تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
کد خبر : 169329

سودهای رویایی در بورس برمی‌گردد؟

سودهای رویایی در بورس برمی‌گردد؟

آخرین روز معاملاتی این هفته نیز با افت شاخص کل بورس تهران به پایان رسید تا این نماگر با یک درصد کاهش دیگر تا محدوده یک میلیون و ۴۱۳ واحد عقب نشینی کند. به این ترتیب پس از ثبت چهار هفته پیاپی صعودی، شاهد نزول ۲/ ۶ درصدی شاخص کل بازار سهام در مقیاس هفتگی

آخرین روز معاملاتی این هفته نیز با افت شاخص کل بورس تهران به پایان رسید تا این نماگر با یک درصد کاهش دیگر تا محدوده یک میلیون و ۴۱۳ واحد عقب نشینی کند. به این ترتیب پس از ثبت چهار هفته پیاپی صعودی، شاهد نزول ۲/ ۶ درصدی شاخص کل بازار سهام در مقیاس هفتگی بودیم. در این روز ضمن کاسته شدن از فشار فروش ها، شاهد افزایش محسوس متقاضیان خرید سهام بودیم. به طوری که با وجود سرخ پوشی شاخص کل اما ارزش صف های خرید از فروش بیشتر بود.

اما آیا این متغیر می تواند نویددهنده پایان هیجانات منفی حاکم بر بازار سهام باشد؟ کارشناسان معتقدند شناسایی سود ۲۵ درصدی از سوی خریدارانی که در کف ۲/ ۱ میلیون واحد حضور یافتند مهم ترین دلیل افزایش فشار فروش در روزهای اخیر بوده است. ضمن آنکه برخی اخبار غیراقتصادی و مبهم بودن بودجه ۱۴۰۰ نیز در افزایش عمق این روند اصلاحی موثر واقع شد. از دیدگاه کارشناسان با توجه به روند رو به رشد بازارهای جهانی، هفته آینده فرصت مناسبی برای خرید سهام بوده و در میان مدت انتظار می رود بازار مثبتی پیش روی سرمایه گذاران قرار گیرد.

معاملات روز گذشته بورس تهران از همان دقایق ابتدایی با فشار فروش در اغلب نمادهای معاملاتی آغاز شد. به طوری که شاخص اصلی این بازار با افت بیش از ۲۷هزار واحدی در کمتر از ۲۰ دقیقه حتی به مرز سقوط از ابرکانال ۴/ ۱ میلیون واحد نیز نزول کرد اما حقوقی ها با افزایش فعالیت در سمت خرید سهام و جمع آوری صف های فروش در نمادهای بزرگ و شاخص ساز مانع از ورود دماسنج سهام به یک ابرکانال پایین تر شدند. به نظر می رسد مرز ۴/ ۱ میلیون واحد به کف حمایتی برای فعالان بازار تبدیل شده است و از این رو شاهد برگشت شاخص از این محدوده بودیم.

سودهای رویایی بازمی گردد؟

نمی توان دلیل بنیادی برای اصلاح قیمت سهام در هفته جاری برشمرد اما کاهش ریسک های سیستماتیک ناشی از قطعی شدن انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا و همچنین تمدید مهلت برای بررسی لوایح مربوط به FATF و همزمان با آن وضعیت نامعلوم بودجه ۱۴۰۰ از مهم ترین دلایل فعال شدن ماشه فروش سهام از سوی معامله گرانی عنوان می شود که عمدتا در قیمت های بالای ابتدای سهام خرید خود را انجام داده اند.

از این رو هراس از افت نرخ دلار سبب شده تا ورودی های تابستان از کسب سود (با توجه به قیمت خرید) ناامید شوند. کارشناسان بر این باورند با کاهش ریسک های ریستماتیک نسبت P/ E آینده نگر بازار باید در محدوده بازده بودن ریسک قرار گیرد. حال آنکه در ابتدای تابستان که شاهد ورود بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی تازه نفس (عمدتا از سوی سهامداران تازه وارد) به گردونه معاملات سهام بودیم، نسبت P/ E آینده نگر حدود ۲۵ واحد بود و در حال حاضر به حدود ۱۱ مرتبه رسیده است.

برای رسیدن به محدوده ارزندگی اما یا باید قیمت ها (صورت کسر) کاهش پیدا کند یا شاهد رشد سودآوری (مخرج کسر) بنگاه های بورسی باشیم که طبیعتا در کوتاه مدت مقدور نیست. این مهم سبب شده گروهی از معامله گران که سراسیمه و بدون تحلیل سرمایه خود را وارد سهام گران قیمت کرده بودند، هراسان شوند. سهامدارانی که با نگاهی کوتاه مدت وارد این بازار پرریسک شدند و امید کسب سودهای رویایی از آن بازار داشتند، در شرایط فعلی به اعتقاد کارشناسان لازم است دید تحلیلی تری برای چینش پرتفوی خود داشته باشند و همانند ثلث نخست سال نگاهی رویایی به این بازار نداشته باشند.

بورس مستعد صعود

علی رضا تاجبر، کارشناس بازار سرمایه: در شهریور و مهر ماه سال جاری یک روند نزولی شدیدی را در بازار سهام تجربه کردیم که بخشی از این ریزش مربوط به اصلاح شاخص بورس بود، در ادامه نیز هیجانات بازار باعث شد که روند اصلاحی به یک نزول شدید منجر شود. ارائه گزارش های ۶ ماهه شرکت ها، اصلاح بیش از حد قیمت سهام شرکت ها و رسیدن به محدوده جذاب در کنار برخی حمایت ها موجب بازگشت روند بازار به مدار صعودی شد. همزمان با حذف ریسک انتخابات آمریکا از بازار سهام و متعاقب با کاهش قیمت جهانی دلار شاهد افزایش قیمت کامودیتی ها نیز بودیم. به دلیل اینکه اغلب شرکت های داخلی کامودیتی محور هستند بنابراین بورس ایران از چنین موضوعی منتفع شد.

از طرفی تثبیت نرخ دلار نیمایی در محدوده ۲۲ هزار تومان در کنار سایر عوامل مطرح شده نشان می دهد که اکثر شرکت های بورسی علاوه بر اینکه با حذف ریسک سیستماتیک همراه شدند، با برخی پارامتر های بنیادی که منجر به صعود شود (از لحاظ حجم و میزان فروش) نیز مواجه هستند. بنابراین در مبلغ فروش شرکت ها یقینا افزایشی را پیش رو خواهیم داشت و کاهش P/ E شرکت ها در کنار بهبود مولفه های بنیادی دور از انتظار نیست. در واقع چنین مواردی در گزارش های ماهانه شرکت ها منعکس شد و خرید های مناسبی نیز صورت گرفت به طوری که حجم معاملات از ۱۰ هزار میلیارد تومان در مهر ماه به رقمی بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان در آبان و آذر (در بورس و فرابورس)رسید. حجم معاملات نیز پارامتری درست برای سنجش رویه و اتفاقات چند وقت اخیر محسوب می شود.

به رغم موارد مطرح شده، در یک روند صعودی باید شاهد اصلاحات موقت و جابه جایی سهام در بورس بود. بنابراین بسیار طبیعی است که در یک روند میان مدت صعودی شاهد روز های منفی نیز باشیم. ترس اکثر سهامداران از افت شهریور و مهر ماه تا حدودی باعث تشدید نزول شاخص کل بورس تهران طی چند روز معاملاتی اخیر شد. با این حال روند بازار سهام در بلند مدت صعودی ارزیابی می شود و روز های منفی همانند چند روز اخیر نیز طی این مدت تجربه خواهد شد. در شرکت های P/ E محور که فروشنده کامودیتی ها هستند با تحلیل می توان میزان افزایش سودآوری را به خصوص در گروه متانول، مس و روی مورد ارزیابی قرار داد. شرکت هایی که پایه دارایی همانند بانک ها و شرکت هایی که تجدید ارزیابی دارند از پتانسیل رو به رشد برخوردار خواهند بود. از طرفی اینکه گفته می شود بازار سهام تحت تاثیر موضوعاتی پیرامون FATF منفی شده است. اظهارات ضد و نقیضی به گوش می رسد و موضعی مشخصی از سوی مقامات اعلام نشده است. اما گشایش در این زمینه دور از انتظار نیست و به زودی ریسک FATF از معاملات بازار حذف خواهد شد. در صورتی که چنین موضوعی تصویب شود، بازار سهام به خصوص در گروه بانکی صعود قابل توجهی خواهد داشت. اکنون نیز منفی شدن برخی از سهم ها همانند بانکی ها به نوعی نشات گرفته از شاخص کل و به عبارتی کلیت بازار سهام بود.

بازگشت اقبال به سهام؟

اکبر حامدی، تحلیلگر بازار سرمایه: در معاملات هفته جاری شاخص کل از نگاه نموداری به مقاومت ۵/ ۱ میلیون واحدی رسید. طبیعی است که از کف اولیه که رقم ۲/ ۱ میلیون واحدی بود با رشد ۲۵ درصدی نماگر، عرضه در فضای دادوستد های بورس و فرابورس پیشی بگیرد. برخی از سرمایه گذاران که اقدام به خرید سهام در قیمت هایی پایین کردند طبیعتا اکنون به دنبال ذخیره سود هستند. بنابراین در مجموع روند کلیت بازار صعودی ارزیابی می شود و برای تداوم رشد نماگر های سهامی، افت چند روز معاملاتی اخیر امری ضروری تلقی خواهد شد چرا که تداوم روند افزایشی بدون اصلاح و همزمان با اوج گیری قیمت ها، شاخص های سهامی را شکننده می کند. از دید قیمت های جهانی نیز از وضعیت مطلوبی برخوردار هستیم و احتمالا از هفته آینده بازار به روال طبیعی خود بازگردد.

طبیعتا کاهش تنش های سیاسی موجب بهبود وضعیت سهم های فعال در بورس می شود. اکنون نیز بازار شرایطی متفاوت تر از گذشته را تجربه می کند و احتمالا دیگر خبری از ورود پول های بدون پشتوانه که طی چند ماه گذشته وارد بورس شدند، نیست. بر این اساس باید در چنین وضعیتی با بررسی صنایع و شرکت ها به طور مشخص، ورود به سهام صورت پذیرد. به اعتقاد بنده تا پایان سال شاخص می تواند در صورتی که ریسک سیاسی خاصی را متحمل نشود سقف های قبلی را نیز باز پس گیرد. در حال حاضر بازارگردان ها و حقوقی های شرکت های بزرگ با کمی رشد در سمت فروشنده قرار می گیرند و به نوعی ایجاد فشار فروش در بازار می کنند. زمانی که حقوقی اقدام به عرضه سهمی می کند، خریداران گاه دچار تردید درخصوص شروع روند اصلاحی در بازار می شوند. بنابراین شاهد عقب نشینی این دست از سرمایه گذاران در موضع خرید می شویم. چنین اتفاقی به قوی شدن فروشنده و کاهش قدرت خرید می انجامد و کلیت بازار نیز به سمت منفی شدن حرکت خواهد کرد. در هفته آینده اکثر شرکت های معدنی، پتروشیمی، خودرو و بانکی از لحاظ بازاری می توانند ایجاد جذابیت کنند و شاخص نیز به تبع این رویداد مثبت می شود.

بورس چهارشنبه از دریچه آمار

همان طور که اشاره شد بورس تهران از همان دقایق ابتدایی پیش گشایش شاهد فشار فروش در اغلب نمادهای معاملاتی بود. با برخورد شاخص کل به محدوده حمایتی ۴/ ۱ میلیون واحد اما از مازاد عرضه در نمادهای بزرگ و شاخص ساز کاسته شد و شاهد بازگشت قیمت ها از برخی سهام به محدوده سبز تابلو نیز بودیم. از این رو تا حدودی از افت نماگر اصلی سهام کاسته شد و در نهایت با افت ۱۴ هزار و ۸۷۰ واحدی (معادل یک درصد) شاخص کل، دماسنج اصلی سهام در پایان هفته ای منفی تا محدوده یک میلیون و ۴۱۳ هزار واحد عقب نشست. عرضه و تقاضا در این روز سبب شد تا ارزش معاملات خرد سهام که روز سه شنبه کاهش محسوسی را ثبت کرده بود مجددا افزایشی شود و به ۱۲ هزار و ۸۲۹ میلیارد تومان برسد. طی معاملات روز چهارشنبه حدود ۶۰ درصد از نمادهای معامله شده با افت قیمت همراه شدند و در مقابل شاهد صعود قیمتی در ۴۰ درصد از سهام بورسی بودیم. ۸ صنعت از صنایع ۳۸گانه بورسی در این روز سبزپوش بودند که در این میان دو گروه کامودیتی محور معدنی- فلزی نیز خودنمایی کردند. معدنی ها در این روز با بیشترین خالص خرید حقیقی ها همراه شدند اما زیرمجموعه های گروه فلزات اساسی با اقبال حقوقی ها به سطوح مثبت تابلو بازگشتند. نکته جالب توجه در معاملات پایان هفته بورس تهران، افزایش خریداران سهام بود. به طوری که با وجود افت نماگر اصلی بورس تهران، شاهد تشکیل صف خرید ۹۵۰ میلیارد تومان در ۶۹ نماد بورسی در مقابل انتظار ۷۸۶ میلیارد تومانی فروشندگان برای خروج از گردونه معاملات سهام بودیم. افزایش تقاضا می تواند نویددهنده بازگشت قیمت ها به محدوده تعادلی در هفته آینده باشد. با این حال باید دید در روزهای تعطیل پایان هفته چه چیزی در انتظار بورس بازان است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.