• امروز : یکشنبه - 12 تیر - 1401
  • برابر با : 4 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Sunday - 3 July - 2022
واکسیناسیون معلمان بدون تاریخ معلوم/

مدارس مهر امسال حضوری می‌شوند؟

  • 02 مرداد 1400 - 11:53
مدارس مهر امسال حضوری می‌شوند؟
یکی از شروط مهم تحقق بازگشایی مدارس منوط به واکسیناسیون کادر آموزشی در مرداد اعلام شده بود، اما برای این موضوع هنوز زمان دقیق وجود ندارد.

«واکسیناسیون معلمان در مرداد١۴٠٠ انجام می‌شود»، این جمله‌ای که مضمونش بار‌ها و بار‌ها از سوی مسئولان وزارت بهداشت و آموزش و پرورش طی چند ماه اخیر و در کنار دیگر وعده‌های مربوط به واکسیناسیون مطرح شده است و حتی حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش بازگشایی مدارس را منوط به تکمیل این اقدام می‌داند.

براساس آمار‌های اعلام شده جمعیت کادر آموزشی که مشمول واکسیناسیون می‌شوند حدود یک میلیون نفر برآورد شده است و آنطور که شرایط و ضوابط واکسیناسیون نشان می‌دهد برای آنکه بازگشایی مدارس محقق شود باید این فرایند هرچه زودتر در مرداد محقق شود تا با احتساب فاصله زمانی میان تزریق دوز اول تا دوم و گذشت حداقل دو هفته بعد از تزریق دوز دو به منظور ایمن شدن بدن در برابر کرونا، مهر ماه شرایط برای حضور معلمان و کادر آموزشی فراهم شود.

البته که با وجود واکسیناسیون و آن هم به شرط تکمیل این فرایند اولیا و حتی خود دانش آموزان در کنار چالش‌ها و پیچیدگی‌های آموزش مجازی و کارایی نه چندان قابل ملاحظه این شیوه، ترجیح بر حضور دارند، اما همچنان از ابتلا به کرونا ابراز نگرانی می‌کنند، به ویژه آنکه موج پنجم آنطور که رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرده بود در کمین کودکان ٨ تا ١٢ قرار دارد.

کمتر از ١٨ سال فعلا معاف از واکسن

سومین سال تحصیلی کرونایی را پیش‌رو داریم و دانش آموزان هم با احتساب تعطیلات نوروز و تابستان حدود١٢-١٣ ماهی می‌شود که به جای نشستن پشت میز و نیمکت مدرسه، با تبلت، گوشی و تلویزیون سروکار دارند و مانیتور‌های چند اینچی جایگزین تخته سیاه مدرسه شده است.

شرایطی که دانش آموزان را بر خلاف گذشته‌ها به جای دور شدن از مدرسه، این بار خواهان حضور در این فضا کرده است، از یاد نگرفتن کامل دروس تا خسته کننده بودن حضور یکسره در کلاس مجازی و کمتر دیدن و تعامل داشتن با هم سن و سال‌ها عمده‌ترین دلایلی است که آموزش حضوری را بر آموزش مجازی ارجحیت می‌دهد، اما دومینوی پیک‌های کرونا پوششی برای همه این دلایل شده است.

چندی پیش علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از انجام کارآزمایی بالینی واکسن کرونا برای افراد زیر ١٨ ساله خبر داد و گفت که (خوشبختانه واکسن پاستور در حال نهایی شدن است و نتایج خوبی دارد و اگر نتایج کارآزمایی بالینی آن با موفقیت طی شود برای افراد زیر ۱۸ سال مفید خواهد بود و می‌توان برای واکسینه کردن دانش آموزان هم از آن استفاده کرد) و موضوع قابل توجه این است که تا این موضوع به نتیجه قطعی برسد، راه نسبتا طولانی به نظر می‌رسد در پیش باشد.

بر اساس محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش به خبرنگار آموزش و پرورش گفت که هیچ واکسنی برای زیر ١٨ ساله‌ها و دانش آموزان در نظر گرفته نشده است و تزریق واکسن برای تمام گروه‌های معلمان اعم از معلمان رسمی، غیردولتی، خرید خدمات، سرباز معلم، دانشجومعلم همچنین تمام کادر آموزشی است که به نوعی با دانش‌آموزان سروکار دارند.

واکسیناسیون معلمان بدون تاریخ معلوم/ مدارس مهر امسال حضوری می‌شوند؟

وعده‌ای بدون تاریخ در انتظار اجرا

در کنار نگرانی‌های تزریق واکسن و کم و کسری‌هایی که در برهه‌ای از زمان وجود داشته است طبق آخرین آمار (اول مرداد) در مجموع تزریق دوز اول و دوم، ٩ میلیون و ٨٠٠ هزار ۴٧۶ دوز واکسن تزریق شده است و به اذعان مسئولان بهداشتی کشوری کمبود و مشکلی برای ادامه راه وجود ندارد.

طبق اعلام قبلی هم حدود یک میلیون فرهنگی در کشور داریم که با توجه به اعلام‌های مکرر مسئولان بهداشتی و آموزش و پرورش حداقل از حدود ٢ -٣ ماه گذشته تاکنون، واکسیناسیون معلمان از مرداد آغاز می‌شود و از اظهارات مسئولان امر چنین به نظر می‌رسید که این اعلام با پشتوانه قوی از حیث تامین واکسن مطرح می‌شود، ضمن آنکه زمزمه بازگشایی مدارس در میان مسئولان آموزش و پرورشی قوت گرفته و واکسیناسیون یکی از شروط اجرای این کار است، اما اعلام خبری از سوی وزیر آموزش و پرورش مبنی بر تغییر زمان واکسیناسیون معلمان از مرداد به شهریور، سپس تغییر و تفسیر این صحبت نقل شده از سوی بالاترین مقام این وزارتخانه، شائبه نامنظم بودن زمان واکسیناسیون معلمان را به دنبال داشت.

البته شاید آنطور که چندی پیش هم معاون حقوقی و پارلمانی آموزش و پرورش اعلام کرد علی‌رغم تمام این اطلاع رسانی ها، زمان دقیق واکسیناسیون و اهتمام ویژه برای این کار در گرو برگزاری اجلاس روسای آموزش و پرورش که طی همین هفته با حضور رئیس جمهور در پیک پنجم کرونا می‌شود و تاکید ایشان بر تزریق واکسن برای معلمان به سرانجام برسد.

واکسیناسیون معلمان چطور اجرا خواهد شد؟!

با وجود تمام حرف و حدیث‌ها و تایید و تکذیب‌هایی که آموزش و پرورش برای واکسیناسیون داشته و سکوتی که این روز‌ها وزرات بهداشت برای تحقق این کار مشترک به خرج داده است، در نهایت واکسیناسیون معلمان در تاریخی مبهم انجام خواهد شد.

مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش درباره جزئیات انجام این فرایند با اشاره به اینکه رایزنی‌ها و برنامه ریزی‌های لازم با وزارت بهداشت انجام شده است، گفت که زمان دقیق هنوز معلوم نیست، اما زیر ساخت‌های لازم را تهیه کردیم.

او ادامه داد: اطلاع رسانی برای زمان دقیق کار مانند سایر گروه‌های مشمول واکسیناسیون، با پیامک و از طریق سامانه انجام می‌شود و در زمینه محل تزریق هم برای معلمانی که محل کار و خدمت آن‌ها تفاوت فاحشی دارد، وزارت بهداشت تمهیداتی اندیشیده است.

محسن بیگی تصریح کرد: هفته گذشته هماهنگی‌هایی به عمل آمد تا مراکز تجمیعی صرفا برای واکسیناسیون معلمان در نظر بگیریم و این کار محقق شد.

واکسیناسیون معلمان بدون تاریخ معلوم/ مدارس مهر امسال حضوری می‌شوند؟

مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش با یادآوری این موضوع که همه کادر آموزشی که به نوعی با معلمان دانش آموزان در ارتباط هستند، واکسینه می‌شوند، بیان کرد: برای آن دسته از سربازمعلمان و دانشجومعلمانی هم که به تازگی به جمع معلمان می‌پیوندند، لیستی جدید تهیه خواهیم کرد تا واکسیناسیون این طیف هم انجام شود و تعدادشان بیش از ٢٠ تا ٣٠هزار نفر نخواهد بود.

او همچنین درباره بازگشایی مدارس هم اظهار نظر را به روز‌های آتی موکول کرد البته پیشتر سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا علاوه بر واکسیناسیون تاکید داشت که آموزش و پرورش در برگزاری کلاس‌ها نوبت صبح و بعدازظهر را در دستور کار قرار دهد، فاصله گذاری در کلاس‌ها رعایت شود و تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس کاهش پیدا کند.

اوضاع نامعلوم زمان واکسیناسیون کرونا، پیک‌های متعدد و سنگین‌تر کرونا و تغییراتی مدیریتی پیش رو به دنبال تغییر دولت، متغیر‌هایی است که همچنان بازگشایی مدارس را با موجود نکات مثبت آموزش حضوری همچنان بلاتکلیف گذاشته است.

لینک کوتاه : https://nobarnews.ir/?p=225723
  • منبع : باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

07مهر
هیچ مشکلی در تامین واکسن نداریم
استاندار آذربایجان شرقی:

هیچ مشکلی در تامین واکسن نداریم

07مهر
آذربایجان‌شرقی رتبه نخست در تزریق واکسن
۱۲ساله‌ها واکسینه می‌شوند/

آذربایجان‌شرقی رتبه نخست در تزریق واکسن

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.