×

تشکیل کارگروه اقتصادی عملیاتی‌سازی شعار سال/ راهبری 23 ابرپروژه و انتخاب 10 صنعت به عنوان پیشران اقتصاد استان

 • کد خبر: 228121
 • 13 اردیبهشت 1402
 • محمد کلامی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی با رسانه های استان در راستای تبیین شعار سال مبنی بر مهار تورم و رشد تولید،اظهار کرد: در ۱۴ سال گذشته شعاری که رهبر معظم انقلاب انتخاب فرمودند شعار اقتصادی بود که علت آن هم فشار به جمهوریاسلامی ایران بعد از دهه ۷۰ در حوزه جنگ اقتصادی […]

  تشکیل کارگروه اقتصادی عملیاتی‌سازی شعار سال/ راهبری 23 ابرپروژه و انتخاب 10 صنعت به عنوان پیشران اقتصاد استان
 • محمد کلامی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی با رسانه های استان در راستای تبیین شعار سال مبنی بر مهار تورم و رشد تولید،اظهار کرد: در ۱۴ سال گذشته شعاری که رهبر معظم انقلاب انتخاب فرمودند شعار اقتصادی بود که علت آن هم فشار به جمهوریاسلامی ایران بعد از دهه ۷۰ در حوزه جنگ اقتصادی است.

  وی با بیان اینکه از دهه ۸۰ به مرور زمان جنگ اقتصادی شدیدتر شد، افزود: هر کشوری که بخواهد در دنیا قدرت نرم داشته و در داخلهم پشتوانه مردمی داشته باشد باید دارای اقتصادی قدرتمند باشد.

  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: عملیاتی کردن این دو در کنار یکدیگر کار بسیار ظریف وهوشمندانه ای است که راهکار این امر ارتقای سطح بهره‌وری در جامعه است که بعد از ابلاغ شعار سال، به دستور استاندار آذربایجانشرقی کارگروهی تشکیل و تیم اقتصادی موظف به تدوین برنامه برای عملیاتی کردن این موضوع شد.

  کلامی ادامه داد: در بحث تولید برای تحقق شعار سال محورهایی را طراحی کرده ایم که از جمله می توان به تکمیل زنجیره های ارزشاشاره کرد.

  وی با بیان اینکه تامین مالی منابع بانکی و غیربانکی استان محدود است، افزود: ۱۰ صنعت به عنوان صنعت پیشران انتخاب شد که ازجمله آنها می توان به معدن و زیرمجموعه های آن، قطعه سازی و خودرو، لوازم خانگی، داروسازی، کیف و کفش و چرم و فرش اشارهکرد.

  وی تسهیل ایجاد کسب و کار و بهبود روند دریافت مجوز و فضای کار را از دیگر اقدامات کارگروه اقتصادی استان عنوان کرد و گفت: توجه به اقتصاد دیجیتال و سرمایه گذاری در این زمینه از جمله اولویت‌های امسال است .

  آذربایجان شرقی جزو سه استان کشور در شاخص‌های اقتصادی

  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اتفاقات خوب اقتصادی استان در سال گذشته، بیان کرد: دربیشتر شاخص‌های اقتصادی جزو سه استان برتر کشور شدیم و طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه، نرخ رشد ۶.۳ درصدی استان درسال گذشته بالاتر از متوسط کشوری است.

  کلامی ادامه داد: آذربایجان شرقی در موضوع سرمایه گذاری، جذب سرمایه خارجی، تولید، توسعه واحدهای تجاری و صادرات دربدترین حالت جزو سه استان برتر کشور بود و نرخ تورم نیز کاهشی شده و از رتبه چهارم به رده هجدهم رسیده است.

  وی با بیان اینکه هشت درصد از رشد صنعتی کشور به آذربایجان شرقی اختصاص دارد، افزود: در کشاورزی نیز اقدامات ارزشمندیدر استان انجام شده و مساحت گلخانه های موجود با ۱۰۰ هکتار افزایش به ۲۷۰ هکتار رسیده است.

  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی همچنین به چالش های اقتصادی آذربایجان شرقی در سال قبل اشاره کرد وگفت: همخوان نبودن درخواست تسهیلات با منابع مالی بانک ها، کمبود انرژی (برق و گاز)، زیرساخت ها و فروش خام مواد، واحدهاینیمه‌تمام، کمبود نقدینگی، ضعف در حوزه گردشگری، فرسودگی حمل و نقل و راننده محوربودن و مدت زمان اجرای پروژه ها از جملهچالش‌های استان در سال گذشته بود.

  کلامی همچنین به چالش های اقتصادی آذربایجان شرقی در سال قبل اشاره کرد و گفت: همخوان نبودن درخواست تسهیلات با منابعمالی بانک ها، کمبود انرژی (برق و گاز)، زیرساخت ها و فروش خام مواد، واحدهای نیمه تمام، کمبود نقدینگی، ضعف در حوزهگردشگری، فرسودگی حمل و نقل و راننده محور بودن و مدت زمان اجرای پروژه ها از جمله چالش های استان در سال گذشته بود.

  مس سونگون ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه مصوب دارد

  معاون اقتصادی با بیان اینکه هم اکنون ۲ درصد ارزش افزوده از معدن احصا می شود، توجه به توسعه معدن را از جمله اولویت هایاقتصادی تدوین شده اعلام کرد و گفت: مجتمع مس سونگون ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروزه مصوب دارد ضمن اینکه حدود ۴۰ هزارمیلیارد تومان پروژه نیز در دست اجرا دارد همچنین ایجاد شهرک مس در ورزطقان نیز تصویب شده و به زودی عملیاتی می شود.

  کلامی احیای واحدهای راکد و نیمه راکد تولیدی را جزو برنامه های ۱۰ گانه اقتصادی عملیاتی شده در استان اعلام کرد و افزود: سالگذشته جزو سه استان برتر در احیا واحدهای راکد بودیم که در این راستا یک محموعه بزرگ پلیمری تعطیل شده در شهرک سلیمی را باسرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی خارجی احیا و راه اندازی کردیم.

  وی توسعه اقتصاد دانش بنیان و نیز توسعه تجارت خارجی را از دیگر اقدامات تیم اقتصادی عنوان و خاطرنشان کرد: در این راستا همبازاریابی داخلی و هم دیپلماسی خارجی را به پیش می بریم که در این راستا ۲ تیم اقتصادی به کازان روسیه و نیز کشور ترکیه اعزامشده اند.

  کلامی توجه به گردشگری را از جمله برنامه های اقتصادی استان دانست و گفت: آذربایجان شرقی در زمینه گردشگری پتانسیل خوبیدارد که در عید نوروز امسال با وجود نبودن فصل گردشگری، جزو ۶ استان برتر گردشگرپذیر عید بودیم.

  وی از برگزاری «هفته تبریز» در تابستان امسال برای اجرای طرح گردشگرپذیر کردن استان خبر داد و افزود: در این راستا جشنوارههای کیف و کفش و شیرینی اجرا می شود و هم در نرخ هتل ها تخفیفی به گردشگران ارایه می شود.

  افزایش سهم مشارکت بانوان در اقتصاد استان، تکمیل طرح های مسکن، ایجاد بندر خشک، نوسازی تکنولوژیکی، توسعه اقتصادکشاورزی و رفع ناترازی انرژی با ایجاد سه پست ۴۰۰ مگاواتی برق از جمله اقدمات تیم اقتصادی استان آذربایجان شرقی در سالجاری به گفته معاون استاندار می باشد.

   

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *