×

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خبر داد:
افزایش ۲۳ درصدی صادرات از ارس در سال ۹۹

 • کد خبر: 174475
 • 28 اردیبهشت 1400
 • رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از افزایش 23 درصدی صادرات از منطقه آزاد ارس در سال 99 خبر داد.
  افزایش ۲۳ درصدی صادرات از ارس در سال ۹۹
 • به گزارش نوبر، محسن نریمان با اعلام این خبر گفت: صادرات ارس شامل چهار بخش صادرات قطعی، صادرات کالاهای داخلی، صادرات مجدد و صادرات به سرزمین اصلی می باشد که سال گذشته با ۲۳ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۶۴۵ میلیون دلار صادرات رسیده است.

  نریمان افزود: صادرات قطعی منطقه آزاد ارس در سال گذشته ۲۲۸ میلیون دلار بوده است که نسبت به صادرات ۱۳۲ میلیون دلاری مدت مشابه سال گذشته رشد ۷۲ درصدی داشته است.

  وی ارزش صادرات حاصل از تولید این منطقه به سرزمین اصلی را ۱۷۳ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: نسبت به صادرات ۱۶۰ میلیون دلاری مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد رشد دارد.

   رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اظهارکرد: صادرات کالای داخلی منطقه درطول دوازده ماه سال گذشته  ۲۳۵ میلیون دلار بوده است که نسبت به صادرات ۸۸ میلیون دلاری مدت مشابه در سال ۹۸ رشد ۱۶۷ درصدی را نشان می دهد. همچنین علاوه بر ۲۳۵ میلیون دلار، ۱۰۳ میلیون دلار گاز طبیعی نیز از مرکز نوردوز از این محل صادر شده است.

   محسن نریمان در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس صادرات قطعی انجام شده عمده این اقلام که شامل خشکبار، مصنوعات پلاستیکی، صیفی جات گلخانه ای، شمش فولادی، نخ پلی استر، جامبوبگ، کیسه پلی پروپلینی و تسمه پروپیلن ، هیدورکربن، باتری خودرو و… تولید بوده است  به کشورهای آذربایجان، روسیه، عراق، ترکیه، قزاقستان، افغانستان، امارات، الجزایر، صربستان صادر شده است.

   نریمان در پایان یادآرو شد: سال گذشته بر اساس بخشنامه های گمرک ایران مبنی بر لزوم اخذ ثبت سفارش ورود هر نوع کالا به سرزمین اصلی و مناطق آزاد،شرکت¬های حمل و نقل به دلیل عدم دریافت ثبت سفارش نتوانستند کالاهای ترانزیتی را وارد منطقه کنند و در نتیجه، صادرات مجدد از زمان ابلاغ بخشنامه مذکور در ارس در حد صفر شده است.

   

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *