×

عراقچی:
آمریکا اعلام آمادگی کرد بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارد

 • کد خبر: 174083
 • 18 اردیبهشت 1400
 • سید عباس عراقچی رییس هیات مذاکره کننده ایران پس از پایان این نشست گفت، همه طرف‌ها در رسیدن به یک راه حل و احیای مجدد برجام جدی هستند. در نشست امروز هرکدام از طرف‌ها بنوعی این مساله را بیان کردند.
  آمریکا اعلام آمادگی کرد بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارد
 • رئیس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین، با بیان اینکه آمریکایی‌ها تا کنون اعلام آمادگی کرده‌اند که بخش بزرگی از تحریم‌ها علیه ایران را بردارند، گفت: مذاکرات وین هیچ ارتباطی با موضوعات دیگر در تهران از جمله موضوع انتخابات ندارد.

  سید عباس عراقچی بعد از ظهر روز جمعه بعد از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار کرد: امروز جلسه اول کمیسیون مشترک برجام از دور جدید مذاکرات وین برگزار شد و ما دور جدید مذاکرات را آغاز کردیم و از بعد از ظهر کارگروه‌ها فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

  وی با بیان اینکه امروز، بعد از چند روزی که هیئت‌ها برای مشورت به پایتخت هایشان رفته بودند با انرژی جدید بحث‌ها را شروع کرده اند، افزود: از آن چه که در جلسه اول می‌توان استنباط کرد، این است که جدیت در همه طرف‌ها برای رسیدن به یک راه حل و احیای مجدد برجام وجود دارد و این را هیات‌ها هر کدام به نوعی در جلسه امروز بیان کردند، اخباری که از سمت آمریکایی‌ها نیز به ما منتقل می‌شود بیانگر این است که آن‌ها نیز برای بازگشت به برجام جدیت دارند و تا الان اعلام آمادگی کرده‌اند که بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند.

  این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: البته از نظر ما هنوز کامل نیست و به همین دلیل مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد، تا وقتی که ما به تمام خواسته هایمان در این زمینه برسیم.

  وی با بیان اینکه اگر خواسته‌های ما تامین شود ما نیز در اجرای تعهدات خود و بازگشت کامل به برجام کاملاً جدی هستیم و این اراده جمهوری اسلامی است که اتخاذ شده است، افزود: این موضوع هیچ ارتباطی با مسائل دیگر در تهران از جمله موضوع انتخابات که البته موضوع مهمی در کشور است، ندارد. مذاکرات ما فارغ از مسائل حاشیه‌ای و جانبی برگزار می‌شود و اهداف ملی دارد و منافع ملی را در نظر دارد و ما در راستای تحقق سیاست‌های قطعی نظام در این مسیر حرکت و تلاش می‌کنیم و جدیت ایران در راستای تامین منافع کشور و برداشته شدن تحریم‌ها در جلسه امروز بار دیگر منعکس شد

  عراقچی با بیان اینکه در مجموع امروز دور جدیدی از مذاکرات را با انرژی مثبت شروع کردیم و امیدواریم بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن کار را جمع بندی کنیم، افزود: نمی‌توانیم در مورد زمان پیش‌بینی کنیم، ولی امیدوار هستیم که سریعتر کار را انجام دهیم.

  این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: چالش‌ها و مواردی که در مورد آن‌ها اختلاف نظر وجود دارد، موارد کوچکی نیستند و باید در مورد آن‌ها بحث و مذاکره صورت بگیرد تا بتوانیم راه حل‌هایی را در مورد آن‌ها پیدا کنیم.

  معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه روز شنبه و یکشنبه در وین تعطیل است آیا مذاکرات ادامه خواهد داشت؟ گفت: مذاکرات تعطیل نخواهد شد، آخر هفته نخواهد داشت، کارگروه‌ها فعالیت‌های خود را ادامه خواهند داد، مذاکرات ادامه پیدا می‌کند و کارشناسان در صورتی که لازم باشد شبانه روز کار خواهند کرد و همانطور که گفتم از بعد از ظهر کار خود را شروع کرده اند و هر زمان که نیاز باشد برای جمع بندی کار آن‌ها و یا حل مشکلات آن‌ها و یا به هر دلیل دیگری کمیسیون مشترک دوباره تشکیل جلسه می‌دهد.

  معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه روسای هیئت‌ها در تعطیلات آخر هفته برای هدایت مذاکرات کارشناسی در وین حضور خواهند داشت، ادامه داد: هر زمان که لازم باشد نشست کمیسیون مشترک برجام نیز دوباره تشکیل می‌شود.

  رئیس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در پاسخ به این سوال که گویی آقای گروسی دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در هتل مذاکرات حضور داشته است و آیا ایشان با شما دیدار داشته اند یا با دیگر هیئت‌ها؟ تصریح کرد: من با ایشان روز گذشته در دفتر کارشان دیدار کردم و اطلاعی از بقیه دیدار‌های ایشان ندارم، اما طبیعی است که هیئت‌ها مشورت‌هایی را با ایشان داشته باشند به هر حال آژانس در مورد مسائل فنی صاحب‌نظر است و نظرات کارشناسی کارشناسی آژانس می‌تواند به حل برخی سوء تفاهم‌ها و برخی از مشکلات کمک کند.

  عراقچی تاکید کرد: به صورت طبیعی مشورت‌هایی با آژانس از سوی تمامی هیئت‌ها صورت می‌گیرد.

  وی تصریح کرد: ممکن است در مرحله‌ای حتی خواهش کنیم که آقای گروسی و همکارانشان به صورت رسمی در جلسات ما حضور پیدا کنند و نظرات کارشناسی خود را فقط بیان کنند.

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *