• امروز : شنبه - 4 تیر - 1401
  • برابر با : 26 - ذو القعدة - 1443
  • برابر با : Saturday - 25 June - 2022
خبر/

میزان ضرر دولت از مصرف هر لیتر بنزین در کشور

  • 04 مرداد 1400 - 13:25
میزان ضرر دولت از مصرف هر لیتر بنزین در کشور
بررسی‌ها نشان می‌دهند که دولت ایران همچنان به ازای هر لیتر سوخت تولیدی در کشور، دست کم ۲ هزار تومان ضرر می‌کند و ضرر دولت یعنی سودِ مصرف کننده بنزین.

از آزادسازی قیمت بنزین در ایران نزدیک به ۲ سال می گذرد. حالا، اما نرخ بالای تورم در اقتصاد ایران موجب شده که اقدام دولت در افزایش ۳ برابری قیمت بنزین غیر یارانه ای در آبان ماه سال ۱۳۹۸ و نزدیک کردن آن به قیمت فوب خلیج فارس، عملاً بی معنا شود.
جالب، اما اینجا است که اقدام شتاب زده دولت در افزایش قیمت بنزین و ۳ برابر کردن آن، نه فقط به نزول قابل توجه اعتماد اجتماعی ختم شد، که حتی نتوانست جیب دولت را هم پر کند. بررسی ها نشان می دهند که دولت ایران همچنان به ازای هر لیتر سوخت تولیدی در کشور، دست کم ۲ هزار تومان ضرر می کند و ضرر دولت یعنی سودِ مصرف کننده بنزین.
با این همه، این سود هم عمدتاً روانه جیب ثروتمندانی می شود که هم بنزین بیشتری مصرف می کنند و هم خودرو های پرمصرف تری دارند. در مقابل، آمار های رسمی کشور نشان می دهند که حدود ۴۹ درصد از خانوار های ایرانی فاقد خودرو هستند و این یعنی در قضیه بنزین، هنوز هم سر طبقه فرودست بی کلاه مانده است.

ایران و ریخت و پاش انرژی به نفع ثروتمندان

افزایش ۳ برابری قیمت بنزین آزاد در سال ۱۳۹۸، یک شوک بزرگ به جامعه ایرانی بود، اما حالا که از آن روز ها کمی کمتر از دو سال گذشته، به نظر می رسد دغدغه اصلی برای این افزایش قیمت همچنان به قوت خود باقی باشد: اینکه آیا قیمت سوخت در ایران همچنان هم یارانه دولتی به همراه دارد یا نه و اینکه چرا دولت باید الزاماً به همه ایرانی ها یارانه مصرف انرژی بدهد؟
بر اساس داده های آژانس بین المللی انرژی (IEA)، ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی با هزینه کردن حدود ۸۶ میلیارد دلار (معادل حدود ۱۸.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی خود) نخستین کشوری بود که به شهروندان خود یارانه سوخت های فسیلی پرداخت می کرد، یعنی حتی بیش از چین که جمعیت آن ۱۷ برابر بیشتر از ایران است. این مبلغ، با احتساب دلار ۲۵ هزار تومانی، معادل حدود ۲ هزار تریلیون تومان (۲ هزار هزار میلیارد تومان) در هر سال است.
بخش عمده این یارانه هم در قالب یارانه انرژی (سوخت، برق و گاز) پرداخت می شود و نکته اینجا است که هزینه سوخت، همچنان بخش عمده این مثلث را تشکیل می دهد. در واقع، حتی با بنزین بدونِ یارانه لیتری ۳ هزار تومانی هم دولت در عمل یارانه پرداخت می کند.
برآورد ها (از جمله مصاحبه های اعضای هیئت مدیره کانون جایگاه داران سوخت) نشان می دهند که هزینه تمام شده هر لیتر بنزین برای دولت، کمتر از لیتری ۵ هزار تومان نیست. این یعنی همین حالا هم که قیمت بنزین آزاد به لیتری ۳ هزار تومان رسیده، در واقع دولت به ازای هر لیتر ۲ هزار تومان یارانه بنزین پرداخت می کند.
با این همه، نه همه مردم به یکسان از این یارانه استفاده می کنند و نه همه خودرو ها به یکسان بنزین می سوزانند. مصرف سوخت خودرو های مختلف بسته به فناوری به کار رفته در ساخت آن ها متفاوت است. از طرفی، نوع و مدل خودروی مورد استفاده توسط افراد را می توان (به شکلی البته غیردقیق)، به عنوان معیاری از سطح درآمد یا طبقه اجتماعی آن ها در نظر گرفت. علاوه بر این، اینکه هر خودرو در هر صد کیلومتر چقدر بنزین می سوزاند، می تواند معیاری از دریافت یارانه بنزین توسط صاحب خودرو باشد.

یارانه بنزینی ضعیف ترین قشر خودروسوار: ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر

به عنوان نمونه، پراید با باک ۳۰ لیتری، مصرفی معادل ۶.۴ لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر دارد. به عبارتی، هر پراید برای ۱۰۰ کیلومتر جا به جایی حدود ۱۹ هزار و ۲۰۰ تومان هزینه بنزین با نرخ آزاد ۳ هزار تومانی می دهد
اما اگر یارانه ای را که دولت همین حالا به ازای تولید هر لیتر بنزین به مصرف کننده پرداخت می کند، حدود ۲ هزار تومان در نظر بگیریم، پراید، حدود ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان هم یارانه دولتی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر جا به جایی دریافت می کند و این یارانه ای است که نصیب ضعیف ترین قشر خودرو سوار ایرانی می شود.
اگر خودروی سمند را به عنوان نمونه خودروی طبقه متوسط کشور در نظر بگیریم، این خودرو در هر ۱۰۰ کیلومتر حدود ۷.۵ لیتر بنزین می سوزاند. به عبارتی دارنده خودروی سمند به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مبلغی معادل ۱۵ هزار تومان یارانه از دولت دریافت می کند.

یارانه بنزینی لوکس سواران: ۲۸ هزار تومان به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر

خودرو های به اصطلاح شاسی بلند را هم می توان نماینده خودرو های طبقه مرفه در نظر گرفت. سانتافه، به عنوان نمونه، در هر ۱۰۰ کیلومتر حدود ۱۴ لیتر بنزین می سوزاند و این یعنی در هر ۱۰۰ کیلومتر (حتی با بنزین ۳ هزار تومانی) دارنده این خودرو در کمترین حالت ۲۸ هزار تومان یارانه دریافت می کند که بیش از ۲ برابر بالاتر از یارانه بنزین پرایدسواران است. (محاسبه ها در مورد بنزین سوپر متفاوت خواهند بود.).
اما این مقایسه زمانی نگران کننده تر می شود که به خانوار های بدون خودرو توجه کنیم. بر اساس آمار های بانک مرکزی، نزدیک به نیمی از خانوار های کشور (حدود ۴۹ درصد) دارای اتومبیل شخصی نیستند و به این ترتیب، این دسته از خانوار های کشور، از دریافت یارانه بنزینی همچنان محروم هستند.
این در حالی است که افزایش قیمت بنزین و رساندن آن به قیمت فوب خلیج فارس (چیزی که هدف قانون از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه ۱۳۹۸ بوده) اکنون به دلیل تورم بالا در اقتصاد ایران باز هم دور از دسترس شده است.

بنزین سوپر: توزیع رانت مضاعف در جیب ثروتمندان

این، اما در حالی است که همزمان، فروش بنزین سوپر در جایگاه های سوخت در سراسر ایران هم به شدت کاهش پیدا کرده است. هنوز آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد، اما داده های جسته و گریخته نشان می دهند که تا پیش از سهمیه بندی بنزین و شیوع کرونا، سهم بنزین سوپر از مجموع مصرف بنزین در ایران حدود ۳۰ درصد بوده که با توجه به کاهش مصرف بنزین در یک سال گذشته، این عدد اکنون به حدود ۴ درصد رسیده است.
از آن سو، مسئولین صنفی این حوزه می گویند پس از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه سال ۱۳۹۸ و آغاز همه گیری کرونا به فاصله چند ماه پس از آن، تقاضا برای مصرف بنزین سوپر به شدت کاهش پیدا کرده است. برخی این اتفاق را به دلیل صادرات بنزین می دانند و برخی دیگر نیز از کاهش تولید آن صحبت می کنند که طبیعتاً به دلیل کاهش در تقاضا رخ داده است.
با این همه، داده های آماری مربوط به تولید بنزین در پالایشگاه های کشور هم نشان می دهد که (حتی با فرض اوج گیری صادرات بنزین سوپر)، هم اکنون ظرفیت تولید بنزین سوپر در ایران بسیار بالاتر از تقاضا است و به همین دلیل، نمی توان فرضیه کمبود عرضه به دلیل صادرات را پذیرفت.
بر این اساس، ایران اکنون ظرفیت تولید روزانه تا ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین را دارد و آن گونه که مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس اعلام کرده، تنها در این پالایشگاه ۴۷ میلیون لیتر بنزین با کیفیتی بالاتر از یورو ۵ در روز تولید می شود. در واقع، این سطح از کیفیت، معادل همان بنزین سوپر در جایگاه های سوخت است.
فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، چندی پیش این مورد گفت: «بنزین درخواستی از سوی جایگاه داران، اعم از بنزین عادی یا بنزین سوپر به طور کامل تامین می شود. توزیع بنزین سوپر کاهش پیدا کرده، زیرا تقاضا برای این بنزین از سوی جایگاه داران و مردم پایین آمده است.» وی ادامه داد: «به عنوان نمونه، اکنون به صورت روزانه بنزین سوپر در جایگاه های نواحی غرب و شرق تهران توزیع می شود. با این همه، توزیع بنزین سوپر فقط در جایگاه هایی انجام می شود که در فهرست توزیع کنندگان بنزین سوپر قرار دارند و شامل همه جایگاه ها نمی شود.»
به این ترتیب، اتفاقی که رخ داده ظاهراً این است: گران شدن بنزین، تقاضای بنزین سوپر را از سوی عامه ایرانی ها کاهش داده و اکنون، تنها ۴ درصد از مصرف روزانه بنزین کشور، از نوع سوپر است و مصرف کننده این بنزین هم ثروتمندان ایرانی هستند. همزمان، دولت بنزین سوپری را که دیگر در داخل مشتری ندارد، صادر می کند.

لینک کوتاه : https://nobarnews.ir/?p=225807
  • منبع : فرارو

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.