تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
کد خبر : 168260

من نوح نیَم و هزار طوفان دیده ام/پرونده پرحاشیه کنکور۹۹ بسته شد!

من نوح نیَم و هزار طوفان دیده ام/پرونده پرحاشیه کنکور۹۹ بسته شد!

نوبرنیوز/ریحانه سید عرب: شاید داوطلبان کنکور۹۹ بارها از خود بپرسند که آیا آرزو های انسان هم اشتباه می کند؟ اما سال ۹۹ بارها اثبات کرد که فقط تصمیم براساس آرزوها مهم نیست و روال دنیا صرفا براساس آرزوهای ما طی نمی شود.  هزاران انسان امسال به چشم خویش دیدند که رسیدن به رویا صرفا به

نوبرنیوز/ریحانه سید عرب: شاید داوطلبان کنکور۹۹ بارها از خود بپرسند که آیا آرزو های انسان هم اشتباه می کند؟ اما سال ۹۹ بارها اثبات کرد که فقط تصمیم براساس آرزوها مهم نیست و روال دنیا صرفا براساس آرزوهای ما طی نمی شود.

 هزاران انسان امسال به چشم خویش دیدند که رسیدن به رویا صرفا به خواستن و آرزو را در سر داشتن نیست، شاید شرطی لازم باشد اما قطعا کافی نیست.

چراکه آمار شرکت کنندگان کنکور نظام اموزشی قدیم نشانه خوبی هستند برای نمایش سه سال ماندن پشت سد کنکور و نرسیدن به هدف و آرزو.

امسال و کنکور۹۹ برای تمام داوطلبان کنکوری همانند مردم عادی و شاید بیشتر سالی عجیب و پر حادثه بود.

دانش آموزان سال آخری که بخاطر شرایط کرونا نه تحصیلشان تمام و کمال بود و نه امتحانات نهایی شان معقولانه طرح شد و در آخر کنکور۹۹ که بیشتر شبیه عقده گشایی از داوطلبان و زحماتِ حداقل یکساله شان بود.

علاوه بر دانش آموزان دوازدهمی، کم نبودند تعداد بچه های فارغ التحصیلِ سال ۹۸ که به امید نتیجه بهتر و همان قضیه رسیدن به آرزوها خود را برای تحمل سختی برای سال دوم آماده کرده بودند.

دانش آموزان فارغ التحصیل۹۸ اولین گروه از بچه های نظام جدید بودند و به رغم ابهامات موجود شرایط خوبی برای کنکور نداشتند و کنکور۹۹ برای آنها فرصتی جدی برای جبران بود.

اما حواشی آخرین کنکور قرن بزرگترین تله مردابی بود که داوطلبان می توانستند به راحتی گرفتارش شوند.

از اسفند سال گذشته با ورود ویروس کرونا کمبود امکاناتِ مدارس و آموزشگاه ها بسیاری از دانش آموزان را برای جبران عقب افتادگی درسی دلسرد کرد کمی بعد در ماه رمضان خبر تعویق باعث شد دوباره  بعضی دانش آموزان خرسند و امیدوار تر برای کنکور تلاش کنند.

ولی دریغ از این که این خبر مانند دو لبه شمشیر برای عده ای متفاوت تر بود و باعث سست شدن انگیزه شان بخاطر تلاش های فراوانشان شد.

 همین دوگانگی باعث تولید انواع هشتگ ها،کمپین ها، تبلیغ و تهدید ها شده و در آخر خبرِ تعویق در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت تکذیب شد و باز همین ماجرا سیلی عظیم از حواشی را به راه انداخت.

مهر عدم تعویق براخبارِ آزمونِ سراسری دانش آموختگانِ کنکوری را روانه ی صندلی هایشان در حوزه امتحانی کرد و روز آزمون محلی برای به نمایش گذاشتن اهمیت آینده و نتیجه کنکور بود چراکه داوطلبان در شرایط شیوع کرونا تهدید بزرگی را به جان خود خریده بودند.

کرونا هرچقدر که برای مردم و دانش آموزان شرایط بدی فراهم کرده بود برای سودجویان همیشه در صحنه و برخی موسسه های آموزشی که جز پول هیچ چیز برایشان مهم نیست، بهترین فرصت برای بالا کشیدن مال مردم بود.

برخی از این موسسات به راحتی کرونا را بهانه کردند و با نشاندن ۲۰ نفر به جای ۵۰ نفر پول مازاد را بدون آنکه به دانش آموزِ بیچاره و والدینش خبر بدهند ضمیمه ی پرونده کردند و بعد از گذشت چند جلسه که حق انصراف از دانش اموز سلب می شد، آنها را مجبور به تسویه حساب کردند.

بعضی دیگر نیز که شهریه کلاس ها را همان ابتدا و یکجا دریافت کرده بودند با وجود آنکه کلاس ها تشکیل نشد و یا به صورت آنلاین تشکیل شد اقدامی جهت بازگرداندن پول یا خسارت وارد شده به اولیا انجام ندادند دریغ از اینکه عملکرد دبیر یا بهتر بگویم صیادان کنکور چندان چنگی هم به دل  نمی زد.

با احترام به جامعه معلمین صادق و دلسوز متاسفانه باید بگویم که در این مسیر پر شیب و خم سالهاست که عده ای سودجو، آینده سازان این مرز و بوم را به چشم منبع درآمد می بینند و ناظر یا مرکزی هم برای برخورد با عملکرد آنها وجود ندارد!

حال اما به هرشکلی که بود پرونده کنکور۹۹ با اعلام نتایج نهایی بسته شد، عده ای از دانش آموزان توانستند سهم خود را با هر سختی از چنگ کنکور گرفته و راهی مرحله تحصیلات عالی شوند و عده ای هم باز پشت سد کنکور برای چندمین سال متوالی ایستادند و امیدشان به این است که روزی “عدالت” گوینده ی حکم نهاییِ رایِ دادگاه این داوطلبان باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

طييه احمدزاده یکشنبه , 11 آبان 1399 - 16:24

متن بسیار تأثیر گذاری بود
از اینکه هر ساله بعد اعلام نتایج کنکور ، شاهد حاشیه های زیادی هستیم شکی نیست
اما بحق صاحب قلم این دلنوشته حق مظلومیت شرکت کننده های امسال رو خوب ادا کرد
امیدوارم یه روزی نه چندان دور شاهد جذب و استخدام فارغ التحصیلان باشیم تا اندکی از وضع نابسامانی که این بی تدبیری بر داوطلبان تحمیل کرده …. جبران شود . به امید آن روز