×

حریرچی، معاون وزیر بهداشت:
بیماران کرونایی، یک پنجم فوتی‌های روزانه کشور

 • کد خبر: 165392
 • 25 تیر 1399
 • معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک پنجم فوتی‌های روزانه کشور مربوط به بیماران کرونایی است و این زنگ خطری جدی و نگران کننده ‌است.
  بیماران کرونایی، یک پنجم فوتی‌های روزانه کشور
 • نوبرنیوز: ایرج حریرچی روز سه شنبه در جلسه اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا در همدان بیان کرد: روزانه حدود یک هزار و ۵۰ نفر در کشور جان خود را از دست می دهند که بیش از ۲۰۰ تن از آنها بیماران کرونایی هستند.

  وی ادامه داد: هر چند بیشتر فوتی های ویروس کرونا را افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای تشکیل می دهند اما در صورت نبود این ویروس این طیف از افراد تا چندین سال دیگر عمر می کردند.

  معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: امید به زندگی در کشور بالای ۷۰ سال است و کسی که به سن ۶۰ سال می رسد ۲۲ سال دیگر امید به زندگی دارد.

  حریرچی درباره عوامل موثر در بروز کرونا گفت: یکی از عوامل ابتلا به کرونا مسافرت ها است که طبق بررسی های صورت گرفته ساکنان استان های قرمز کرونایی برای دوری از این بیماری بیشتر سفر می روند.

  وی ادامه داد: این قبیل مسافرت ها به مثابه بمب ساعتی است چرا که این افراد بیشتر استان های سفید را به عنوان مقصد سفر انتخاب می کنند.

  حریرچی افزود: سلامت مردم در کنار معیشت بسیار با اهمیت است و براساس آمارهای موجود حدود هشت درصد مبتلایان به کرونا در همدان ناشی از تماس ها و درگیری ها ناشی از بازگشایی مشاغل بوده است.

  معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: همچنین ۴۱ درصد ناشی از دورهمی های خانوادگی و ۵۱ درصد مابقی نیز مربوط به خانواده هایی است که از بیرون بیماری را به داخل خانه راه داده اند.

  حریرچی وضعیت کنونی دورهمی ها را یک زنگ خطر دانست و گفت: عروسی و مجالس دورهمی هیچگونه اثر اقتصادی ندارند ولی بالاترین میزان ابتلا را به خود اختصاص دادند که موجب مواجهه خانگی و ورود ویروس به درون خانه می شود.

  وی ادامه داد: حدود نیمی از مبتلایان به کرونا در همدان خانم های خانه دار هستند که به ۲ علت حضور در دورهمی یا از طریق سایر اعضای خانواده با این ویروس درگیر شدند.

  معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: ۴۴۶ نفر از کارکنان بهداشت و درمان استان همدان کرونایی شدند که سه درصد نیروی ۱۵ هزار نفری را درگیر کرده است.

  حریرچی ادامه داد: باید حواسمان به مناسبت های خانگی و عروسی و ترحیم باشد همچنین تدبیری برای “واکنش سوگ” پیش بینی شود.

  وی بیان کرد: در برخی از استان ها برای همدردی با خانواده متوفیان که نتوانستند مراسمی برگزار کنند تماس های تلفنی مکرر برقرار می شود یا این مراسم ها به صورت اینترنتی صورت می گیرد.

  معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه باید مداخلات ویروس را محدود کرد افزود: برخی کشورها در صورت مشاهده چند مورد مشکوک یا مبتلا به کرونا در یک منطقه اقدام به ایجاد محدودیت شدید و غربالگری همه افراد آن منطقه می کنند.

  حریرچی افزود: هدف از سفر به همدان قدردانی از اقدام هایی که در این استان صورت گرفته و بررسی وضعیت آینده این استان است.

  وی اضافه کرد: همدان جزو استان هایی است که با وجود شیوع این ویروس در روزهای نخست، اما با کنترل مناسب در این استان شدت بیماری را مشاهده نکردیم.

  معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: علت آن فرهنگ و رفتار اجتماعی مردم در رعایت فاصله اجتماعی، رعایت نکات بهداشتی توسط مردم، مدیریت خوب مقام های سیاسی، بهداشتی و درمانی و سایر مسوولان است.

  وی گفت: مدیریت ۵۱ طغیان ویروس کرونا در همدان، استفاده از بخش کوچکی از تخت ها و نداشتن کمبود در زمینه تخت های بیمارستانی، نشانه مدیریت خوب مسوولان این استان است.

  حریرچی افزود: طبق بررسی های صورت گرفته ویروس کرونا از پیچیدگی و هوش بالایی برخوردار است و نگرانی ما استان هایی است که موفق عمل کردند چراکه ابتلا کم بود و یک اشتباه باعث افزایش بالای شمار مبتلایان می شود.

  وی اضافه کرد: اگر استان همدان بتواند مقاومت پنج ماهه را ادامه داده و به دسترسی به واکسن ویروس کرونا متصل کند یک شاهکار بزرگ است.

  معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: در این جنگ فرسایشی از مسوولان مبارزه با ویروس کرونا انتظار می رود اجازه ندهند مردم خسته بشوند.

  وی ادامه داد: فوت نماینده بهار و کبودراهنگ در خانه ملت نشان از این است که کرونا به راحتی می تواند جان افراد را بگیرد چرا که تعداد زیادی از مقامات سیاسی، مذهبی و علمی به این ویروس مبتلا شدند.

  بر اساس اعلام سیما سادات‌لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۵۹ هزار و ۶۵۲ نفر تا ۲۳ تیر ۹۹ در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۲۰۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۳ هزار و ۳۲ نفر رسیده است .

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *