تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
کد خبر : 171926

جهش دوباره کرونا اثر بخشی واکسن را زیر سوال برد

جهش دوباره کرونا اثر بخشی واکسن را زیر سوال برد

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، درباره آخرین تغییرات و جهش های ژنتیکی در کروناویروس، گفت: این روزها سخن از واریانت های جدید یا جهش های اساسی در کرونا ویروس بسیار است و البته در مورد واریانت B.۱.۱.۷ (اولین بار در انگلستان شناسایی شده)، B.۱.۳۵۱ (اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده) و P.۱

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، درباره آخرین تغییرات و جهش های ژنتیکی در کروناویروس، گفت: این روزها سخن از واریانت های جدید یا جهش های اساسی در کرونا ویروس بسیار است و البته در مورد واریانت B.۱.۱.۷ (اولین بار در انگلستان شناسایی شده)، B.۱.۳۵۱ (اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده) و P.۱ (در برزیل شناسایی شده) شنیده ایم، اما تیپ یا واریانت های دیگری نیز ظاهر و گزارش شده اند و متاسفانه هیچکدام از این یافته ها از خموشی کرونا حکایت ندارند از جمله واریانت های آمریکایی در نیویورک که B.۱.۵۲۶ نام دارد، حاوی همان جهش E۴۸۴K است و باعث ایجاد نگرانی بسیار شده است.

نگرانی از جهش آمریکایی کرونا و احتمال چالشی جدید برای واکسن

وی افزود: تصور می شود این جهش حداقل به کروناویروس اجازه می دهد تا از برخی واکنشهای ایمنی بدن فرار کند. واکسنهای ایجاد شده علیه ویروس اصلی و نخستین نیز در برابر واریانت B.۱.۳۵۱ کمتر اثرگذارند و در هفته اخیر بسیاری از محققین اذعان داشتند که این نوع در چند هفته گذشته به طرز نگران کننده ای در جمعیت بیماران ایالات متحده نیز افزایش یافته است و البته ظاهرا بیماران با این نوع جدید به طور متوسط ​​پیرتر بوده و بیشتر در بیمارستان بستری می شوند، فعلا تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد که نوع B.۱.۵۲۶ نیز لااقل در شمال شرقی ایالات متحده پراکنده شده و مجموعه منحصر به فرد جهش ها در آنتی ژن اسپایک(S) آن نیز ممکن است یک چالش آنتی ژنی برای مداخلات فعلی و واکسن باشد.

جهانپور گفت: اخیرا البته نوع Fin-۷۹۶H هم در فنلاند شناسایی و گزارش شده است که جهش هایی مشابه آنچه در B.۱.۱.۷ و B.۱.۳۵۱ دیده می شود، دارد. علاوه بر این دارای جهش در یکی از مناطق آنتی ژن (N) نیز هست.

فعلا واکسنها موثرند، اما…

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: فعلا به نظر می رسد که اغلب واکسن های موجود در برابر نوع B.۱.۱.۷ موثرند، اما در مورد واریانت ۱.۳۵۱.B اطلاعات موثقی در مورد اثربخشی واکسن در برابر آن وجود ندارد و کماکان باید منتظر بررسی های بیشتر ماند.

آغاز توزیع واکسن اتحادیه کوواکس

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در این میانه البته خبر خوش آغاز دور نخست توزیع واکسن از سوی اتحادیه کوواکس در بیش از ۱۴۲ کشور عضو آن از جمله ایران است، اگرچه به نظر می رسد تمامی سازنده های واکسن فعلا با تاخیر در تحویل واکسن مواجهند اما کوواکس با تاخیر چند هفته ای توزیع واکسن را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: عمده واکسن توزیعی از مسیر کوواکس، واکسن آکسفورد/آسترزنکا خواهد بود که در سایت های مختلف تولید این واکسن در دنیا از جمله هند و کره جنوبی تولید شده است و بنا بر آخرین اعلام، سهم ایران در دور نخست و در چند محموله، بیش از ۳ میلیون و ششصدهزار دز از این واکسن خواهد بود که با توجه به برنامه کشوری، در فصل بهار احتمالا برای تکمیل فاز ۱ و عمدتا برای واکسیناسیون افراد مشمول فاز ۲ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.