه تنها برگزاری نشست‌های شفاف رسانه‌ایشان، سالی یکبار هم ممکن نمی‌شود، خود را مسئول پاسخگویی به اهالی خبر و رسانه نیز ندانسته و با اهتمام به تشدید بی‌خبری،مدعی کار خالصانه هستند.

  ۴. پایین آمدن بی‌سابقه آستانه تحمل مدیران نسبت به کوچکترین نقد و اعتراضی، راه را بر اصلاح امور و تعالی مجموعه‌ها می بندد.

  وجود مدیرانی که رسانه‌ها را بلندگوی تبلیغاتی خود تصور کرده و فقط در شرایط نیاز به آنها رجوع می‌کنند، شایسته شهری با سابقهرسانه‌ای ما نیست.

  حفظ جایگاه و شان رسانه‌ها، هرچند همواره برای بعضی، تلخی‌هایی به همراه داشته اما در نهایت این روشنگری و آگاهی افزایی به نفعجامعه و مردم خواهد بود.

  از یاد نبریم به گواهی تاریخ، هر زمان اطلاع رسانی شفاف، دقیق و به‌هنگام صورت گرفته، شاهد همراهی مردم با مسیر صعب اما ممکنتعالی کشور بوده ایم.

  همچنین در کنار عدم همراهی برخی متولیان با رسانه‌ها، شکایت از رسانه‌ها به جهت انتشار هر سخن و کلام و تصویری، راه را برشفافیت امور می‌بندد و فضایی ایجاد می‌کند که ثمره‌ی جز پشیمانی ندارد.

  ۵. فضای حاکم بر کشور ما و البته سراسر جهان در ماههای اخیر متاثر از ویروس کرونا، لزوم همدلی، مهربانی و همراهی با یکدیگر رابیش از پیش یادآور ساخته است. تلاش بی‌دریغ اهالی رسانه که همگام با مدافعان سلامت، در جایگاهمدافعان آگاهیجان شیرین راکف دست در طبق اخلاص گذاشته و در خطوط مقدم مبارزه با بیماری، به اطلاع رسانی و آگاه سازی مبادرت ورزیده، زمینه را برایهمراهی مردم فراهم نموده‌اند، اقدامی است که با هیچ کلامی قابل قیاس نیست. شمار شهدای خانواده رسانه در سراسر کشور، یادآورتلاشی عشقی است کهبا شیر اندرون شده و با جان به در شود

  به حرمت این تلاش خالصانه، راه اهالی رسانه‌ را اگر هموار نمی‌کنیم، حداقل صعب‌العبورتر از چیزی که هست، نکنیم.

  ۶. جامعه رسانه‌ای استان، متشکل از پیشکسوتان گرانقدر، تلاشگران عرصه‌های مختلف، جوانان پرشور و مشتاق و افرادی است کهمبتلا به کارشان هستند؛ افرادی که با کم و زیاد ساخته‌اند و برای ساختن میهن از هیچ تلاشی فروگذار ننموده‌اند. حمایت از این قشر ازسوی نهادهای متولی، تعیین حمایتهای مالی و بیمه‌ای به ویژه در شرایط حاضر که بیشتر مشاغل از آسیب و رکود متاثر بوده‌اند، گامیاست برای ترسیم آینده‌ای که با آگاهی و دانایی، زیباتر شکل خواهد گرفت.

  در نهایت، آرزومندی سالی بی خطر و پر خبر برای تمام کسانی هستیم مصداق شعر جناب مولانا بوده وجان نباشد جز خبر در آزمون،هر که را افزون خبر جانش فزونبرایشان تعبیری متفاوت دارد. تمام افرادی که در خانواده بزرگ اهالی رسانه شهر و کشورمان، با نگاهو قلم و تصویر و بودنشان، تعهد را معنایی دیگر بخشیده‌اند.

  ***

  انجمن صنفی روزنامه نگاران استان آذربایجان شرقی

  به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار

  مرداد ۱۳۹۹ شمسی

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *