02:22

1401/11/08

کاهش مصائب دانشجویان، بهترین کادوی روز دانشجو !

blank

نوبر-سیده فاطمه مرتضوی/هرساله به دور شانزدهمین روز آذر خط قرمزی کشیده شده که مختص دانشجو هاست. فرقی نمی کند کدام مقطع یا رشته باشد همه دانشجو ها و دانشگاه ها هرسال برنامه های ویژه ای برای جشن گرفتن روز دانشجو تدارک می بینند دریغ از دانستن علت اصلی این روز.

دلیل نام گذاری روز دانشجو بخاطر سه تن از دانشجویان دانشگاه تهران است که به دلیل از سرگیری روابط ایران با بریتانیا به هنگام اعتراض به دیدار رسمی با معاون رئیس جمهور وقت آمریکا شهید شدند.

تقویم امسال که برای تمام مناسبت ها تابلوی ممنوعیت تجمع زده است برای جشن روز دانشجو و دانشگاه هایی که از آغاز سال تحصیلی امسال رنگ دانشجو به خود ندیده نیز تبعیضی قائل نشده است.

blank

دانشجویانی که سال تحصیلی ۹۹ خود را در خانه و پشت سیستم های تدریس مجازی آغاز کردند و حتی ورودی های جدیدشان تاکنون موفق به حضور در محیط دانشگاه و چشیدن طمع جشن برای ورودی های جدید نشدند.

آموزش تعطیل نیست، ولی سامانه چرا!

درست است که رسانه ها با افتخار از تداوم تحصیل و تدریس غیر حضوری با شعار “آموزش تعطیل نیست” یاد می کنند اما شرح ماجرای تحصیل آنلاین از زبان دانشجویان و اساتید طور دیگری است.

یکی از دانشجویان محصل در دانشگاه تبریز با ابراز گلایه شدید خود بخاطر ضعیف بودن سامانه اینترنتی دانشگاهشان می گوید: هر روز برای ورود به سامانه به مشکل خورده و نمی توانیم در کلاس های درسمان حاضر شویم.

او با اعلام کنایه خود نسبت به روز دانشجو ادامه می دهد: ای کاش به جای تبریک روز دانشجو فکری برای تقویت سیستم و سامانه آموزشی دانشگاه بکنند.

با وجود اینکه آموزش های آنلاین در سراسر جهان به خصوص با شیوع ویروس منحوس کرونا با استقبال خوبی مواجه شده است اما متاسفانه در کشور ما به دلیل نبودن زیرساخت های لازم و بعضا مجهز نبودن مناطق به ویژه روستایی، دانشجویان زیادی از داشتن امکان اینترنت محروم هستند.

دود آموزش آنلاین در چشم پژوهش و تحقیقات

احمد مرتاضی، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز ، در گفت و گو با خبرنگار نوبر با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان ساکن در مناطق روستایی امکان دسترسی به کلاس های آنلاین و استفاده از مطالب درسی را ندارند، می گوید: شرایط به گونه ای شده که حتی دانشگاه نیز نمی تواند در برابر غیبت های دانشجویان روستایی اقدام به اخراج یا برخورد با آنان بکند چراکه به حد کافی دانشجویان از عقب افتادگی درسی ضربه می خورند.

blank

او درخصوص اینکه آموزش مجازی امکان مشارکت دانشجویان برای انجام تحقیق یا روند تدریس دروس را کاهش داده است، ابراز می کند: به دلیل نبود امکان برای مشارکت بیشتر دانشجویان، اساتید به هنگام تدریس متکلم وحده می شوند همچنین غیر حضوری بودن دانشگاه تاثیر بسیاری بر کاهش میزان تحقیق و پژوهش دانشجویان داشته است.

عدم دسترسی به نسخه اصلی اپلیکیشن ها

برخی از برنامه های مورد استفاده ظرفیت لازم برای حضور تعداد زیاد دانشجو را ندارند،  این جواب را مسئول آموزش های مجازی دانشکده الهیات تبریز درخصوص بروز مشکلات سامانه داده و ادامه می دهد: به دلیل تحریم بودن کشور، مجبور به استفاده از نسخه های آزاد برنامه ها هستیم که متاسفانه باعث بروز برخی مشکلات در حجم ترافیکی مصرف آن می شود.

علاوه بر سختی های یادگیری توسط آموزش های آنلاین بدون وجود راهنمایی های حضوری اساتید نگرانی و دغدغه دیگر دانشجویان با نزدیک شدن فصل امتحانات نحوه برگزاری امتحاناتشان به صورت آنلاین علی رغم قطع و وصلی های بسیار اینترنت و سامانه آموزشی آنهاست.

قطعی سامانه بلای جان دانشجو ها

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه ارومیه با اشاره به اینکه به دلیل مشکل در ورود به سامانه آموزشی بخش زیادی از زمان پاسخ دهی به سوالات را از دست داده است، می گوید: با وجود مطالعه زیادم برای گرفتن نمره ای خوب به دلیل از دست دادن زمان امتحان و زمان بر بودن پاسخ دهی به سوالات تشریحی و بارگزاری آن، آزمون را از دست دادم.

blank

بسیاری  از اساتید نیز شرایط دانشجویان را درک می کنند و برخی پیشنهاداتی نیز برای افزایش آمادگی دانشجویان برای آغاز امتحانات دارند تا دانشجو علاوه بر آشنایی با نحوه پاسخ دهی به امتحانات آنلاین، اضطرابشان نیز کاهش یابد.

دانشجویان نگران امتحانات آنلاین نباشند

احمد مرتاضی در این خصوص پیشنهاد می کند: بهتر است اساتید مدتی مانده به امتحانات اصلی اقدام به برگزاری امتحاناتی برای آشنایی بهتر دانشجویان بکنند چراکه بعضا دانشجو با وجود دانستن پاسخ سوال، نحوه بارگزاری پاسخ آن را نمی داند.

او در پایان صحبت های خود به برخی مزیت های تدریس آنلاین و غیر حضوری اشاره کرده و می گوید: کاهش و حذف برخی هزینه ها مانند رفت و آمد دانشجویان یا هزینه خرید کتاب برای آنها می تواند از جمله مزیت های آموزش غیر حضوری باشد همچنین نبود امکانات و تجهیزاتی مانند پروژوکتور در برخی مجموعه های آموزشی اینک در سامانه تدریس آنلاین جبران شده است.

هرچند ویروس کرونا شرایط زندگی را برای همه ما سخت و در برخی موارد غیرقابل تحمل کرده است اما آسیب و فشاری که بر روی آموزش و سطح علمی جامعه داشته است قطعا برای آینده غیرقابل جبران و جدی خواهد بود چراکه خود دانشجویان و دانش آموزان نیز به افت سطح یادگیری و علمی خود معترف بوده و برای ریشه کن شدن هرچه سریعتر کرونا روز شمارند.

 

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *