• امروز : دوشنبه - 17 مرداد - 1401
  • برابر با : 11 - محرم - 1444
  • برابر با : Monday - 8 August - 2022
صندوق رأی و انتخابات برای ما مهم است/

ترامپ ده‌ها بار برای مذاکره تقاضا داد

  • 12 خرداد 1400 - 14:35
ترامپ ده‌ها بار برای مذاکره تقاضا داد
رئیس جمهور گفت: صندوق رأی و انتخابات دستاورد انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی بوده و برای ما مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: امام خمینی (ره) در نهضت اسلامی دنبال جنگ مسلحانه و چریکی نبود و آن‌ها راه حل اساسی نمی‌دانست بلکه حرکت اساسی را همفکر شدن و جوشش مردم می‌دانست.

روحانی با بیان اینکه ۱۴ خرداد روز بسیار غم‌انگیزی بود و صبح و عصر آن روز شرایط جدیدی را ایجاد کرد، گفت: در آن روز خداوند متانت و سکینه قلبی را برای مردم ایجاد کرده بود.

وی افزود: عصر ۱۴ خرداد تصمیم بسیار مهم و تاریخ‌سازی انجام شد که هدایت‌های قبلی امام راحل در آن تاثیر داشت. قبل از رای‌گیری نهایی برای مقام معظم رهبری، در زمان تنفس، تمام بحث‌ها این بود که شورای رهبری چند نفر باشد. من بیرون از سالن با مقام معظم رهبری درمورد تعداد اعضای شورای رهبری صحبت می‌کردم؛ اما بعد از زمان تنفس، وقتی شورایی رای نیاورد یک نقطه جدیدی در تاریخ سیاسی کشور بود.

روحانی با اشاره به اینکه واقعه خرداد گفت: مردم از طلوع آفتاب، مطلع شده بودند و جمعیت زیادی به سمت صحن حضرت معصومه (س) حرکت کردند، بعضی از مراجع، همچنین مرحوم حام آقا مصطفی فرزند امام هم به آنجا آمدند و برخی سخنرانی کردند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هیجان وقتی به وجود آمد که زن‌های چادر به کمر بسته و شمشیر به دست، وارد صحنه شدند، گفت: جمعیت زنانی که باهیجان و با شعار یا مرگ یا خمینی، وارد صحن شدند، شور عجیبی را به وجود آورد.

وی با اشاره به اینکه مردم می‌گفتند که امام را به تهران بردند و ما هم باید به آنجا برویم، ادامه داد: بی اختیار مردم از درب جنوبی صحن به سمت خیابان تهران، خارج شدند. جمعیت عظیم مردم با سلاح دژخیمان مواجه شدند و مردم زیادی مجروح یا کشته شدند. من خودم شاهد جوان حدود٢٠ساله در بغل دست خودم بودم که گلوله به پیشانی او اصابت کرد و جنازه او را با افرادی به کوچه بغل بردیم.

روحانی با موج عظیم در قم، تهران و پیشوای ویرامین، اظهار کرد: ١۵خرداد نشان داد که ملت در برابر ظلم سر فرو نمی‌آورد و مرجعیت، رهبری انقلاب زنده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه این ٣روز، روز‌های مهمی در تاریخ انقلاب ماست، گفت: امام از آغاز با بیدار کردن ملت، انقلاب را آغاز کرد و با به حرکت درآوردن آنها، این نهضت و انقلاب را پیش برد.

وی با اشاره به اینکه امام در همه جا گره اصلی را به دست مردم، هدایت کرد، بیان کرد: در تاریخ انقلابی جز ایران وجود ندارد که بعد از ۴٧روز پس از پیروزی، مردم به پای صندوق‌ها بیایند، صندوق، نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و مشروطه است.

روحانی گفت: شخصیتی مثل شهید مدرس، به عنوان نفر اول با آرای مردم انتخاب شد؛ راه حلی امام برای اداره کشور از طریق آرا و مردم بود و میزان، رای ملت است، شعار اصلی امام بود.

روحانی با تاکید بر اینکه از امام نباید فاصله گرفته و باید به او نزدیک‌تر شویم، اظهار کرد: نباید بگذاریم که سیل قهقرایی در کشور، اتفاق افتد، نظریه امام که بر اساس آن، جمهوری اسلامی را بنیان گذاری کرد، این بود که مردم، نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت و اداره کشور داشته باشند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ابتدای انقلاب، خیلی‌ها مخالف انتخابات بودند و می‌گفتند که الان موقع همه پرسی و رای گیری نیست، بیان کرد: ٢٢بهمن سال۵٧، انقلاب پیروز شد و ١٠فروردین سال ۵٨، مردم به پای صندوق آرا رفتند.

روحانی با اشاره به اینکه برخی‌ها از کلمه همه پرسی، خوششان نمی‌آید، گفت: اساس نهضت و نظام ما، از همه پرسی شروع شد و این نظام با بیش از ٩٨درصد آرا، مورد تایید قرار گرفت. در نهضت جمهوری اسلامی در یک سال، مردم در ٣ انتخابات اعم از خبرگان اول، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و ٢ همه پرسی  نظام جمهوری اسلامی ایران و همه پرسی قانون اساسی بعد از نهایی شدن این قانون، شرکت کردند.

وی افزود: انقلابی که در ابتدای خود، ۵ بار مردم را پای صندوق دعوت می‌کند، ذات خود را نشان داده است و امام می‌خواست بگوید که اداره کشور با آرای مردم است.

روحانی افزود: مردم باید به فرد اصلح رای بدهند؛ نه اصلح از نظر فردی، بلکه اصلح از نظر برنامه و استراتژی.

وی افزود: امروز نباید از آرمان‌ها و نهضت امام فاصله بگیریم، زیرا مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت کشور دارند و آن‌ها باید در اداره کشور نقش خود را ایفا کنند. این در حالی است که باید بگویم ۲۲ بهمن سال ۵۷ انقلاب پیروز شد که ۴۷ روز پس از آن در ۱۰ فروردین سال ۵۸ مردم در همه‌پرسی و انتخابات شرکت کردند که بیش از ۹۸ درصد ملت پای صندوق‌های رأی حاضر شدند. در واقع در یک سال ۵ انقلاب مهم در کشور برگزار شد، دو بار در همه‌پرسی که یکی برای انقلاب اسلامی و دوم برای قانون اساسی و سه انتخابات دیگر برای خبرگان رهبری، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

روحانی اظهار کرد: امروز نباید از مسیر و راه امام که مورد تاکید مقام معظم رهبری هست، فاصله گرفته و باید این مسیر و نهضت را ادامه بدهیم. خط و راه امام ادامه‌دار است و مردم باید با تمام قدرت و شور در انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق‌های رأی که مهم‌ترین مسئله کشور است حضور یابند و کسی را که دارای برنامه است، انتخاب کنند.

رئیس جمهور بیان کرد: اگر دولتی غیر از دولت دوازدهم سه سال و نیم در جنگ تمام عیار اقتصادی بود، شرایط به مراتب سخت تر می‌شد، چراکه این دولت با پشتوانه آرای قوی مردم، شعار و استراتژیک روشن با جهان در تعامل است.

روحانی با تاکید بر اینکه جنگ اقتصادی، جنگ سختی بود، بیان کرد: تدبیر این دولت، کاری کرد که ترامپ نتوانست خود را از انزوا و تنهایی نجات دهد، ترامپ از برجام بر خلاف عهدش، خارج ش و تنها ماند و دو کشور، مثل رژیم صهیونیستی نامشروع و دیگر کشورهای مرتجع دورش بودند.

وی با بیان اینکه چرا از پیروزی‌های بزرگ ملت ایران در طی سه سال گذشته کمتر سخنی گفته می‌شود، گفت: سوال بنده این است که به چه دلیل مسئله شکست ترامپ کمتر مورد بحث قرار می‌گیرد، در حالی که وی بار‌ها در شورای عالی امنیت سازمان ملل در مقابل ایران شکست خورد تا جایی که بیشتر کشور‌ها وی را محکوم کردند.

روحانی گفت: اگر توان دولت برای اقناع کشور‌های دیگر در جهان نبود اکنون وضعیت به گونه دیگری رقم می‌خورد؛ یکی از افتخارات بزرگ ایران این است که بار‌ها و در طی سال‌های گذشته شکست را به آمریکا تحمیل کرد.

رئیس جمهور کشورمان با بیان این که امروز همه از مذاکره صحبت می‌کنند بیان کرد: خوشحالم که بالاخره دوستان بحث مذاکره را هم قبول کردند که اتفاق خوبی است؛ اهلا و سهلا این بود که بفهمید راه درست مذاکره است؛ بنابراین ما به عقب باز نمی‌گردیم و اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که هیچ کس نمی‌تواند بگوید برجام بد بود.

رئیس جمهور گفت: اکنون و امروز پس از گذشت ۸ سال فکر‌ها یکی شده و به نظر می‌رسد که این امر پیروزی بزرگی برای ملت ایران حساب خواهد شد، چراکه ترامپ یکی از مسئولان شرق جهان را به خدمت رهبر معظم انقلاب فرستاد تا تقاضای مذاکره را مطرح کند.

وی بیان کرد: ترامپ بار‌ها از طرق مختلف از بنده تقاضای مذاکره کرد و این آگاهی و بیداری صبر و مقاومت مردم بود که باعث چنین پیروزی شد و اکنون که مذاکرات به خوبی پیش می‌رود به دلیل آگاهی مردم است.

دولت برای بودجه خودش یک ریال از پایه پولی استفاده نکرد

روحانی گفت: تورم ۳ رقمی نشد چون ریالی از بانک مرکزی استقراض نکردیم؛ افزایش درآمد‌های مالیاتی، عرضه سهام دولتی به بازار، انتشار اوراق و صرفه جویی در بودجه از تدابیر دولت برای کنترل تورم و مقابله با اقدامات تحریمی بود.

وی ادامه داد: تدابیر دولت باعث شد که کالای اساسی در بازار نایاب نشود. حتی در روز‌های سخت و کرونایی و روز‌هایی که همه مبادلات مالی با کشور‌های همسایه قطع شده بود، توانستیم کشور را اداره کنیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما توانستیم بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه باشیم؛ امروز صادر کننده ریل شده ایم، در حالی که قبلاً از خارج از کشور وارد می‌کردیم. این کار ملت و مردم است و دولت هم به معنای نوکر و خادم مردم در کنارشان کار‌ها را انجام داده است.

روحانی بیان کرد: در دو ماهه اول ۱۴۰۰ پول پرداخت شده برای بودجه عمرانی بیش از ۵ برابر دو ماهه اول سال ۱۳۹۹ بوده است؛ اینکه دو ماهه اول امسال ۴ هزار میلیارد تومان و در زمان مشابه سال گذشته ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم، چگونگی حرکت دولت را نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد: البته ما می‌خواستیم اقلام اساسی با قیمت مناسب تری در اختیار مردم باشد، اما توانستیم این اقلام را تأمین کنیم.  بیش از ۷۰ درصد لوازم خانگی تولید داخلی است و به سمت خودکفایی در حال حرکت هستیم.

روحانی تأکید کرد: آمریکایی‌ها و غربی‌ها اقدامات یاد شده ما را دیدند و متوجه شدند نمی‌توان با ایران مقابله کرد؛ برای همین ماه‌ها قبل، آقای بایدن در تبلیغات انتخاباتی‌اش رسماً اعلام کرد اگر من پیروز شوم به برجام برمی گردم.

وی افزود: رئیس جمهور کنونی آمریکا زمانی درباره برجام چنین گفت که با رقیبش تنگاتنگ مبارزه می‌کرد. معلوم است گفته او بر مبنای نظر ملت آمریکاست و چون ملت آمریکا رأی بیشتری به آقای بایدن دادند، یعنی آن‌ها هم با ترامپ مخالف هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه فهمیدند راه این است که بنشینیم مذاکره کنیم و حرف بزنیم، اظهار کرد: حالا امروز آن‌ها در وین با ایران مذاکره می‌کنند؛ مسائل اصلی ما با آمریکا حل و فصل شده و چند مسئله مانده که مذاکره می‌کنیم و به نتیجه می‌رسانیم.

روحانی با تأکید بر اینکه ما در دولت کارمان را انجام دادیم و تمام کرده ایم، گفت: به قولی که به ملت ایران درباره تحریم داده‌ایم، وفا کردیم و یک بار در سال ۹۴ تحریم را شکستیم و یک بار هم در ۱۴۰۰ شکاندیم.

وی ادامه داد: به مردم قول دادیم کرونا را تا پایان این دولت مهار می‌کنیم؛ البته من دست همه مدافعان سلامت را می‌بوسم و کار بزرگ بر عهده آن‌ها و خود ملت ایران بوده است، در مسئله کرونا از قله به سمت سرازیری در حال حرکت هستیم. ما ان شاء الله این ویروس را مهار شده تحویل دولت بعد خواهیم داد و درباره واکسن تولید داخل هم تحول بزرگ خواهیم داشت.

رئیس جمهور افتتاح‌های طرح و پروژه‌ها از سوی دولت در روز‌های پنجشنبه را یک علامت بزرگ به ترامپ عنوان کرد و توضیح داد: گاهی ده‌ها هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح می‌کردیم و فردا پنج‌شنبه هم افتتاح‌هایی در زمینه‌های مختلفی داریم؛ ۲۰ هزار هکتار زهکشی جدید را افتتاح می‌کنیم و بیش از ۱۶۰۰ طرح و پروژه گلخانه را افتتاح خواهیم کرد.

روحانی تصریح کرد که از هفته‌های آینده علاوه بر پنجشنبه‌ها، دوشنبه‌ها هم طرح و پروژه افتتاح خواهیم کرد تا بدخواهان و آمریکا بفهمند ایران در مسیر تولید استوار ایستاده و فرمان جهش تولید را اجرا می‌کند.

وی تأکید کرد: وعده ما پنجشنبه مقارن با روز عید غدیر خم است که به عنوان روز‌های پایانی دولت دوازدهم باز هم افتتاح خواهیم داشت؛ ان‌شاالله آخرین افتتاح و همه افتتاح‌ها نشان می‌دهد در مسیر زیرساخت، تولید و توسعه همچنان گام‌های استوار را خواهیم برداشت.

لینک کوتاه : https://nobarnews.ir/?p=174973
  • منبع : باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

06مرداد
انتصاب اجباری نداشتیم/ تدوین راهبردهای فرهنگی و گردشگری ارس
مدیرعامل منطقه آزاد ارس در نشست هم اندیشی با مدیران رسانه‌ها:

انتصاب اجباری نداشتیم/ تدوین راهبردهای فرهنگی و گردشگری ارس

23تیر
آغاز پویش احسان اطعام غدیر در آذربایجان شرقی
مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)آذربایجان شرقی:

آغاز پویش احسان اطعام غدیر در آذربایجان شرقی

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.