×

ترانزیت خارجی سه میلیارد دلاری از ارس

 • کد خبر: 231557
 • 25 مرداد 1402
 • به گزارش نوبر به نقل از  روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس، دکتر مجید کیانی عصر سه‌شنبه در نشست با اصحاب رسانه تبدیل ارس به یکی ازقطب‌های گردشگری را از سیاست‌های این سازمان خواند و با اشاره به عدم استفاده حداکثری از ساحل ارس، خاطرنشان کرد: با تعاملات صورت گرفته بااستاندار، فرماندهی […]

  ترانزیت خارجی سه میلیارد دلاری از ارس
 • به گزارش نوبر به نقل از  روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس، دکتر مجید کیانی عصر سه‌شنبه در نشست با اصحاب رسانه تبدیل ارس به یکی ازقطب‌های گردشگری را از سیاست‌های این سازمان خواند و با اشاره به عدم استفاده حداکثری از ساحل ارس، خاطرنشان کرد: با تعاملات صورت گرفته بااستاندار، فرماندهی مرزبانی و اداره آب و منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که در ساحل ارس، فضاهای گردشگری، تفریحی، شیلات وکشاورزی را توسعه دهیم که توسعه پارک درنا بخشی از این پروژه‌هاست.

  وی به افزایش ۵۶ درصدی ورود گردشگر به ارس در نوروز سالجاری و رشد ۱۱۴ درصدی آن در بهار ۱۴۰۲، یادآور شد: در ایام نوروز و پیک ورود مسافر به منطقه،ظرفیت مراکز اقامتی و مدارس تکمیل شد بطوریکه باشگاه‌های ورزشی نیز جهت اسکان شبانه گردشگران تجهیز شدند که این توجه به پروژه‌های اقامتی و تفریحی رادوچندان می‌کرد. در همین راستا نیز با افتتاح هتل‌‌های جدید در ماه‌های اخیر نزدیک به ۴۰۰ تخت به ظرفیت‌های اقامتی ارس اضافه شد.

  رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان تبدیل ارس به قطب کشاورزی کشور را یکی دیگر از سیاست‌های سازمان خواند و گفت: بزرگترین گلخانه‌های هیدروپونیککشور در ارس واقع شده و بیش از ۲۲۰ هکتار گلخانه فعال در منطقه آزاد ارس وجود دارد و قریب به ۳۰۰ هکتار گلخانه دیگر در منطقه آزاد ارس در حال احداثاست که امیدواریم بخشی از این ۳۰۰ هکتار در سال ۱۴۰۲ مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اعلام اینکه بزرگترین پروژه پرورش ماهی کشور با ظرفیت تولید ۱۵۰۰ تن در سال در زون خداآفرین منطقه آزاد ارس در حالاحداث است، اضافه کرد: امیدواریم این مجموعه در سال ۱۴۰۲ مورد بهره‌برداری قرار گیرد و میزان صادرات شیلات از ارس به کشورهای اروپایی افزایش یابد.

  وی کمک به رشد و رفع موانع تولید را دیگر سیاست مهم سازمان عنوان کرد و توضیح داد: یکی از چالش‌های تیم مدیریتی بنده در ورود به ارس نبود زمین جهتواگذاری به سرمایه‌گذاران بود و در این راستا ضمن آزادسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی توسط دادگاه و ۵۷ هکتار از اراضی توسط کارگروه اقتصاد مقاومتی، نسبتبه آماده‌سازی فاز ۳ صنعتی اقدام شد که با افتتاح آن مشکل زمین جهت پذیرش سرمایه‌گذاری‌های جدید مرتفع خواهد شد.‌

  کیانی با ارائه گزارشی از افزایش تولید و صادرات محصولات تولیدی ارس، تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱، کل ترانزیت از دو پایانه مرزی جلفا و نوردوز ۱.۳ میلیون تنبه ارزش ۳ میلیارد دلار بوده است و باتوجه به ثبت ترانزیت ۱۳ میلیون تن در کل کشور، سهم ارس قابل توجه است.

  وی به نتایج مثبت نمایشگاه‌های ارس‌اکسپو و ایران‌اکسپو اشاره و عنوان کرد: کاپان به‌عنوان یکی از شهرهای ارمنستان فاصله اندکی با مرز نوردوز ارس دارد امادر این شهر خبری از محصولات ارس نیست و تنها با برگزاری یک نمایشگاه تولیدات ارس در این شهر، چندین تولیدکننده منطقه موفق به انعقاد قرارداد فروش وصادرات به ارمنستان شدند.

  رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ادامه داد: نمایشگاه مناطق آزاد با متولی‌گری ارس سوم لغایت پنجم شهریور ماه در شهر ایروان برگزار خواهدشد و هدف از این نمایشگاه عرضه بسته‌های سرمایه‌گذاری، معرفی تولیدات جهت صادرات و جذب گردشگر است. ارمنستان دروازه ورود به اتحادیه اوراسیا بوده وبازار آن گذری برای حضور در سایر کشورهاست

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *