• امروز : جمعه - 30 مهر - 1400
  • برابر با : 16 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Friday - 22 October - 2021
خبر/

با وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی چه وسایلی می توان خرید؟!

  • کد خبر : 172717
  • 15 فروردین 1400 - 21:42
با وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی چه وسایلی می توان خرید؟!
با افزایش وام ازدواج به ۲۰۰ میلیون تومان با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که برای خرید وسایل ابتدایی کاملا ساده نیازمند ۱۵۰ میلیون هستید.

حدود چند روز پیش بود که رئیس مجلس شورای اسلامی از افزایش وام ازدواج صحبت کرد. صحبت‌هایی با این عنوان “بخش مهمی از اعتبارات خرج وام دادن به نور چشمی‌ها و ابر بدهکاران بانکی می‌شد و نوبت مردم که می‌رسید می‌گفتند بودجه نداریم. مجلس با هدف سوق دادن منابع به سمت رفع نیاز‌های مردم و برای حمایت از خانواده وام ازدواج را به ۲۰۰ میلیون تومان برای زوج‌های جوان و ۱۴۰ میلیون تومان برای همه زوج‌ها افزایش داد.”

نظام بانکی همیشه با موضوع افزایش وام ازدواج مخالف بوده؛ زیرا همیشه از کمبود منابع سخن می گوید. اما در نهایت این مصوبه توسط مجلس مطرح و تائید می شود.

در روزهایی که گرانی دست بر گردن سراسر جامعه انداخته است, جوانان رغبتی برای شروع یک زندگی را ندارند.ازدواج در هر سنی در ابتدا نیازمند مسکن, لوازم منزل و برخی کالاهای اساسی برای ادامه زندگی است. نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی باعث شده تاجوانان به آینده خوشبین نبوده و به فکر تشکیل زندگی نیفتند.

با وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی چه وسایلی می توان خرید؟!

تورم اقلام مورد نیاز یک زوج برای شروع زندگی

با وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی چه وسایلی می توان خرید؟!

 نرخ تورم هم که بیداد  و روز به روز کشور را با گرانی های بیشتری مواجه می کند. نرخ تورم سال ۹۸ طبق آمار مرکز آمار ایران ۴۱/۲درصد اعلام شد.وام ازدواج در سال ۹۸ ابتدا ۶۰ میلیون و سپس در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان اعلام شد و نتوانست ذره ای درد از زوجین دوا کند.

گویا دولت با افزایش وام ازدواج به فکر حل کردن مشکل زوجین بوده است؛ ناغافل از اینکه نرخ تورم هم‌زمان با نرخ وام ازدواج در حال صعود است.

تورم در فروردین سال ۹۹ بر روی ۳۲ درصد و طبق آمار مرکز آمار ایران  ۳ ماهه ابتدای سال ۹۹ گران ترین نیمه سه دهه اخیر شد.

خرید لوازم خانگی برقی همیشه یکی از دغدغه‌های بزرگ بسیاری از خانواده‌ها و زوج‌های جوان به هنگام خرید جهیزیه بوده است. کافیست دستتان در خرید باشد و گشتی در بازار بزنید تا متوجه شوید که قیمت لوازم خانگی ایرانی ۵۰ درصد و لوازم خانگی خارجی ۱۰۰ درصدرشد کرده است.

وسایل ایرانی برای شروع یک زندگیمتوسط قیمت(سال ۹۸)قیمت(سال ۹۹)
یخچال ساید بای سایدحداقل:۷میلیون/حداکثر:۱۵میلیونحداقل:۲۲میلیون/حداکثر:۲۵۰میلیون تومان!
اجاق گازحداقل:۲میلیون/حداکثر:۷میلیونحداقل:۸ میلیون/حداکثر:۴۰ میلیون تومان
مبلحداقل:۶میلیون/حداکثر:۶میلیون به بالاقیمت متغیر است
سرویس چینیحداقل:۲۰۰هزارتومان/حداکثر:۲ میلیون به بالاحداقل:۲ میلیون/حداکثر:متغیر
جاروبرقیحداقل:۶۰۰هزارتومان/حداکثر:۲ میلیون به بالاحداقل: ۲میلیون تومان/حداکثر:۱۰ میلیون
سرویس خوابحداقل:۳میلیون/حداکثر:۶ میلیونحداقل:۸میلیون تومان/ حداکثر:متغیر
سرویس قابلمهحداقل:۵۰۰ هزارتومان/حداکثر:۴ میلیون تومانقیمت متغیر است 
فرشحداقل:۲میلیون/حداکثر:۲میلیون به بالاقیمت با توجه به نوع فرش متغیر است

لباسشویی

حداقل:۴میلیون/حداکثر:۴میلیون به بالاحداقل:۸ میلیون/حداکثر:۱۲ میلیون به بالا

این تنها قیمت بخشی از لوازم خانگی ضروری برای شروع یک زندگی است که با یک حساب سر انگشتی اگر بخواهید برای شروع زندگی به کم‌ترین و ارزان‌ترین وسایل اکتفا کنید، باید ۱۰۰ میلیون تومانی سرمایه در دست داشته باشید.

در بحث مسکن هم بهتر است حرفی از خرید یا اجاره مسکن از طریق وام ۲۰۰ میلیونی ازدواج نکنیم. زیرا با این اعداد و ارقام هر زوج می تواند تنها به تهیه وسایل ضروری منزل خود کند.

وام ازدواج نباید نقدی پرداخت شود

پرویز فاتح کارشناس بانکی می‌گوید: افزایش وام ازدواج به صورت نقدی امری اشتباه است. دولت می تواند این ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج را به صورت تسهیلات در اختیار زوج های جوان قرار دهد.

این کارشناس بیان کرد: به طور مثال دولت می تواند با برخی از شرکت های معتبر که کالاهای با کیفیت تولید می کنند, قرارداد ببندد و به زوجین پیشنهاد دهد که از این شرکت معتبر ایرانی خرید کنند, در این صورت نه تنها از مزایای این شرکت برخوردار می شوند, بلکه با تخفیف می توانند لوازم مورد نیاز زندگی خود را تامین کنند.

فاتح صریح کرد: دولت می تواندبا در اختیار گذاشتن مسکن ملی برای جوانان,از طرفی به زوج های جوان کمک کند و از طرف دیگر مسکن ملی را گسترش دهد. همچنین می تواند  این مبلغ را به عنوان پیش پرداخت یک مسکن از افراد بپذیرد. در صورتی که مسکن خالی نداشته باشد, می تواند اقدام به ساخت مسکن کند. از این رو بسیاری از افراد در جهت ساخت مسکن می توانند کار کنند و حقوق بگیرند.

وی اظهار کرد: در صورتی که دولت از زوج های جوان حمایت کند, اشتیاقی برای ازدواج به وجود می آید و شرایط زندگی برای زوجین اندکی راحت تر می شود. البته در صورتی که دولت چنین طرحی را تائید کند,رانت های بسیاری به وجود می آید که با زیرکی می تواند از به وجود آمدن چنین رانت هایی جلوگیری کند.

این کارشناس ادامه داد: اگر زوج ها برای خرید وسایل خود  به شرکت های معتبر ایرانی مراجعه کنند, کسب و کار بسیاری از این شرکت ها رونق پیدا کرده و شعار رونق تولید تحقق می بخشد. از این رو زوج های جوان برای تامین وسایل ضروری زندگی خود, مجبور به خرید وسایل خانه با قیمت نجومی نمی شوند. در این صورت تقاضا برای خرید وسایل خانه کاهش پیدا کرده و قیمت وسایل خانه به آرامی کاهش پیدا می کند.

این در حالی است که کاووسی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار بانک و بیمه باشگاه خبرنگاران جوان با این نظریه به طور کلی مخالف و در این خصوص می‌گوید: بانک ها برای  وام های قرض الحسنه سودی پرداخت نکرده و باید از منبع ضرورات پرداخت شود.

وی ادامه داد: از این رو بانک ها مخالف افزایش وام ازدواج هستند. زمانی که وام ازدواج افزایش پیدا کند،منابع بانک ها برای پرداخت وام کاهش پیدا می کند.

شاید مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای شروع یک زندگی برای برخی از افراد مبلغی قابل توجه نباشد، اما برای عده بسیاری که حقوق ماهانه آن‌ها طبق قانون جدید وزارت کار به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حتی کم‌تر است. مبلغ قابل توجهی است. این افزایش به مراتب موجب افزایش بازپرداخت این وام نیز می‌شود. از این رو نیاز است دولت در این خصوص تدابیری بیندیشد تا زوج‌های جوان بتوانند زندگی ساده همراه با حداقل‌ها تشکیل دهند.

مبلغ اقساط ماهانه برای هر وام، ۶۸۰ هزار تومان و در مجموع یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان خواهد بود. یعنی با فرض نداشتن هزینه اجاره، باید زندگی خود را با ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان با تورم حاضر شروع کنند. این در حالی است که با ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج فقط وسایل ضروری زندگی را فراهم کرده اند.

لینک کوتاه : https://nobarnews.ir/?p=172717

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.