تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
کد خبر : 169080

هر زمان بخواهیم ایران را تحریم می‌کنیم

هر زمان بخواهیم ایران را تحریم می‌کنیم

«جو بایدن» در پاسخ به این سؤال که آیا هنوز به موضع خود مبنی بر اینکه اگر ایران به تبعیت از برجام بازگردد، امریکا هم به توافق بازمی گردد و تحریم ها را لغو می کند، پایبند هست یا نه، گفت: «سخت خواهد بود، اما بله».

«جو بایدن» در پاسخ به این سؤال که آیا هنوز به موضع خود مبنی بر اینکه اگر ایران به تبعیت از برجام بازگردد، امریکا هم به توافق بازمی گردد و تحریم ها را لغو می کند، پایبند هست یا نه، گفت: «سخت خواهد بود، اما بله».

«بایدن» پیشتر در مقاله ای قبل از پیروزی در انتخابات نوشته بود که اگر ایران به تعهدات برجامی اش بازگردد، امریکا بار دیگر به این توافق می پیوندد و تحریم های ضد ایرانی را لغو می کند.

او در گفت وگوی اخیر خود با «نیویورک تایمز» درباره برنامه خود در قبال ایران گفت که امریکا از طریق مشورت با متحدان و شرکای خود، وارد مذاکرات و توافقات بعدی برای تشدید و تمدید محدودیت های هسته ای ایران خواهد شد و همچنین به برنامه موشکی ایران نیز خواهد پرداخت.

«بایدن» سپس تأکید کرد که هر زمان نیاز باشد، امریکا گزینه بازگشت تحریم ها را در اختیار دارد و ایران نیز این موضوع را می داند. پیشتر نیز «جیک سالیوان» گزینه مشاور امنیت ملی بایدن گفته بود اگر ایران به تعهداتش بازگردد و با حسن نیت، آماده انجام مذاکرات بعدی باشد بایدن نیز آماده است همان کار را انجام دهد.

به نوشته نیویورک تایمز دیدگاه «بایدن» و تیم امنیت ملی او این است که وقتی توافق از سوی دو طرف احیا شد، باید یک دور بسیار کوتاهی از مذاکرات برگزار شود تا زمان محدودیت ها بر تولید مواد شکاف پذیر در ایران که می تواند برای ساخت بمب اتم به کار رود، افزایش یابد و همچنین به فعالیت های منطقه ای ایران از طریق گروه های نیابتی اش در لبنان، عراق، سوریه و یمن نیز بپردازد.

با پیروزی «بایدن» که پیشتر در دولت «باراک اوباما» تجربه مذاکرات هسته ای و دستیابی به توافق با ایران را از سرگذرانده است، این دیدگاه تقویت شده که او چنانکه وعده داده است در نخستین گام، تصمیم بازگشت به برجام را در دستور کار خود قرار خواهد داد. تصمیمی که گرچه او اینک اجرای آن را دشوار می داند اما آن را به عنوان هدفی برای بازگشت به گفت وگو با ایران در نظر گرفته است.

رئیس جمهور منتخب امریکا معتقد است که آغاز گفت وگو با ایران درباره فعالیت های هسته ای و سایر موضوعات از جمله مسائل منطقه ای باید از طریق به کارگیری یک راهبرد شفاف با اهداف مشخص و با کمک متحدان اروپایی امریکا انجام شود. چه او پیشتر سیاست ترامپ در عرصه سیاست خارجی را افسارگسیخته و بدون بهره گیری از یک استراتژی مشخص توصیف کرده بود و اعتقاد داشت که ترامپ بدون هیچ برنامه ای برای خروج از تشدید تنش ها وارد درگیری با ایران شده است.

«بایدن» با این نگاه، بازگشت به برجام را دنبال می کند و می کوشد در صورت حضورش در کاخ سفید بار دیگر از طریق اجماع با سایر شرکای بین المللی اش مبنای تازه ای برای ملزم کردن ایران به اجرای تعهدات برجامی اش و آماده سازی آن برای گفت وگو پیرامون سایر موضوعات به وجود آورد. هدفی که بی تردید برای رسیدن به آن باید بیشتر از ترامپ آماده واگذاری امتیازات و تأمین منافع ایران باشد.

این در حالی است که مقام های بلندپایه کشورمان از امریکا خواسته اند در نخستین گام با برداشتن تحریم های هسته ای، فضا را برای آغاز گفت وگو امکانپذیر کند. گفت وگویی که به گفته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران باید نخست درباره نحوه بازگشت امریکا به برجام صورت گیرد.

رئیس جمهور منتخب امریکا پیام دولتمردان ایرانی را شنیده است و قصد دارد که پس از آغاز کار خود در کاخ سفید به سرعت درباره این موضوع تصمیم گیری کند. با این حال اشاره او به سخت بودن این کار به نظر می رسد ناظر بر روندی از تحولات و اتفاقات است که در سه سال گذشته بر سر این توافق آمده است، از جمله خروج ترامپ از برجام و اعمال سیاست فشار حداکثری علیه کشورمان.

این دشواری ها همچنان که ناظر بر تبعات تحریم های دولت ترامپ است می تواند ناظر بر برخی مخالفت ها در داخل ایران هم باشد چنانکه مصوبه روز سه شنبه مجلس به اذعان بسیاری از کارشناسان هدفی جز مسدود کردن تعامل در آینده نزدیک ندارد. با وجود این و در کنار این تحلیل ها نظرهای دیگری هم وجود دارد که یادآوری می کند تصمیمات مهم در حوزه سیاست خارجی و مشخصاً درباره توافق هسته ای خارج از حوزه مسئولیت یک نهاد به تنهایی است و مصوبه مجلس در این چارچوب نمی تواند مانع تحولات آتی باشد.

به هر روی رئیس جمهور منتخب امریکا حالا خیلی صریح اعلام کرده که آماده است به برجام برگردد و دشواری های موجود هم به نظر نمی رسد از موانع و سختی های کار در ابتدای شروع مذاکرات منجر به توافق برجام سخت تر باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.