×

فوری:
اخبار جدید از وام ودیعه مسکن

 • کد خبر: 165753
 • 9 مرداد 1399
 • ثبت نام تسهیلات وام ودیعه مسکن که از شنبه ۴ مرداد آغاز شده امروز به اتمام می‌رسد و این مهلت تمدید نمی شود.
  اخبار جدید از وام ودیعه مسکن
 • امروز آخرین مهلت برای ثبت نام وام ودیعه مسکن است.

  متقاضیان واجد شرایط می‌توانستند از روز شنبه ۴ مرداد تا امروز ۹ مرداد ثبت نام کنند.

  متقاضیانی که فرم ج آن‌ها قرمز نباشد، سرپرست خانوار، تازه عروس داماد‌ها و خانه اولی‌هامی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

  داشتن کد رهگیری معتبر و با اصالت یکی از مهمترین شرایط دریافت این تسهیلات است و درصورتی که متقاضیان از چهارم مرداد ماه در قرارداد‌های خود کد رهگیری دریافت نکنند، نمی‌تواننداز این تسهیلات استفاده کنند.

  دلالان باز هم در این زمینه بیکار نبودند و سعی دارند با شیوه‌های جدید از جمله صدور کد رهگیریجعلی برای متقاضیان، بازار سیاه درست کنند.

  به طوری که برخی از مشاوران املاک با دریافت مبالغ هنگفت از متقاضیان اقدام به صدور کدرهگیری می‌کنند، این افراد با خرید و فروش کد‌های رهگیری جعلی توانسته اند بازار داغ سیاهی دراین بخش ایجاد کنند.

  از سوی دیگر با توجه به آن که سود این تسهیلات ۱۳ درصد است و مستاجران تنها اقساط سود اینتسهیلات را پرداخت می‌کنند بنابراین برخی از فقها دریافت این تسهیلات را شبهناک دانسته و اعلامکردند که دریافت این تسهیلات مشکل دارد.

  در همین زمینه محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادیباشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه سامانه ثبت‌نام طرح اقدام ملی که متقاضیان برای دریافت اینتسهیلات در آنجا ثبت نام می‌کنند تمامی بررسی‌ها و شرایط متقاضیان را با دقت انجام می‌دهد و باتوجه به آنکه این سامانه با دستگاه‌های مختلف در ارتباط است بنابراین هیچ متقاضی که کد رهگیریبا اصالت نداشته باشد نمی‌تواند از این تسهیلات استفاده کند.

  محمود زاده همچنین درباره شبهناک بودن این تسهیلات هم گفت: تمامی تسهیلات از جمله تسهیلاتخرید مسکن و تسهیلات ودیعه در شورای فقهی بانک مرکزی بررسی می‌شود.

  او گفت: درباره رفع شبهه شرعی این تسهیلات، مدلی طراحی شده که این مشکل را برطرف کرد و بهزودی جلساتی با شورای فقهی بانک مرکزی برگزار و این مدل را ارائه خواهیم داد.

  همچنین چندی پیش وزیر راه و شهرسازی هم در پاسخ به شبهه شرعی این تسهیلات به باشگاهخبرنگاران جوان،گفت: جلسه ای در شورای فقهی بانک مرکزی برگزار کردیم و مدلی را به گونه‌ایطراحی کرده‌ایم که مشکل شبه این تسهیلات برطرف شود.

  اما غلامرضا مصباحی مقدم عضو شورای فقهی بانک مرکزی روز گذشته درباره ایرادات وارد شده ازسوی آیات عظام نسبت به طرح اعطا تسهیلات ودیعه مسکن گفت: با توجه با آرای مطرح شده درشورای فقهی، نحوه پرداخت تسهیلات مدنظر به مستاجران به صورت ودیعه مسکن منتفی و از دستورکار خارج شده و شبهه مطرح شده توسط علما نیز بر طرف شد.

  مصباحی مقدم، در بیان نحوه پرداخت تسهیلات به مستاجران که مورد تایید شورای فقهی نیز قرارگرفته است، گفت: نحوه پرداخت تسهیلات به مستاجران نیازمندی که از سوی وزیر راه و شهرسازیمعرفی می‌شوند، به صورت عقد مرابحه خرید کالا و خدمات خواهد بود.

  تسهیلات ارائه شده به مستاجران منحصر به ودیعه مسکن نیست

  وی در تشریح برطرف شدن شبهات آیات عظام در پرداخت تسهیلات به شیوۀ عقد مرابحه خرید کالا،افزود: بر این اساس مستاجران نیازمند پس از دریافت این تسهیلات می‌توانند نسبت به خرید کالا وخدمات متناسب با رقم تسهیلات اقدام کنند که یکی از این کالا‌ها و خدمات می‌تواند مسکن و محلسکونت تلقی شود.

  در حقیقت این تسهیلات دیگر منحصر به ودیعه مسکن نخواهد بود.

  تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام کردند این در حالیاست که تنها به یک میلیون نفر می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

  این تسهیلات برای متقاضیان شهر تهران ۵۰ میلیون تومان  برای کلانشهر‌ها ۳۰ میلیون تومان و برایشهر‌های کوچک ۱۵ میلیون تومان پرداخت می‌شود. اقساط سود این تسهیلات برای تهرانی‌ها ۵۴۰هزار تومان، برای کلان‌شهر‌ها ۳۲۰ هزار تومان و برای شهر‌های کوچک هم ۱۵۰ هزار تومان است.

  پالایش و بررسی این تسهیلات از هفته آینده آغاز می‌شود و به گفته وزارت راه و شهرسازی پرداختاین تسهیلات از دو هفته آینده آغاز می‌شود و تمامی بانک‌ها می‌توانند این وام را به متقاضیانپرداخت کنند.

  منابع مالی که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده ۲۰ هزار میلیارد تومان است و با توجه بهمحدودیت‌های منابع مالی متقاضیان افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در اولویتبرای دریافت این تسهیلات هستند.

  پرداخت این تسهیلات از اواسط مردادماه آغاز می‌شوند و  بخش عمده‌ای از جابه‌جایی‌ها در ابتدایتیرماه انجام شده بنابراین پرداخت این تسهیلات تنها بار روانی بر این بازار گذاشته و تا حدودیتوانسته بخش از نگرانی متقاضیان را برطرف کند، اما این طرح‌ها و تسهیلات تنها حالت مسکنیبرای این بازار دارد و دولت باید چاره اندیشی بهتری برای رفع مشکلات این بازار در دستور کار خودقرار دهد.

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *