×

سخنگوی شورای نگهبان:
با اختیار خودمان، قانون انتخابات را تغییر دادیم

 • کد خبر: 174080
 • 18 اردیبهشت 1400
 • سخنگوی شورای نگهبان جزئیات مصوبه جدید این شورا درباره ساماندهی وضعیت ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را تشرح کرد.
  با اختیار خودمان، قانون انتخابات را تغییر دادیم
 • عباسعلی کدخدایی با حضور در برنامه «بدون تعارف» گفت: شورای نگهبان تسلیم فشارها و هجمه‌ها نمی‌شود.

  وی با بیان این که هنوز با توجه به قطعی‌نشدن ثبت نام نامزدها، به بررسی صلاحیت‌ها ورود نداشته‌ایم، تاکید کرد: این شورا بر مبنای هجمه‌ها و فشارها به صلاحیت افراد رای نمی‌دهد.

  وی با اشاره به مرور مصوبه ابلاغی سال ۹۶ رهبر انقلاب درباره انتخابات گفت: داشتن سابقه اجرایی در بخش وزارت و یا مقامات عالی کشور مانند قوای سه‌گانه یا معاونین قوا و در حد سرلشکری برای نظامیان از شرایط نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری به شمار می‌رود و برنامه‌های آنان با حضور خود و مشاورانشان در شورای نگهبان بررسی می‌شود.

  وی اظهار کرد: در جامعه با توجه به فعالیت‌هایی که به‌خصوص در فضای مجازی به دلیل شرایط کرونا قابل ملاحظه است، کاندیداهایی که قصد نامزدشدن دارند، فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند و به موازات آن نیز شورای نگهبان نشست‌ها و آموزش‌های لازم را انجام داده است.

  کدخدایی با بیان این که ۲۱ اردیبهشت زمان نام‌نویسی نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری است، گفت: هم‌اکنون نیز شرایط خوب است و اوضاع بهتر خواهد شد و امسال به دلیل شرایط ویروس کرونا تجمعات بیرونی کمتر است و نشست‌هایی که حضور فیزیکی افراد را شاهد باشیم کم است اما در فضای مجازی و اپلیکیشن‌های مختلف حتی تا نیمه‌های شب می‌بینیم که افراد مشغول بحث هستند.

  وی در پاسخ به سوالی درباره گمانه‌زنی‌ها و احراز صلاحیت‌ها که بازار آن این روزها گرم است، تصریح کرد: به هر حال هر شخصی صحبت می‌کند. ما خودمان هم نمی‌دانیم چه کسانی در نهایت احراز صلاحیت می‌شوند و هیچکدام از اعضای شورای نگهبان نیز نسبت به نتیجه نهایی مطلع نیستند. ما نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم و افرادی هم که در بیرون هستند، نمی‌توانیم جلوی آنها را بگیریم.

  کدخدایی درباره برخی اخبار مبنی بررسی صلاحیت نامزدهای احتمالی ریاست‌جمهوری تاکید کرد: با توجه به این که نامنویسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری هنوز آغاز نشده، هنوز بحث جدی درباره بحث رسیدگی به صلاحیت‌ها نداشته‌ایم، اما در بخش انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت‌ها آغاز شده است.

  سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که صحبت هایی در خصوص این که شخص خاصی تایید یا رد خواهد شد، گفت: این موارد حدس و گمان افراد است که شاید بر اساس سوابق گذشته نظری را می‌گویند یا رویه شورای نگهبان را حدس می زنند اما تاکید می کنم نه بنده و نه هیچ کدام از اعضای شورای نگهبان نمی دانیم چه کسی احراز صلاحیت و چند نفر تأیید صلاحیت خواهند شد.

  وی ادامه داد: سقف احراز صلاحیت افراد نیز مشخص نیست. گاهی حتی صداوسیما می گوید تعداد صلاحیت‌ها را بگویید که برای مناظره ها می خواهیم فضا را مشخص کنیم این که چهار، شش یا هشت نفر باشد مشخص نیست و تا زمانی که بررسی صلاحیت‌ها انجام نگیرد، فردی مطلع نیست.

  سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است بحث و گمانه‌زنی‌ها برای تحت فشار قراردادن شورای نگهبان باشد و آیا شورا تحت فشار قرار گرفته است، افزود: در دوره‌های گذشته این موارد گاهی بوده و همیشه می‌گوییم ممکن است مطالبات و فشارهایی باشد اما شورا بر اساس این هجمه‌ها هیچ گونه نظر نداده است و گاهی هجمه‌ها هم زیاد می‌شود.

  کدخدایی با اشاره به این که هجمه‌ها هم اکنون نیز زیاد است، گفت: هم‌اکنون تلفن بنده و اعضای شورای نگهبان هیچ وقت راحت نیست. عده‌ای از مردم هستند که بر اساس مطالبات‌شان مبنی بر این که فرد مورد نظر تایید یا رد شود تماس می گیرند. ما بر اساس قانون که مقرر کرده عمل می کنیم و بر اساس نظراتی که افراد دارند یا درخواست هایی که در واقع مطرح می‌شود اظهار نظر نمی کنیم و مستندات پرونده و شرایطی که در قانون است ملاک ما است.

  وی در پاسخ به این سوال که شورای نگهبان دقیقاً چه مواردی را بررسی می‌کند، تصریح کرد: فیلتر ما قانون است و اگر بخواهم شفاف بگویم برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان شرایطی را داریم که قانون تعیین کرده اما برای ریاست جمهوری شرایط دیگری داریم که متفاوت است.

  وی افزود: بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی برای انتخابات ریاست جمهوری مواردی مانند مدیر و مدبر بودن و رجل سیاسی مطرح است و این که نحوه اجرا در اختیار اعضای شورای نگهبان است یعنی اعضا باید صلاحیت فرد را برای ریاست جمهوری احراز کنند اما در انتخابات ریاست مجلس شورای اسلامی یک مقوله رد صلاحیت داریم که در ریاست جمهوری این مورد را نداریم. افرادی که ثبت‌ نام می‌کنند آن تعدادی که احراز صلاحیت می‌شوند اسامی را وزارت کشور اعلام می کند و نسبت به بقیه افراد شورای نگهبان ساکت است و بحث رد صلاحیت در بحث ریاست جمهوری نداریم.

  سخنگوی شورای نگهبان بار دیگر به اصل ۱۱۵ قانون اساسی اشاره و اضافه کرد: این اصل مدیر و مدبر بودن، رجل سیاسی و مذهبی، امانت و تعهد را شامل می شود و این تفاوت ظریفی است که ما داریم و شاید در افکار عمومی شنیده شود که شورای نگهبان شخصی را در ریاست جمهوری رد کرد در حالی که ما اصلاً فردی را رد نکرده ایم و در اصل احراز صلاحیت نشده است.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت یک فرد در یک حزب در روند بررسی صلاحیتش اثرگذار است تصریح کرد: نامزدها بر اساس حزب شان بررسی نمی شوند؛ هر چند در قانون احزاب آزاد هستند و فعالیت می‌کنند اما نگاه شورای نگهبان رویه و عملکرد و سوابق شخص می‌باشد و هیچ نگاه حزبی و گروهی نمی تواند داشته باشد و در قانون چنین چیزی لحاظ نشده است.

  کدخدایی با اشاره به روند بررسی در دوره قبل اضافه کرد: زمانی که نتیجه بررسی صلاحیت ها به اتمام رسید و اسامی اعلام شد من نیز از طریق رسانه ها مطلع شدم که از ۶ نامزد سه نفر به یک حزب و سه نفر به حزب دیگری تعلق دارند و این یعنی اینکه اعضای شورا فارغ از نگاه سیاسی نظر می دهند.

  وی در پاسخ به این سوال که برخی شورای نگهبان را متمایل به طبقه خاصی می‌دانند، گفت: ممکن است تهمت‌هایی زده شود اما در طول بیست سال فارغ از مباحث سیاسی نظر داده شده و این که فردی متعلق به فلان حزب است تایید یا رد شود این طور نیست.

  کدخدایی تصریح کرد: عملکرد شورای نگهبان کاملاً روشن است و می‌توانید بررسی کنید که روسای جمهوری که در ادوار گذشته بودند متعلق به کدام جناح بودند حتی در مورد نمایندگان مجلس نیز می‌توانید این مورد را بررسی کنید برخی افراد که صلاحیت نشدند افراد شاخص جناح اصولگرا بودند و شورای نگهبان هیچگونه کوتاه نیامد.

  وی درباره این که آیا شورای نگهبان برنامه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را بررسی می کند گفت: سیاست های کلی انتخابات ریاست جمهوری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۹۶ ابلاغ شد و شورا مصوبه ای برای احراز و تشخیص رجال سیاسی و مذهبی دارد. یکی از نکاتی که وجود دارد این است که افراد بتوانند برنامه‌ای ارائه کنند، به هر حال شخصی که می خواهد به این میدان بزرگ اجرایی وارد شود و دومین مقام عالی کشور بعد از رهبری در قانون اساسی به شمار می‌رود و سکاندار کلان کشور است باید برنامه‌ای داشته باشد که در آینده چه می‌خواهد بکند.

  کدخدایی افزود: گاهی می شنویم افرادی در تبلیغات خودشان برای ریاست جمهوری یا مجلس اقداماتی انجام می دهند که این مطالب خارج از توانایی آنها یا غیر واقعی و به تعبیر مقام معظم رهبری فریبنده است و اینها اغوا کردن مردم است.

  سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر این که در مصوبه یادشده مواردی را پیش‌بینی و با جزئیات بیشتر به وزارت کشور ابلاغ کرده‌ایم، گفت: افراد در هنگام ثبت‌ نام برنامه خود را ارائه کنند که ما بفهمیم یک برداشت صحیحی از حوزه مدیریت اجرایی دارند و مردم نیز باید بدانند فردی که سکاندار کشور می‌شود طرح و برنامه هایی برای رفع مشکلات و سابقه اجرایی در پرونده خود دارد.

  وی با بیان این که بعد از گذشت ۴۲ سال فردی که می خواهد در پست ریاست جمهوری قرار بگیرد باید در جایگاهی بوده و کارهای مشابه انجام داده باشد که مدیریت او را احراز کنیم تصریح کرد: افراد باید یک سابقه اجرایی در حوزه وزارت یا در پست های کلان کشوری داشته باشند. همچنین شورای نگهبان در هنگام بررسی احراز صلاحیت از آنها دعوت می کند که شما برنامه تان چه چیزی است؟ و با حضور کارشناسان و متخصصین برنامه‌ها را بررسی می کنیم و تلاش خواهیم کرد این اتفاق در این دوره رخ دهد.

  سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر این که فرد داوطلب در یک نشست کارشناسی برنامه های خود را ارائه می کند، تاکید کرد: نامزدهای ریاست جمهوری ممکن است در مشاغل و تخصص هایی مانند حقوق، دندانپزشکی و مهندسی باشند اما در تمام حوزه‌ها تخصص ندارند و باید از مشاورین استفاده کنند. این که مشاورین آنها چه کسانی هستند باید بدانیم و در واقع باید بتواند اعتماد را جلب کند که با نظرات چه کارشناسان خبره ای کشور را اداره خواهد کرد.

  وی افزود: این نکات در مصوبات وجود دارد و هر چند زمان کم است امیدواریم برای احراز صلاحیت این اتفاق بیفتد البته هیچ ضمانتی هم چه برای ریاست‌جمهوری چه برای مجلس شورای اسلامی وجود ندارد. چون ممکن است بعد از انتخاب شدن به برنامه ها عمل نکند و ما ابزاری نداریم تا چهار سال بعد که احراز صلاحیت شوند.

  کدخدایی ادامه داد: نظام ما متاسفانه حزبی نیست؛ اگرچه احزاب آزاد هستند و حضور دارند اگر نظام حزبی باشد می توانیم کارنامه حزب و صلاحیت و توانمندی های آنها را ببینیم و حزب نیز به موازات آن از کسانی که حمایت می کند می تواند مطالبات مختلفی داشته باشد.

  وی درباره اصلاح قانون انتخابات گفت: قانون انتخابات ریاست جمهوری اشکالات زیادی دارد و بارها در نشست‌های خبری اعلام کردم و متاسفانه هر زمان اصلاح آغاز می‌شود در مسیر اصلاح اتفاقاتی می‌افتد که از هدف خودش خارج می شود.

  کدخدایی با اشاره به رد این قانون در شورای نگهبان پس از اصلاحات انجام‌شده مجلس یادآور شد: با توجه به رفت و برگشت ها میان مجلس و شورای نگهبان در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیات نظارت نظراتی را ارائه کرد و در موارد قانونی این اصلاحات نتوانست به انجام برسد و آن قانون فعلا برای انتخابات ریاست جمهوری منتفی است اما شورای نگهبان با توجه به جزء ۵ بند ۱۰ سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری که سال ۹۵ ابلاغ کردند و همان گونه که گفتم مصوبه‌ای در سال ۹۶ نیز وجود داشت و شرایطی راجع به افراد درباره برنامه‌ها و حضور مشاورین کاندیداها مطرح بود یک بار دیگر مصوبه مرور و اصلاح شد و برای ثبت نام‌ها شرایط جزئی تری هم در نظر گرفته شد.

  سخنگوی شورای نگهبان افزود: از تصویب قانون انتخابات تا الان ۴۰ سال گذشته و این که بگوییم سواد خواندن و نوشتن کافی است، به هر حال باید مدرک تحصیلی داشته باشد و الا الان غالباً همه تحصیلات دارند، اما پس از مرور مصوبه مدرک تحصیلی ارشد و سابقه اجرایی و پست‌هایی در بخش وزارت یا مقامات عالی کشور مانند روسای قوا و یا معاونین قوا در نظر گرفته شده است که حداقل باید ۴ سال سوابق اجرایی داشته باشد. این نکات نیز به وزارت کشور ابلاغ شده است.

  کدخدایی با اشاره به ثبت‌ نام بی‌رویه‌ای که در گذشته اتفاق می افتاد، خاطرنشان کرد: در دوره‌های گذشته برخی به مذاق و به هر جهت ثبت‌‌نام می‌کردند که با مرور این مصوبه جلوی این مورد گرفته و به وزارت کشور ابلاغ شد و به‌ عبارتی شورای نگهبان از اختیارات خود استفاده و این مورد را برای ثبت نام‌ها به وزارت کشور ابلاغ کرد.

  وی در پاسخ به این سوال که چه افرادی نمی توانند برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند افزود: در دوره گذشته از ۱۶۰۰ نفر تعداد زیادی بودند که مدارک تحصیلی نداشتند یا مدارک ابتدایی داشتند. همچنین در بخش شرایط سنی حداقل ۴۰ سال و حداکثر ۷۵ سال در نظر گرفته شده است.

  کدخدایی درباره نام نویسی افراد نظامی نیز یادآور شد: بر اساس قانون از گذشته افراد نظامی منعی برای نام نویسی نداشتند. همچنین برای ریاست جمهوری محدودیت استعفا و محدودیت شغلی نداشتیم و هر شخصی می توانست شرکت کند. در بحث نظامی سطح سرلشکری لازم است و پایین تر از سرلشکری نمی توانند ثبت نام کنند و این اصلاحات نیاز بود.

  وی افزود: کسانی باید به میدان بیایند که دارای سوابق اجرایی و شرایط شکلی اولیه باشند و عرف جامعه آنها را بپذیرد و برای اداره کلان کشور توانمند باشند.

  سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی که چندی قبل اظهار نظری درباره روند نامنویسی از سوی نامزدهای انتخاباتی داشتید که تا حدودی سر و صدا کرد و بعد آن را تغییر دادید گفت: نظرم را تغییر ندادم بلکه آن را اصلاح کردم. در ابتدا بر این مسئله تاکید کردم که ثبت‌ نام حق هر شخصی است که شرایط اولیه ثبت‌ نام را دارد و کسی نمی تواند مانع جلوگیری از ثبت‌ نام افراد بشود اما الان منظورم این بود که بطور نمونه برای مجلس افرادی که صلاحیت شان تایید نشده چرا می‌آیند ثبت‌ نام می‌کنند و این یک توصیه شخصی است و همچنان بر این توصیه شخصی تاکید می‌کنم.

  سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد : ثبت نام در صورتی انجام شود که شرایط فرد تغییر کرده باشد و این موضوع را خود فرد بهتر می داند. فردی که مدرک تحصیلی جعلی یا محکومیت کیفری داشته است قطعاً تایید نخواهد شد و پس از ثبت نام، شورای نگهبان پرونده فرد را بررسی و نظر منفی می دهد.

  وی گفت: فردی که حتی یک دوره چهار ساله رئیس جمهور است و برای بار دوم مجدد نامزد می شود شورای نگهبان دوباره صلاحیت آن فرد را بررسی میکند حتی اگر نماینده ای که چهارسال و حتی سه دوره در مجلس حضور داشته دوباره مورد بررسی قرار می گیرد و این حکم قانون است.

  کدخدایی در پاسخ به سوالی که آیا دلایل رد صلاحیت را به افراد بازگو می کنید افزود : در دور قبل در موضوع مجلس با تمام مستندات به برخی افراد دلایل رد صلاحیت گفته شد اما مجددا اصرار به ثبت نام دارند ولی در موضوع ریاست جمهوری چون احراز صلاحیت است قانون تکلیفی ندارد که به افراد بگوید که به چه دلیل صلاحیت فرد احراز نشده است.

  وی اضافه کرد : شورای نگهبان باید به این نتیجه برسد که آن فرد احراز صلاحیت دارد یا خیر، در گذشته این موضوع به شکل کیفی بود اما الان شاید چون شرایط کمی است به شکل خصوصی به خود فرد گفته خواهد شد و در واقع این حریم خصوصی افراد است و شرعاً اگر خلافی باشد ما نمی‌توانیم بیان کنیم مگر اینکه خود فرد بخواهد آن را اعلام کند.

  کدخدایی با یادآوری اینکه به برخی افراد دلایل رد صلاحیت آنها برای انتخابات مجلس اعلام شد گفت: برخی در بیرون اعلام کردند چیزی به ما از سوی شورای نگهبان اعلام نشده است در صورتی که ما با ارائه مستندات به آنها توضیحات لازم را داده بودیم و درباره ریاست جمهوری بعضاً در گذشته نامزد ها می آمدند و ما صحبت می کردیم اما در این دوره با توجه به شرایط جدید قرار شد همه را دعوت و با آنها صحبت کنیم.

  کدخدایی در پاسخ به این سوال که با توجه به این که سبک تبلیغات عوض شده آیا ممکن است تبلیغات عجیب و غریبی را در روزهای آینده شاهد باشیم و آیا این موضوع در بررسی ها اثری دارد گفت: اگر بخواهیم بگوییم قانون تکلیف روشنی دارد خیر ، برای انتخابات مجلس ، دوستان موضوع تبلیغات را کنار گذاشتند و هیچ ورودی نکردند و این از مشکلات ما است به خصوص در دوره های جدید چه تبلیغات در فضای مجازی چه در فضای واقعی ، فردی که تبلیغ می کند چه میزان و با چه هزینه هایی می تواند تبلیغ کند آیا هر چقدر پول در اختیارش باشد می‌تواند تبلیغ کند و محتوای آن تبلیغات چیست، آیا می‌تواند غیر واقعی باشد یا به قول فرمایش مقام معظم رهبری می تواند فریبنده باشد.

  وی اضافه کرد: در گذشته مواردی بوده که شورای نگهبان به تبلیغات ترتیب اثر داده و در حین تبلیغات به فرد خاصی تذکر داده شده است. مثلا در انتخابات مجلس دوباره صلاحیت آن فرد بررسی شده است به طور مثال فردی بود که مدرک دکترا نداشته و گفته من دکتر و دارای سابقه هستم در حالی که این موارد کاملاً کذب بوده است.

  کدخدایی ادامه داد: برای ریاست جمهوری نیز تذکراتی را در برخی ادوار داشتیم که تبلیغات صحیح نیست، در این دوره همین کار را خواهیم کرد اما امکان رصد آن در فضای مجازی برای ما سخت است خیلی عواملی که ورود می‌کنند قابل شناسایی نیستند و ممکن است خود فرد از خودش رفع مسئولیت کند اما به هر حال به نظر می‌رسد یکی از مسائل مهم است و ما تلاش می‌کنیم در این جهت هم بتوانیم نکاتی را مطرح کنیم و داوطلبانی که صلاحیت آنها تایید می‌شود در یک مسیر مجاز و متعارفی حرکت کنند.

  سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی که اعمال نفوذ برای تایید صلاحیت افراد در شورای نگهبان چقدر است؟ گفت : نفوذ صفر است ، اعضای شورا را که ما می شناسیم چه افرادی که خدا رحمتشان کند و چه افرادی که هستند از این لحاظ اعضای شورا نگهبان تابع سفارش و نفوذ نیستند اما اینکه گاهی مسائلی خواسته شود که پرونده فردی مجدد بررسی شود یک امر قانونی و ممکن است برخی پرونده ها مجدد بررسی می شود.

  کدخدایی افزود: برخی افراد در دوره‌های گذشته اتهاماتی را بیان کردند که آنهایی را که ما شکایت کردیم رسیدگی شد و برخی از آنها محکوم شدند و مشخص شد شورای نگهبان و کارکنان آن در این مسائل هیچ گونه دخالتی ندارند و اینکه چقدر افراد برای نفوذ تلاش می کنند این موضوع زیاد است. موجی که می‌آید ما می‌توانیم مانع این موج شویم؟ سرچشمه موج را که نمی توانیم بگیریم.

  وی در پاسخ به سوالی که گفته می شود برخی نامزدها ارتباط بهتری با شورای نگهبان دارند یا هم سلیقه آن هستند گفت: افرادی بودند که بسیار محترم و با شورای نگهبان همراه بودند اما رد صلاحیت شدند.

  کدخدایی در واکنش به این سوال که آیا حرف آخر را در شورای نگهبان یک فرد یعنی آیت الله جنتی می‌زنند تصریح کرد : خیر ، شورا ۱۲ نفر عضو دارد و هر شخصی استدلال قوی تر و عقلایی داشته باشد مورد پذیرش قرار می گیرد اما به حساب جایگاه و اینکه اگر آیت الله جنتی بخواهد کسی تایید می شود اصلا این گونه نیست و من خودم گاهی در جلسات با حاج آقا مخالفت می‌کنم ، ایشان و سایر اعضا هر کدام یک رای دارند و همه آنها را برابر است.

  سخنگوی شورای نگهبان گفت: در موضوع ریاست جمهوری در ادوار گذشته چون باید برای احراز شرایط از ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان افراد ۷ رای مثبت بیاورند افرادی بودند که با داشتن ۶ رای احراز صلاحیت نشدند و هر چقدر هم صحبت و بحث کردند آن یک رای درست نشد. چند نفر را داشتیم و به هیچ وجه رای اضافه نشده است.

  وی با تاکید بر اینکه به فکر کاندید شدن برای انتخابات ریاست جمهوری نیست تصریح کرد : انشاءالله بتوانیم کار معلمی را انجام دهیم کافی است.

  سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این که نظر شخصی شما این است که کشور به چه شخصی با توجه به شرایط امروز نیاز دارد ؟ گفت : در یک واژه بگویم به فردی کارآمد نیاز داریم ، اما اگر بخواهیم مقداری این موضوع را تشریح کنم شخصی که مطلع از همه مشکلات واقعی کشور باشد و برای آن‌ها برنامه یا راه حل داشته باشد و بتواند از نظرات کارشناسان و متخصصین مورد اعتماد استفاده کند.

  کدخدایی خاطرنشان کرد : رسالت ریاست جمهوری ، پست خطیری است و نمی تواند هر فردی در این جایگاه قرار بگیرد ، اول شعار بدهد این کارها را انجام می‌دهم و بعد بگوید من اختیار ندارم اختیارات فرد از ۴۰ سال گذشته بر اساس قانون اساسی ما و قوانین عادی هم مشخص و بسیار شفاف است.

  وی تصریح کرد : اینکه بگویند من می توانم مشکلات کشور را حل کنم اما بعد از انتخابات بگویند نمی گذارند مشکلات رفع شود این نشان می‌دهد تعامل فرد با بخش‌های مختلف کشور در واقع بسیار دقیق و تعامل مثبتی نیست . نه تنها کشور ما بلکه هر کشوری نیازمند تعامل است، الان در حوزه کشورهای دیگر رئیس‌جمهور و مجالس شان مشکل دارند قانون راهکارهایی را پیش بینی کرده است و باید با هم موارد را حل کنند.

  کدخدایی با تکرار موضوع کارآمدی افزود : نامزد ریاست جمهوری باید بتواند راهبردی فکر کند و برای حل مشکلات کشور با توجه به نظر کارشناسان بتواند راه حل داشته و انتقاد پذیر باشد الان دوره ای نیست که در اتاق در بسته بنشینیم و انتقاد پذیر نباشیم و به قول حضرت امام ، مردم ولی نعمت ما هستند و ما آمدیم شعار دادیم برای مردم کار می کنیم باید نظرات مردم را بشنویم و به انتقادات آن‌ها پاسخ دهیم. اگر این توانمندی‌ها و تحمل را دارند پای در این مسیر خطیر بگذارند.

  سخنگوی شورای نگهبان باگرامیداشت یاد و خاطره شهید سردار سلیمانی تاکید کرد: شهید سرافراز دلها حاج قاسم سلیمانی مرد میدان بود ایشان کاری به این مسائل نداشت افرادی که با ایشان آشنا بودند می دانند که شخصیت ایشان با همه تعامل داشت این گونه نبود که چون با من همگروه و همفکر است باشد و اگر با من همفکر نیست با من نباشد به خاطر مسائل کشور با همه تعامل و از خودگذشتگی داشت اینها شرایطی است که حاج قاسم را مرد میدان کرد.

  کدخدایی با اشاره به شرایط کرونا و رد تغییر زمان برگزاری انتخابات گفت : وزارت کشور هم اعلام کرده انتخابات سر موعد برگزار خواهد شد اما تدابیری در چارچوب قوانین فعلی که می توانستیم انجام دهیم با مشورت وزارت کشور داشته‌ایم.

  وی ادامه داد: برای شعب اخذ رای که براساس تجربه شلوغ می‌شود شعب سیار در نظر گرفته شده تا تجمعات نداشته باشیم و حذف استفاده از استامپ و اثر انگشت و محدود شدن استفاده از کاغذ و خودکار تا جایی که ممکن است افراد خودشان داشته باشند از نکات مورد توجه است .همچنین با در نظر گرفتن شرایط آب وهوا صندوق های اخذ رای را در محوطه باز قرار خواهند داد.

  وی افزود: صندوق های اخذ رای نیز با ۱۰ هزار افزایش به تعداد۷۰ هزار صندوق اخذ رای در سراسر کشور رسیده است.

  کدخدایی در پاسخ به برخی حرف های عجیب که در صف انتخابات می خواهند واکسن کرونا بزنند با مزاح گفت: این را ستاد کرونا یا ستاد مردمی اعلام کرده؟ تا کنون چنین چیزی اعلام نشده است و باید بپرسیم چه بوده است.

  سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه احراز صلاحیت ها چقدر زمان نیاز دارد تصریح کرد: در یک فرصت ۵ روزه باید اعلام نظر کنیم و این بسیار اندک است. تلاش خواهیم کرد و خواهید دید که در ۲۴ ساعت واقعی نه شعاری صلاحیت افراد را رسیدگی می‌کنیم و حتی در نیمه های شب هم اگر مراجعه کنید می بینید که دوستان در شورای نگهبان مشغول کار هستند.

  کدخدایی گفت: امیدوارم همه مردمی که دلسوز کشور هستند و دلشان برای سرنوشت کشور می سوزد ۲۸ خرداد انشاءالله در پای صندوق های اخذ رای حاضر باشند و ما نیز قول می‌دهیم سلامت انتخابات و سلامت مردم را تضمین کنیم.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *