×

برف و باران مهمان آذربایجان شرقی در روزهای آینده

 • کد خبر: 172063
 • 19 اسفند 1399
 • رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ورود سامانه جدید بارشی به استان از پنجشنبه این هفته، بارش باران و برف استان را فرا می‌گیرد.
  برف و باران مهمان آذربایجان شرقی در روزهای آینده
 • به گزارش نوبر، محمد امیدفر با بیان اینکه فعالیت این سامانه تا روز شنبه تمامی نواحی استان به ویژه نیمه شمالی آن را در برمی گیرد، افزود: فعالیت این سامانه همچنین موجب غرش آذرخش، مه گرفتگی و وزش باد گاهی تا شدید می شود.

  وی با بیان اینکه این سامانه همچنین موجب کاهش محسوس دما می شود، یادآوری کرد: در پی نفوذ این سامانه و آغاز بارش ها، لغزندگی معابر و جاده ها، کولاک برف، کاهش دید و اختلال در تردد خودروها در راه های ارتباطی به ویژه گردنه ها و جاده های کوهستانی و بسته شدن برخی راه های روستایی به ویژه منطقه ارسباران پیش بینی می شود.

  رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به احتمال پرتاب اشیا و سقوط تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهرها بر اثر وزش باد شدید، خواستار انجام اقدامات پیشگیرانه در این زمینه شد.

  امیدفر همچنین با اشاره به سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها و اصابت صاعقه، به مسافران و رانندگان توصیه کرد، از اتراق در کنار رودخانه ها، رفتن به ارتفاعات و سفرهای غیرضروری اجتناب و در کنار رعایت نکات ایمنی خودروهای خود را به تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر چرخ مجهز کنند.

  وی به کوهنوردان توصییه کرد، از فعالیت های کوهنوردی پرهیز کرده و کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی توجه کنند.

  وی اظهار کرد: در زمان کنونی( ۹ و ۴۵ دقیقه) میانه با هشت درجه سانتی گراد بالای صفر و هوراند با صفر درجه سانتی گراد به ترتیب گرم ترین و سردترین شهرهای آذربایجان شرقی بوده و دمای تبریز چهار درجه بالای صفر و آسمان این شهر قسمتی ابری است.

  آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

  آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

  این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *