• امروز : پنج شنبه - 7 مرداد - 1400
  • برابر با : 20 - ذو الحجة - 1442
  • برابر با : Thursday - 29 July - 2021
یاداشتی از دکتری مدیریت استراتژیک و تحلیل گر برنامه ریزی شهری:

بازآفرینی شهری، راهکار اساسی توسعه پایدار شهری است

  • کد خبر : 173313
  • 30 فروردین 1400 - 18:56
بازآفرینی شهری، راهکار اساسی توسعه پایدار شهری است
امروزه مدیریت شهری در جهان تحول اساسی یافته و شهرها مدیریت می‌شوند تا بتوانند رفاه و آسایش ساکنان خود را تامین کنند چرا که مدیریت شهری دارای تشکیلات وسیع است و نقش مهمی در موفقیت برنامه‌ها و طرح‌های توسعه شهری بر عهده دارد.

نوبر/سیروس محمد زاده: شهر پایدار، فضایی است که مردم برای تامین خواسته‌های اجتماعی، اقتصادی و منافع مشترک دور هم جمع می‌شوند اما تامین خواسته‌های آنها سبب آسیب وارد کردن به محیط طبیعی نمی‌شود. در عین‌حال، مدیریت‌شهری منطقی همان مدیریت‌شهری راهبردی، مشارکتی و متکی به نیرو و خواست مردم است.

لیکن باز آفرینی شهری پایدار؛ راهکار ارتقای کیفیت زندگی شهری و اعمار اساسی توسعه پایدار است بطوریکه در بازآفرینی پایدار شهری توجه به سه مولفه زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی ضروری است.

برای توضیح شهر پایدار، در ابتدا باید به تعاریفی از توسعه پایدار رجوع کنیم و در واقع شهر پایدار اصطلاحی است که در جریان معنا و مفهوم توسعه پایدار قرار دارد.

اگر در کنار کلمه ی”شهر” اصطلاح “پایدار”قرار بگیرد، واژه ی شهر پایدار از تلفیق این دو کلمه استنباط و تعریف می شود و لازمه اش این است که بدانیم واژه های “پایدار” و “توسعه پایدار”به چه معنایی است.

باید یادآور شد که همیشه جوامع بشری از دیر باز از مسیرهایی گذر کردند و به مرحله ای رسیدند که ما به آن مرحله ی “شکوفایی تمدن” یا به تعابیر دیگری “اوج تمدن” و “اوج دستاورد های بشری” می گوئیم؛ اما مسیری که امروزه ما برای توسعه طی کردیم به صورت شتاب زده به دنبال استفاده از امکاناتی بودیم تا به اهداف رشد و توسعه ای که تعریف شده بود، دست پیدا کنیم و از آنجایی که ابزار رسیدن به این اهداف را عناصر موجود در طبیعت بود دیده و از آن ابزار استفاده کردیم تا به زعم خود مانند نیاکان خویش به اوج رشد و توسعه دست پیدا کنیم.

رسیدن به اوج رشد و توسعه در واقع همان طی کردن مسیر به سمت شاخص هایی همچون امید به زندگی، درآمد سالانه، با سواد شدن، رفاه و سلامت است؛ که رسیدن به این موارد نشان دهنده ی جامعه ی توسعه یافته است.

متاسفانه شیوه کنونی توسعه شهری منطبق بر اهداف توسعه پایدار نیست. واقعیتی که وجود دارد این است که ما از نظر مدیریت شهری ضعف هایی داریم و مدیریت شهری حاکم بر شهرهای ما معقول و منطقی نیست؛

بطور کلی توسعه پایدار در سطوح کلان و خرد اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه موارد زیر عملا لحاظ شود:

١- دولت و نهاد های قانون گذار به مفاهیم توسعه پایدار آگاهى واشراف پیدا کنند و پس از باور عمیق فرهنگ سازی نمایند.

٢-آحاد مردم با مفهوم و معانی این اصطلاح آشنایی پیدا کرده و نسبت به عملی کردن آن حساسیت داشته باشند

یعنی نهادهایی مثل شهردارى و فرمانداری و مراکز دانشگاهی و غیره آن را در دستور کار روزانه خود قرار دهند

در واقع توسعه پایدار تنها در جوامع با آگاهى بنیادی از مسئله پایداری قابل حصول و دسترسی می باشد چرا که افراد نا آگاه را می توان آگاه کرد ولی مردمی که آگاه شدند نا آگاه کردنشان غیر ممکن است.

لینک کوتاه : https://nobarnews.ir/?p=173313

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.