تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
کد خبر : 171614

مشاهده نشانه های پیک چهارم کرونا

مشاهده نشانه های پیک چهارم کرونا

ایرج حریرچی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، درخصوص پیک چهارم کرونا خبرداد: اوضاع به نظر ما بسیار نگران کننده و هشدار آمیز است هرچند هنوز وارد پیک چهارم نشده ایم، اما با مشاهده موارد وسیع ویروس انگلیسی و ورود آن به کشور از مبادی مختلف، نشانه های اولیه پیک چهارم ظاهر شده است. وی

ایرج حریرچی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، درخصوص پیک چهارم کرونا خبرداد: اوضاع به نظر ما بسیار نگران کننده و هشدار آمیز است هرچند هنوز وارد پیک چهارم نشده ایم، اما با مشاهده موارد وسیع ویروس انگلیسی و ورود آن به کشور از مبادی مختلف، نشانه های اولیه پیک چهارم ظاهر شده است.

وی با بیان اینکه ویروس انگلیسی بسیار مسری تر و کشنده تر است و جوانان را هم درگیر می کند، ادامه داد: در خوزستان زدن ماسک به زیر ۵ درصد رسیده است و رؤسای بیمارستان ها درخواست کرده اند که در خوزستان قرنطینه کامل تر انجام شود، اما محدودیت هایی که باید اعمال شود از نظر ما مناسب اجرا و رعایت نمی شود.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: الان در عراق محدودیت های شدیدی اعمال می شود و چهار روز هفته مردم حق خروج خودرو را از خانه ندارند و اگر ماسک نزنند چیزی حدود ۵۰۰ هزار تومان ما جریمه می شوند.

حریرچی ادامه داد: در جنوب عراق ۵ درصد موارد ویروس انگلیسی است، باید سعی کنیم پیک استان خوزستان را متوقف کنیم.

وی گفت: در سه استان مازندران، گلستان و گیلان به رغم کنترل بیماری، اما موارد بستری و مرگ و میر هنوز بالای متوسط کشوری است.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اوضاع به نظر ما بسیار نگران کننده و هشدار آمیز است افزود: هرچند هنوز وارد پیک چهارم نشده ایم، اما با مشاهده موارد وسیع ویروس انگلیسی و ورود آن به کشور از مبادی مختلف، نشانه های اولیه پیک چهارم ظاهر شده است.

او با بیان اینکه ویروس انگلیسی بسیار مسری تر و کشنده تر است و جوانان را هم درگیر می کند خاطرنشان کرد: در خوزستان استفاده از ماسک به زیر ۵ درصد رسیده است و روسای بیمارستان ها درخواست کرده اند که در خوزستان قرنطینه کامل تر انجام شود.

او با بیان اینکه باید سعی کنیم پیک استان خوزستان را متوقف کنیم افزود: در استان مازندران، گلستان و گیلان به رغم کنترل بیماری، اما موارد بستری و مرگ و میر هنوز بالای متوسط کشوری است.

حریرچی تصریح کرد: در خصوص ممنوعیت سفر های نوروزی پیشنهاداتی شده، اما هنوز تصمیمی گرفته نشده که باید چند روزی صبر کنیم تا ببینیم وضعیت ویروس انگلیسی و رعایت دستورالعمل ها چه می شود.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی های علمی، در فروردین آینده آمار فوتی های روزانه بین ۸۰ تا ۱۲۰ نفر خواهد بود گفت: اگر ۹۵ درصد مردم ماسک بزنند و دستورالعمل ها را دقیق رعایت کنند میزان مرگ و میر ما در خرداد ماه به زیر ۳۰ نفر خواهد رسید.

او با بیان اینکه با افزایش موارد بستری در هفته های آینده موارد مرگ افزایش می یابد اظهار کرد: ویروس انگلیسی در عرض چند روز وضعیت فرد مبتلا را وخیم می کند لذا یکی از خصوصیات ویروس انگلیسی این است که برای بقای خود تلاش می کند.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: نتیجه آزمایش مسافران یک پروازِ بازگشته از انگلیس نشان داد که آزمایش کرونای ۱۰ نفر آن ها مثبت است، با اینکه افراد تحصیل کرده بودند، حاضر به رعایت دستورالعمل ها نبودند.

حریرچی با اشاره به اینکه اگر ویروس انگلیسی گسترش پیداکند عید امسال مانند پارسال می شود افزود: هنوز در مورد لغو سفر های نوروزی تصمیم گیری نشده است، فعلا مصوب شده که در تعطیلات اقامت در پارک ها و مدارس ممنوع باشد.

او اظهار کرد: ۹۰ درصد سفر ها با خودرو های شخصی و عمومی است که چندان تحت کنترل هیچکس نیست، احتمال اینکه مانند سال قبل سفر ها لغو شود کم نیست، هر فردی که علائمی مشکوک به کرونا دارد بلافاصله باید به مرکز درمانی مراجعه کند.

ابول نژادیان در ادامه برنامه با بیان اینکه ویروس غالب در استان انگلیسی است افزود: ما دامنه تست گیری و بیمار یابی را افزایش داده ایم ومحدودیت های شدیدتری اعمال شده است، اما در بهترین حالت ۶۵ درصد محدودیت ها اجرایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: در خصوص محدودیت ها برخی اصناف مقاومت هایی دارند که تلاش شده آن ها را با اقناع همراه کنیم و در مواردی هم با متخلفان برخورد شده است، مشکل اساسی ما با بازارچه های محلی و حاشیه ای شهر ها از جمله اهواز است، اما تلاش می کنیم محدودیت های سخت تری اجرا کنیم تا بتوانیم موج بیماری را مهار کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: اگر ۹۵ درصد مردم ماسک بزنند و پروتکل ها را دقیق رعایت کنند میزان مرگ و میر ما در خرداد ۱۴۰۰ به زیر ۳۰ نفر خواهد رسید.

حریرچی افزود: در خصوص ممنوعیت سفرهای نوروزی پیشنهاداتی شده، اما هنوز تصمیمی گرفته نشده که باید چند روزی صبر کنیم تا ببینیم وضعیت ویروس انگلیسی و رعایت پروتکل ها چه می شود.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تنها ۳ درصد از محدودیت تردد ها اعمال می شود گفت: جریمه ماسک نزدن در عراق معادل ۵۰۰ هزار تومان است.

او با اشاره به اینکه امروزه ۹۷ درصد تردد هایمان را انجام می دهیم افزود: مدارس و دانشگاه ها تعطیل هستند و برخی از محدودیت ها همچنان وجود دارد، اما کلاً ۳ درصد تردد و رفت و آمدهایمان کم شده است، اینگونه نیست که محدودیت ها و دستورالعمل ها صددرصد رعایت شود.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در کشور عراق پنجشنبه جمعه، شنبه و یکشنبه خودرو ها حق ندارد از خانه خارج شوند گفت:گلایه بیشتر من از کسانی است که دستورالعمل را رعایت نمی کنندو متاسفانه با آن ها برخورد صورت نمی گیرد.

او اظهار کرد: در ۱۱ شهر استان خوزستان وضعیت قرمز است، باید کلیه مشاغل گروه دو، سه و چهار تعطیل باشند تا به امروز صبح برآورد ما این است که کمتر از ۵۰ درصد این اتفاق افتاده است، در این استان نصف کارکنان دستگاه ها باید در محل کار خودشان حضور پیدا کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.