×

ثبت جهانی ژئو پارک ارس، بستر جدید ارتباطات بین المللی است

 • کد خبر: 232309
 • 31 خرداد 1402
 • به گزارش نوبر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس استاندار آذربایجان‌شرقی معرفی ظرفیت‌های مهم و چشمگیر فرهنگی و گردشگری استان را از نتایج ثبت جهانی ژئوپارک ارس برشمرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های توسعه‌ای استان و حرکت دولت سیزدهم در مسیر پیشرفت توام با عدالت، این اتفاق مبارک […]

  ثبت جهانی ژئو پارک ارس، بستر جدید ارتباطات بین المللی است
 • به گزارش نوبر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس استاندار آذربایجان‌شرقی معرفی ظرفیت‌های مهم و چشمگیر فرهنگی و گردشگری استان را از نتایج ثبت جهانی ژئوپارک ارس برشمرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های توسعه‌ای استان و حرکت دولت سیزدهم در مسیر پیشرفت توام با عدالت، این اتفاق مبارک مقدمه توسعه روزافزون و مضاعف این منطقه و بستر جدیدی برای ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود‌

  عابدین خرّم صبح امروز (چهارشنبه) در جشن بین‌المللی ثبت جهانی ژئوپارک ارس، گفت: فلات آذربایجان به عنوان کانون تمدنی و تاریخی غرب ایران زمین، از دیرباز محل تلاقی فرهنگ‌های مختلف و بستر تکوین اجتماعی و تغییرات مهم بوده و تاریخ تمدن، فرهنگ و مدنیت آذربایجان، سرگذشتی چند هزار ساله دارد که بر اساس همین شرایط تاریخی، دستاوردها و میراث مادی و تاریخی شگرفی از خود به جای گذاشته است.

  وی به آثار تاریخی و باستانی استان اشاره کرد و توضیح داد: بازار بزرگ تبریز، قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، وجود مساجد تاریخی، مجموعه کلیساهای آذربایجان، روستای صخره‌ای کندوان، قلعه‌های تاریخی و بیش از یک هزار و 800 اثر ملی در آذربایجان شرقی وجود دارد که گوشه ای از آثار تاریخی و باستانی این سرزمین است.

  استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه اقلیم و طبیعت بکر و برخورداری از گونه‌های طبیعی و جانوری از ویژگی‌های مهم آذربایجان شرقی است، تصریح کرد: جنگل‌های ارسباران با 130 هزار هکتار مساحت و دارا بودن بیش از هزاران گونه گیاهی و 300 گونه جانوری یکی از اکوسیستم‌های جنگلی و ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره جهانی است.

  وی ادامه داد: این سرزمین دارای ارزش‌های بزرگی است و گردشگری عشایری و روستایی، گردشگری تاریخی و شهری با محوریت آثار تاریخی، گردشگری سلامت، اکوتوریسم و ژئوتوریسم از مهمترین هسته‌های کانونی توسعه گردشگری استان به شمار می‌رود.

  استاندار آذربایجان شرقی در ادامه از سه محور اصلی گردشگری در استان نام برد و گفت: اولین محور، محور شمال استان به عنوان محور سبز از ارسباران تا منطقه آزاد ارس با دارا بودن ظرفیت‌های اکوتوریسم و ژئوتوریسم است که امروز معرفی شد؛ محور دوم، مرکز استان به عنوان محور تبریز و جاده ابریشم و سومین محور نیز گردشگری جنوب استان به عنوان محور دامنه‌های سهند و دریاچه ارومیه با دارا بودن ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی است.

  خرّم با اشاره به اینکه دولت سیزدهم به موضوع گردشگری و میراث فرهنگی توجه ویژه‌ای دارد، یادآور شد: در دولت سیزدهم 74 پروژه تاسیسات گردشگری و میراث فرهنگی در استان شامل هتل‌ها و مجتمع‌های گردشگری با سرمایه‌گذاری 32 هزار میلیارد ریال در حال انجام و ساخت است که افتتاح آنها در سال 1402 و 1403 انجام خواهد شد.

  وی افزود: همچنین 125 پروژه سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در استان با مبلغ 350 هزار میلیارد در حوزه گردشگری در حال اجراست.

  خرّم بیان داشت: آذربایجان‌شرقی در دو سال گذشته با پذیرش بیش از یکصد هزار گردشگر خارجی در بهار سال گذشته و امسال که بی‌نظیر است، جزو 7 استان اول کشور در میزبانی از مسافران و گردشگران خارجی بوده است.

  استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: 5 اثر تاریخی استان در آستانه ثبت جهانی قرار دارد و در جلسه شهریور ماه امسال یونسکو، ثبت جهانی بخش دیزمار جنگل‌های ارسباران و 4 کاروان‌سرا بررسی و اعلام خواهد شد.

  خرّم با اشاره به ثبت جهانی ژئوپارک ارس، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های توسعه‌ای در استان و حرکت دولت سیزدهم در مسیر پیشرفت توام با عدالت، ثبت جهانی ژئوپارک ارس مقدمه توسعه روزافزون و مضاعف این منطقه و بستر جدیدی برای ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود.

  وی به نتایج این اتفاق مهم نیز اشاره کرد و گفت: ثبت جهانی ژئوپارک ارس موجب خواهد شد که ظرفیت مهم و چشمگیر فرهنگی استان اعم از باستان‌شناسی و بوم‌شناسی در کنار ویژگی‌های زمین‌شناسی، برای دنیا معرفی شود.

  خرم با اشاره به اینکه در سند تحول دولت مردمی بر تقویت روابط با همسایگان و کنش‌گری فعال در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی و اقدام جدی برای توسعه گردشگری تاکید شده و سیاست خارجی دولت سیزدهم نیز برهمین مبنا پایه‌گذاری شده است، افزود: امید است با تعامل و همکاری های اقتصادی با کشورهای دنیا، جمهوری اسلامی به عنوان مهمترین و تاریخی ترین مسیر ارتباطی شرق و غرب به نفع اقتصاد و تجارت جهانی ایفای نقش کند.

   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *