×

رییس جمهور مطرح کرد:
 اعمال جدید محدودیت کرونایی در کشور/ تجمع مشهد، مجوز نداشت

 • کد خبر: 168623
 • 24 آبان 1399
 •   رییس‌جمهوری گفت: ‌ناگزیر از اعمال محدودیت های شدید هستیم. طرح محدودیت‌ها از اول آذر در سراسر کشور به اجرا درمی‌آید. در این طرح هر شهر مقرراتی خاص خود را دارد و نتیجه آن هفتگی بررسی خواهد شد.
   اعمال جدید محدودیت کرونایی در کشور/ تجمع مشهد، مجوز نداشت
 • به گزارش نوبر، دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهارداشت: نزدیک ۹ ماه است که با معضل شیوع ویروس کرونا رو به رو هستیم. متاسفانه موج جدید این همه‌گیری این ویروس در جهان ظهور و بروز پیدا کرده و مشکلات زیادی برای کشورها و مردم ایجاد شده است. بسیاری از دولت‌ها ناچار شدند محدودیت‌ها را از نو افزایش دهند، ما هم به همین دلیل در هفته‌های اخیر یک بار در ۴۳ شهرستان و یک بار در ۴۶ شهرستان و در مجموع در حدود ۹۰ شهرستان محدودیت زیادی ایجاد کردیم.   از هفته پیش در مراکز استان‌ها محدودیت زیادی ایجاد شد.

   

  سواد سلامت و اعتماد مردم را بالا ببریم

   

  رییس جمهوری افزود: هدف از این محدودیت‌ها این است که مردم لمس کنند شرایط فوق العاده است و ما از شرایط عادی عبور کرده ایم. همه باید کمک کنند که بتوانیم از این مرحله با کمترین خسارت عبور کنیم. آنچه مهم است در مرحله اول آموزش است. باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم. مردم باید به خوبی بدانند علائم این بیماری چیست،  هنوز هم در جامعه افرادی هستند که می‌گویند من علامتی ندارم فقط درد عضلانی دارم. باز هم از او می‌پرسند علامتی داری؟ می گوید چند روز است که حس چشایی و بویایی ام کار نمی‌کند. معلوم است آموزش به اندازه کافی به مردم داده نشده است.

   

  روحانی ادامه داد: مردم فکر می‌کنند باید تب شدید داشته باشند. فکر می‌کنند اگر مداوم سرفه کنند این بیماری سراغ آنان آمده است. ما سطح آموزش را باید بالا ببریم.

   

  رییس جمهوری گفت: نکته دوم این است که مردم باید اعتماد صد درصد به ستاد ملی کرونا و قرارگاه داشته باشند. این اعتماد هر چه کمتر شود به زیان ماست. عده ای که در داخل یا رسانه های خارجی مصاحبه می کنند و انتقادهای ناپخته را بیان میکنند باید بدانند هر چیزی که اعتماد مردم را به ستاد ملی کرونا،  قرارگاه و وزارت بهداشت کاهش دهد به ضرر جامعه است.  به محض این که اعتماد کم شود دقت مردم برای اجرای مصوبات کم می‌شود و اصل موضع هم همین است. همه باید توجه کنیم برای این که پروتکل‌ها اجرایی شود.

   

  وی گفت: سوم این که دولت و آنان که به دولت یاری می رسانند به الزامات پروتکل توجه کنند.  وقتی پروتکلی اعلام می کنیم الزاماتی دارد. وقتی می‌گوییم ماسک بزنید، ماسک باید به وفور با قیمت کم در اختیار مردم باشد.  البته هم اکنون برای تهیه ماسک مشکلی نیست، مشکل حل شده است.  دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه یابد. وزیر بهداشت می گوید روز برای ما مهم نیست ساعت مهم است. ما باید تا حد امکان همه کارها را به فضای دیجیتال و فضای مجازی ببریم تا مردم نیازمند نباشند به ادارات مراجعه کنند.

   

  روحانی تاکید کرد: باید تجهیزات و امکانات در اختیار نیروهای مسلح باشد که البته در اختیار است. خستگی برای کادر درمان ایجاد شده که نیروهای مسلح می توانند آن را کاهش دهند. 

   

  روحانی افزود: همچنین تمام بیمارستان‌هایی که مربوط به وزارت بهداشت نیست باید همه به کار گرفته شوند. 

   

  اساس کار این است که تجمع و تردد به حداقل برسد

   

  روحانی درباره ضمانت اجرا اظهار داشت: اگر مصوباتی تایید و ابلاغ شود و توسط عده‌ و اقلیتی اجرا نشود، باید با آنها برخورد شود. اگر برخورد نشود، کل کار معطل می ماند. بیشترین مسئولیت در این باره با قرارگاه است.

   

  وی با تاکید بر اینکه اساس کار این است که تجمع و تردد به حداقل ممکن برسد، تصریح کرد: اگر تردد و تجمع کم شود بسیاری از مسائل ما حل خواهد شد. در بسیاری از شهرها افزایش ابتلاها به خاطر تجمع غیرضرور و غیرقانونی است. یک تیم فوتبال پیروز شده، دلیلی بر تجمع نیست … دو هفته بعد از هر حادثه تعداد مراجعه به بیمارستان ها زیاد شده و بعد از سه، چهار هفته مراجعه به آرامستان بیشتر می‌شود. 

   

  تجمع مشهد مجوز نداشت

   

  رئیس‌جمهور اظهار داشت: در شهری مانند مشهد، اجتماعی درست می‌شود، رنگ و بوی مذهبی داشته ولی مجوز نداشته است. مشهد در روزهای گذشته در برخی از روزها از نظر آماری وضعیتش از تهران هم بدتر بود و از هر کسی می‌پرسیم می‌گویند مجوزی نداشتند. اصل تجمع و تردد که هر کدام ضروری نیست، باید کنار بگذاریم مورد توجه ما باشد. 

   

  روحانی مسئله بیماریابی را مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: در جامعه کسانی که مبتلا به ویروس می‌شوند، ۸۰ درصد علامت روشن ندارند یا کم است. کسانی که علامت آشکار دارند، ۲۰ درصد است. چون این افراد علامت ندارند، فکر می‌کنند سالم هستند و دیگران را مبتلا می‌کنند. باید تست تشخیصی را افزایش دهیم. وزارت بهداشت خود را برای این کار آماده کرده و دولت آماده یاری‌رسانی است. شرکت‌های دانش‌بنیان هم کمک می‌کنند تا کیت‌های تشخیصی که در زمان کوتاه جواب دهند را افزایش دهیم. 

   

  وی با تاکید بر جداسازی مبتلایان از افراد سالم ابراز داشت: فرد مبتلا باید از جامعه جدا شود. برای جداسازی فرد باید در مکانی قرنطینه شود و اگر این کار رخ نداد، باید با آن فرد برخورد کرد. در ردیابی بیماران وزارت ارتباطات باید کمک کند. 

   

   محدودیت‌های جدید از اول آذرماه اعمال می‌شود

   

  رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: وقتی این مراحل را پیش می‌رویم ولی موثر نمی‌شود، ناچاریم محدودیت شدیدی قائل شویم. اکنون در شرایطی هستیم که ناچار به افزایش محدودیت‌ها هستیم. امروز تصمیم کلی درباره محدودیت‌ها گرفتیم که از اول آذر این طرح اجرایی می‌شود. 

   

  روحانی با بیان اینکه تصمیم محدودیت برای کل کشور است و هفتگی بررسی می‌شود، عنوان کرد: هر شهری بنا به ویژگی‌هایی که دارد، مقرراتی برایش تعیین می‌شود. جزییاتی وجود دارد که این هفته تعیین می‌شود. این طرح اساس آن تا پایان کرونا ادامه خواهد داشت و قرارگاه و وزارت بهداشت بیشترین مسئولیت را برای آن برعهده دارند. 

   

  وی با بیان اینکه مردم باید باور کنند این بیماری و ویروس حالا مهمان ناخوانده جامعه ماست، یادآور شد: ممکن است این ویروس تا سال آینده هم باشد چون هنوز به درمان و واکسن قطعی نرسیده‌ایم. حرف‌هایی درباره داروهای موثر گفته می‌شود ولی داروی قطعی و واکسن قطعی نیست و تا زمانی که به اندازه کافی به مردم نرسد و استفاده شود نمی‌شود گفت کرونا تمام شده است. 

   

  رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه راهی جز مراقبت از خود، اقوام و خانواده خود نداریم، عنوان کرد: با این مراقبت پیش برویم و دستورالعمل‌ها را اجرا کنیم تا ابتلا کم می‌شود، ابتلاها زودتشخیص انجام و درمان زودهنگام انجام شود. هدف این است که فوتی‌ها و مرگ و میر کمتر شود.

   

  روحانی افزود: امروز تصمیمات کلی برای اعمال محدودیت‌های بیشتر اتخاذ کردیم که از شنبه آینده طرح مربوط به آن با توجه به ویژگی شهرها از نظر وضعیت بیماری اجرا می شود و تا پایان کرونا ادامه خواهد داشت.ظاهر این طرح به سبک تعطیلات برخی از مشاغل و بخش‌های فرهنگی- آموزشی یا در مواردی جریمه ظهور و بروز دارد اما واقعیت این است که باید مردم احساس کنند که این مساله مهم است و ما در یک شرایطی ویژه قرار داریم.

   

  رییس جمهور با بیان اینکه مردم باید باور کنند که این بیماری و ویروس همچنان میهمان ناخوانده کشور ما و بسیاری از کشورهای جهان است و باید با این ویروس زندگی کنیم، گفت: تا زمانی که واکسن و داروی قطعی برای این بیماری معرفی نشده و در اختیار مردم قرار نگرفته راهی جز مراقبت از خود، اقوام و دوستان نزدیک خود نداریم و اگر مراقبت و دستورالعمل‌های بهداشتی را اجرا کنیم، ابتلا به بیکاری کاهش می‌یابد، بیماری زودتر تشخیص داده می‌شود و درمان صورت خواهد گرفت.

   

  سرعت انتقال ویروس ۹ برابر شده است

   

  روحانی با تأکید بر اینکه این ویروس جهش یافته و ویروس اسفند و فروردین نیست، اظهار داشت: شرایط ویروس امروز تغییر کرده و سرعت انتقال آن ۹ برابر شده است و باید بیشتر رعایت کنیم بویژه کسانی که در وسایل نقلیه عمومی فعالیت می‌کنند و با مردم سر و کار دارند، باید بیشتر مراعات کنند.

   

  رییس جمهوری گفت: خیلی مهم است که راننده سالم باشد اگر راننده‌ای در تاکسی‌ یا تاکسی‌های الکترونیکی خدای نکرده آلوده باشد، از صبح تا شب هر مسافری را که سوار می‌کند، به این ویروس مبتلا می‌شوند.

   

  روحانی خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله بعد از اینکه تست سریع آمد، باید برنامه‌ریزی خاصی برای افرادی که مردم بیشتر با آنها در رفت و آمد هستند، صورت بگیرد. خود بیمارستان‌ها، مطب‌ها، فروشگاه‌ها و جاهایی که مردم تردد بیشتری دارند،  مورد مراعات قرار بگیرد تا از این مسئله عبور کنیم.

   

  وی با اشاره به مصوبات امروز دولت اظهارداشت: امروز چهارچوب طرح مهمی را به تصویب رساندیم و تصمیماتی هم در زمینه بیمه و مالیات اتخاذ شد که سخنگوی ستاد این تصمیمات را برای مردم توضیح می‌دهد.

   

   رییس جمهوری در پایان گفت: امیدواریم با کمک و یاری هم و مراعات پروتکل‌های بهداشتی همانطور که از دور اول سرافراز بیرون آمدیم، از این دور که دور سخت‌تری هم هست، سرافراز عبور کنیم.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *