• امروز : پنج شنبه - 11 آذر - 1400
  • برابر با : 27 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Thursday - 2 December - 2021
خبر/

فراخوان تزریق داوطلبانه واکسن‌های ایرانی در هفته آینده

  • 11 خرداد 1400 - 19:16
فراخوان تزریق داوطلبانه واکسن‌های ایرانی در هفته آینده
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در هفته آینده فراخوان برای تزریق داوطلبانه واکسن برکت و پاستور اعلام می شود.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در کلاب هاوس درباره شیوه نامه های بهداشتی انتخابات اظهار کرد: ١٠ هزار شعبه اضافه کردیم و انتخابات تا ٢ بامداد است و انگشت زدن را ممنوع کرده ایم و ما در وزارت بهداشت یک کرونا هاب داریم و تمام اطلاعات کرونا مثبت ها در دسترس است و به فرمانداران اطلاعات افراد کرونا را مثبت را می دهیم و می توانند با صندوق سیار از این افراد رای بگیرند.

وی ادامه داد: اپلیکیشن حوزه یاب یا صندوق یاب ایجاد شده است تا افراد نزدیک ترین حوزه انتخابی را انتخاب کنند و ما خیلی نگران انتخابات ریاست جمهوری نیستیم، بیشترین آسیب و نگرانی ما مربوط به انتخاب شوراها و روستاهاست چرا که افراد در خانه ها دور هم جمع می شوند و چلوکبابی می خورند و همین دورهمی ها عامل خطر موج پنجم کروناست.

جزییات مجوز مصرف داوطلبانه واکسن کرونا

وی درباره مجوز مصرف داوطلبانه واکسن کرونا گفت: وزیر بهداشت خبر مجوز مصرف داوطلبانه واکسن های ایرانی برکت و پاستور را اعلام کرد و باید دانست که واکسن پاستور در کوبا فاز سه بالینی را به خوبی سپری کرده و به مردم این کشور تزریق شده است.

وی افزود: در هفته آینده فراخوان برای تزریق داوطلبانه واکسن برکت و پاستور اعلام می شود و در مرحله نخست ١٠٠ هزار و بعد ٢٠٠ هزار و ٣٠٠ هزار داوطلب واکسینه می شوند و در واقع قرار است فاز سه با داوطلبان بیشتری سپری شود و به زودی هم می توان به نتایج فاز سه دسترسی پیدا کرد.

آخرین آمار تزریق واکسن کرونا در ایران

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۴ میلیون و ١٣٧ هزار دوز واکسن تزریق کرده ایم و ما ٢ هدف را دنبال می کنیم که هدف اول کاهش مرگ و میر است و باید دانست که ٧۴ درصد مرگ و میر در بالای ۶٠ سال است و کادر بهداشت و درمان را در فاز یک واکسینه کرده ایم و هیچ پزشک و پرستاری نمی تواند ادعا کند که واکسن نزده است و پایان دی ماه امسال تمام گروه هدف دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و ما آبان ماه واکسن از کوواکس، چین و هند دریافت کرده ایم و یکی از گلایه های یونیسف این است که تعهدات کوواکس عملی نشد و واکسن سازها به تعهدات عمل نکردند.

وی افزود: ما ۶٠ میلیون دوز واکسن از اسپوتنیک روسیه خریداری کرده ایم و ظرفیت تولید ۵ میلیون دوز است و یادمان باشد میزان عرضه و تقاضای واکسن با هم متفاوت است و کانادا سه برابر جمعیت واکسن خریده اما واکسن به میزان کافی دریافت نکرده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ما ۵٠٠ هزار دوز واکسن از بهارات هند خریداری کرده بودیم و ١٢۵ هزار دوز پارت اول بارگیری و تحویل شد، پارت دوم هم بارگیری شد اما دادستانی هند مانع ارسال به ایران شد و باید دانست بخش خصوصی هم به راحتی نمی تواند واکسن بخرد مگر اینکه از طرف دولت معرفی شده باشد.

وی افزود: قراردادهای واکسن مانند معاهده ترکنمانچای است و هیچگونه تعهدی برای تحویل واکسن و حق فسخ وجود ندارد و واکسن سازها می گویند تعهدی درباره عوارض واکسن نداریم البته قراردادهای واکسن برای بیشتر کشورهای دنیا این گونه است و تنها برای ما این گونه نیست.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: فاز سوم واکسن برکت شروع شده است و مقرر شد نتایج فاز اول و دوم واکسن به زودی منتشر شود.

وی افزود: وقتی وارد تولید انبوه واکسن می شویم ماجرا فرق می کند و یکی از زیرساخت های بزرگ با تولید ١۵ میلیون دوز راه اندازی شده است و ماه آینده ما به تولید ماهیانه ۵ میلیون دوز رسیده ایم و مرداد ماه به ٨ میلیون دوز خواهیم رسید و با واکسن های وارداتی ماهیانه ١٠ میلیون دوز خواهیم داشت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا پایان خرداد یا نهایت هفته اول تیر ماه بالای ۶٠ ساله ها یک دوز واکسن دریافت خواهند کرد و سپس بیماران هموفیلی، دیالیزی، پیوند اعضا و سرطانی واکسینه می شوند.

آغاز واکسیناسیون عمومی کشور از شهریور ماه

وی افزود: در فاز سه راننده ها، خلبان ها زندانیان و زندانبان ها، مراکز تجمعی، خبرنگاران و سایر مشاغل پرخطر تا اول مرداد ماه واکسینه می شوند و فاز چهارم، واکسیناسیون عمومی کشور است و از شهریور ماه شروع می شود و تا دی ماه طول می کشد. اکنون ظرفیت واکسیناسیون تا ۵٠٠ هزار دوز در روز است و می تواند بالاتر برود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برگزاری نمایشگاه ها و خطر اوج کرونا گفت: روند مجوز نمایشگاه ها این است که درخواست ها به وزارت بهداشت و کشور داده می شود اما مجوز نمایش عمومی مجوز نمی دهیم و به نمایشگاه تخصصی مجوز فعالیت می دهیم و نمایشگاه برای متخصصان و با تعداد محدود برگزار می شود و مجوز عمومی برای نمایشگاه عمومی الکامپ صادر نشده است.

وی گفت: اینکه چرا ما در کارآزمایی بالینی شرکت نکردیم، به دلیل تصمیمات بالادستی بود و در کشور گرفته شد البته ما در کارآزمایی واکسن مشترک ایران و کوبا شرکت کرده ایم چرا که با انتقال فناوری بود.

فوتی های کرونا تیر ماه دو رقمی می شود

وی افزود: ما روزانه ١٢٠ هزار تست انجام می دهیم و این تعداد تست با توجه به شیوع بیماری کافی است و پیش بینی ما این است ١٢ روز دیگر مرگ و میر زیر ١۵٠ می رسد و مرگ و میر ١۵ تا ٢٠ روز آینده (از اوایل تیر ماه) ٢ رقمی شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مدیریت هوشمند کرونا گفت: ما طرح محدودیت هوشمند داریم که بر اساس شاخص های مختلف از جمله میزان بیماران سرپایی و بستری رنگ بندی را مشخص می کنیم و مشاغل را به چهار دسته تقسیم کرده ایم و اختیار به استانداری ها برای تشدید محدودیت ها داده ایم نه تسهیل.

لینک کوتاه : https://nobarnews.ir/?p=174947
  • منبع : باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

07مهر
هیچ مشکلی در تامین واکسن نداریم
استاندار آذربایجان شرقی:

هیچ مشکلی در تامین واکسن نداریم

07مهر
آذربایجان‌شرقی رتبه نخست در تزریق واکسن
۱۲ساله‌ها واکسینه می‌شوند/

آذربایجان‌شرقی رتبه نخست در تزریق واکسن

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.