تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱
کد خبر : 168944

مخالفت کاخ سفید با کمک۵میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی به ایران

مخالفت کاخ سفید با کمک۵میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی به ایران

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در جلسه هیئت دولت اظهار داشت: بنابر دو دلیل می خواهم از ملت ایران سپاسگزاری و تشکر ویژه می کنم؛ اول بخاطر مقاومت ملت ایران در جنگ اقتصادی؛ چراکه در تاریخ ایران دو دفاع مقدس داشتیم، یکی دفاع ۸ ساله در برابر صدامیان و یکی دفاع مقدس در برابر

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در جلسه هیئت دولت اظهار داشت: بنابر دو دلیل می خواهم از ملت ایران سپاسگزاری و تشکر ویژه می کنم؛ اول بخاطر مقاومت ملت ایران در جنگ اقتصادی؛ چراکه در تاریخ ایران دو دفاع مقدس داشتیم، یکی دفاع ۸ ساله در برابر صدامیان و یکی دفاع مقدس در برابر جنگ اقتصادی در برابر ترامپیان.

وی افزود: بحمدالله ملت ما هم در جنگ اول علیرغم اینکه ملت ما در آن زمان تنها بود و شرق و غرب پشت سر متجاوزین قرار گرفته بودند؛ توانست با مقاومت، ایمان و ایثار توانست به پیروزی برسد.

روحانی با اشاره به اینکه در این جنگ سه ساله اقتصادی هم تنها بودیم و کسی به ما کمک نکرد، اضافه کرد: این سربازان خط مقدم، کارگران کشاورزان و صادرکنندگان و مردم بودند که ایستادکی و تلاش کردند و ما را به پیروزی رساندند.

رئیس جمهور افزود: یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت و شکست حتمی دشمن در این جنگ اقتصادی پایان دوره ترامپیسم است. آدمی که بدترین جنایت ها را در تاریخ آمریکا نسبت به ملت های مستقل مانند ایران و فلسطین انجام داد. در این نبرد اقدامات زیادی برای افزایش فشار بر ملت ایران انجام داد.

وی با بیان اینکه آمریکا سیاست های ترامپ علیه ایران را جبران کند، افزود: خدا را شکر که شر ترامپ از سر مردم آمریکا و دنیا کوتاه شد. صندوق بین المللی در دوران کرونا قصد داشت ۵ میلیارد دلار در مباحث پزشکی به ایران کمک کند که کاخ سفید مخالفت کرد و نگذاشت.

رئیس جمهور تصریح کرد: سیاست ایران تعهد در برابر تعهد، اقدام در برابر اقدام و کاهش تنش در برابر کاهش تنش است. از دولت آتی آمریکا انتظار داریم سیاست های نادرست دولت قبلی را جبران کند. اگر چنین اراده ای در حاکمان آینده آمریکا وجود داشته باشد، ایران و آمریکا می توانند به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردند؛ این می تواند حل مسئله باشد و شرایط را تغییر بدهد.

رئیس جمهور با قدردانی از مقاومت ملت ایران در جنگ اقتصادی سه ساله در برابر ترامپیان، تصریح کرد: یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران و شکست حتمی و قطعی دشمن در این جنگ اقتصادی، پایان دوران ترامپیسم است.

روحانی تصریح کرد: عوامل شکست این فرد، سیاست های غلط خارجی، بهداشتی، اقدام نژادپرستانه و غیرقابل اعتماد بودن وی بود. او مسیر عوام فریبانه و پوپولیستی خود را ادامه داد و خدا را شکر که این شر از سر مردم آمریکا و مردم منطقه پاک شد.

روحانی با بیان اینکه برنامه های دولت بر این مبنا نیست که فردا چگونه خواهد بود، بلکه براساس شرایط سخت تدوین شده است، گفت: دولت برنامه ۹ ماهه ای را بر مبنای شرایط سخت تدوین کرده است، اما در عین حال همواره این چنین بوده که اگر مشکلی برای مردم در زندگی پیش آمده بخاطر فشار های ناحق و غیرانسانی کاخ سفید بوده و هر زمانی که آن ها به تعهدات بین المللی برگردند، آن شرایط عوض خواهد شد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در شرایط قبل از سال ۱۳۹۷ با تلاش مردم و همه دست اندرکاران در دولت و قوای دیگر می توان آمار و ارقام شاخص های اقتصادی و دستاورد ها را با دوران بلندمدت تاریخ ایران مقایسه کرد.

روحانی اضافه کرد: سال ۹۴ الی ۹۶ و قبل از شروع جنگ اقتصادی را می توان با شرایط اقتصادی ایران در ۴۱ سال قبل مقایسه کرد و در این ۳ سال در بسیاری از شاخص های مهم اقتصادی شاهد پیشرفت ملموس هستیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: رشد تولید ناخالص ملی در متوسط ۴۱ سال، ۱.۵ درصد است و رشد اقتصادی و رشد اقتصادی در ۳ سال ۹۴ الی ۹۶، ۴.۷ درصد است. یعنی بیش از ۳ برابر رشد افزایش داشته است. میزان اشتغال خالص هم در ۴۱ سال به طور متوسط ۲۶۱ هزار است و در این ۳ سال به طور متوسط ۶۸۴ هزار نفر است.

روحانی اضافه کرد: میزان صادرات غیرنفتی در ۴۱ سال به طور متوسط ۱۰ میلیارد دلار بوده در این ۳ سال به طور متوسط بیش از ۳۰ میلیارد دلار بوده است. تورم هم متوسط ۴۱ سال ۱۹.۵ درصد است در این ۳ سال تورم به طور متوسط ۱۰.۲ دهم است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: همه شاخص های اقتصادی نشان می دهد که دولت جمهوری اسلامی ایران در طول ۳، ۴ سال قبل از جنگ اقتصادی دارای سیاست و عملکرد درست و قابل مقایسه و قابل ارایه در دوره بلندمدت تاریخ اقتصادی ایران بوده است.

روحانی گفت: در ۳ سال گذشته نیز که در جنگ تمام عیار اقتصادی بودیم و علیرغم مواجهه با کرونا، شاهد اقدامات بزرگی در عرصه تولید هستیم و تولید صنعتی در مهرماه امسال نسبت به شهریور ماه امسال از رشد ۷۵ درصدی برخوردار بوده است و این بدان معناست که مردم در سخت ترین شرایط بهترین عملکرد را داشته اند، لذا ملت ایران امروز پیروز است و فردا هم پیروز خواهد بود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از ملت ایران بخاطر رعایت های دستورالعمل های پزشکی بویژه در ۲ هفته اخیر، اظهار داشت: در ۲ هفته ای که بسیاری از شهر ها شرایط قرمز، نارنجی و زرد اعلام شده بر اساس آمار قرارگاه مردم بیش از ۹۰ درصد دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کردند و این اقدام افتخارآمیزی است و مردم در این زمینه کار بزرگ و حماسی انجام دادند و به فضل الهی در پایان ۲ هفته شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود.

روحانی تصریح کرد: هیچ راهی برای مقابله با ویروس کرونا جز همکاری و رعایت دستورالعمل های بهداشتی وجود ندارد، ضمن اینکه ۱۴ دستورالعملی که در جلسه ستاد کرونا تصویب شده را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد و در حد توان کمک های ضروری را انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور با قدردانی از تلاش شرکت های دانش بنیان و کادر درمانی گفت: امروز با تلاش های انجام شده می توانیم برای مقابله با کرونا روی پای خود متکی باشیم.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با رهبر معظم انقلاب، گفت: مقام معظم رهبری در این جلسه دستورات مهمی را در رابطه با جهش تولید کسر بودجه و مسایل مربوط به نظام بانکی و حمایت از قشر کم درآمد صادر فرمودند که به همه وزرا و مسئولین تأکید شده که این موارد را پیگیری کنند.

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات و نقاط ضعف موجود در خصوص تراکم جمعیتی در حوزه حمل و نقل بویژه در اتوبوس و مترو در برخی از ساعات روز، گفت: در جلسه روسای کمیته های تخصصی کرونا این موضوع مورد توجه قرار گرفته، لذا تصمیم گرفتیم از هفته آینده وزرا و مدیران دستگاه های اجرایی به حداقل ضروری حضور کارمندان در ادارات اکتفا کنند و بخش هایی که حضور آن ها ضرورتی ندارد را تعطیل کنند تا شاهد خلوت تر شدن اتوبوس ها و مترو باشیم و شرایط بهتری برای سلامتی مردم جامعه فراهم شود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک میلاد با سعادت میلاد با سعادت امام حسن عسگری (ع)، ایشان را آموزگار زندگی در سخت ترین شرایط توصیف کرد و گفت: این امام بزرگوار در سخت ترین شرایط و محدودیت پادگانی زندگی می کردند و در اطراف ایشان پادگان های نظامی وجود داشت تا مردم نتوانند از رهنمود های ایشان استفاده کنند و این امام بزرگوار با هوشمندی توانستند، آموزه های لازم را به مردم منتقل کنند.

رئیس جمهور همچنین با تبریک روز بسیج، گفت: فرمان امام راحل در پنجم آذر سال ۵۸ در رابطه با تشکیل بسیج بسیار حائز اهمیت بود و بسیج در مقاطع مختلف از جمله در دوران دفاع مقدس و حتی در رابطه با مقابله با کرونا نقش بسیار ارزنده ای دارد و این از یادگار های مهم امام راحل است که می توانیم از آن برای حفظ استقلال کشور، منافع ملی و رشد و توسعه کشور و حمایت از مردم استفاده کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.